Hvorecký napísal knihu pre deti. Je o chlapcovi vo svete umenia Fullu

Hvorecký napísal knihu pre deti. Je o chlapcovi vo svete umenia Fullu

Bratislava 16. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Spisovateľ Michal Hvorecký napísal knihu pre deti o výtvarnom umení. Nová obrázková knižka Maliar a chlapec od Hvoreckého a ilustrátorky Simony Čechovej je poctou Ľudovítovi Fullovi
Na snímke Michal Hvorecký
Čerstvý titul z vydavateľstva Monokel priblíži záujemcom akcia, ktorá sa uskutoční v stredu 20. novembra o 17:00 v bratislavskom sídle Slovenskej národnej galérie (SNG) na Námestí Ľudovíta Štúra. Knihu predstavia autori Simona Čechová a Michal Hvorecký, Peter Michalík z vydavateľstva Monokel, grafická dizajnérka Martina Rozinajová a výtvarná redaktorka Kristína Kubáňová. Agentúru SITA o tom informovala SNG.
Maliar a chlapec je príbehom malého hrdinu, ktorý sa počas prázdnin stratí v zázračnom dome plnom obrazov. Čitatelia zistia, či si poradí v Jánošíkovej družine, pri mori, v balóne alebo medzi partizánmi. A možno mu správnu cestu ukáže myšička, čo varila kašičku. V knižke inšpirovanej Fullovým životom a dielom sa svety dieťaťa a umelca spájajú. Vytvárajú dobrodružný príbeh plný fantázie a farieb Fullových ilustrácií a malieb.
Prezentácia knihy v SNG nie je náhodná, potvrdil pre agentúru SITA Hvorecký. Súčasťou národnej galérie je presne polstoročie i Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Galériu špeciálne navrhli a postavili, aby uchovávala a verejnosti sprístupňovala Fullovo výtvarné dielo, ktoré tento umelec daroval štátu. Galéria sa začala budovať v roku 1965 a verejnosti ju otvorili v roku 1969 ako jedno z pracovísk SNG. Umelec tu prežil posledné roky svojho života. Verejnosti je dnes sprístupnený Fullov ateliér a obývacie priestory. Okrem stálej expozície jeho diela sa v galérii konajú rôzne krátkodobé výstavy, kultúrne a vzdelávacie programy. Autori knihy Maliar a chlapec preto zavítajú aj do ružomberskej galérie. Knihu tu predstavia 5. decembra
Michal Hvorecký (1976) vyštudoval estetiku. Píše poviedky, romány a blogy. Jeho knihy vyšli v ôsmich jazykoch. Z nemčiny prekladá prózu a divadelné hry. Pracuje v Goetheho inštitúte. Žije s rodinou v Bratislave. Hvorecký je autorom zbierok poviedok Silný pocit čistoty, Lovci & zberači, Pastiersky list a Naum. Napísal tiež autobiografickú prózu Spamäti, divadelnú hru Slovenský inštitút, jedna komédia a romány Posledný hit, Plyš, Eskorta a Dunaj v Amerike. Jeho najnovší román sa volá Trol. V roku 2009 získal v Berlíne Medzinárodnú novinársku cenu a roku 2010 Cenu Nadácie Tatra Banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.
 
Príspevok Hvorecký napísal knihu pre deti. Je o chlapcovi vo svete umenia Fullu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější