Sympatizanti lídra venezuelskej opozície chcú nasledovať príklad Bolívie

Sympatizanti lídra venezuelskej opozície chcú nasledovať príklad Bolívie

Caracas 16. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matias Delacroix)
 
Tisíce stúpencov vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa sa v sobotu vydali do ulíc Caracasu, aby žiadali odstúpenie prezidenta Nicolása Madura, ktorý zasa zhromaždil svojich priaznivcov na inom mieste v hlavnom meste
Na snímke sa opozičný politik Juan Guaido prihovára svojim priaznivcom na protivládnej demonštrácii v Caracase
Demonštranti opozície mali v rukách vlajky a transparenty so sloganmi ako „Preč s Madurom“ či „Nasledujme príklad Bolívie“, kde sa tamojší prezident Evo Morales tento týždeň vzdal funkcie v súvislosti s obvineniami z volebných podvodov.
Guaidó, ktorého ako dočasného prezidenta uznáva asi 50 krajín sveta, vo svojom tvíte o sobotňajších zhromaždeniach napísal, že „dnešok je pre Venezuelu veľkým víťazstvom,“ pričom svoj text doplnil fotografiami z proopozičných mítingoch v iných venezuelských štátoch vrátane Méridy, Zulie a Falcónu.
Účastníci zhromaždenia v Caracase sa pre agentúru AFP vyjadrili, že prišli „s veľmi veľkými očakávaniami, nechceme, aby to bol len ďalší pochod.“
Agentúra AFP konštatovala, že na akcii opozície sa v Caracase zišlo asi 5000 ľudí, čo je veľmi vzdialené desiatkam tisíc ľudí, ktorí svojho času v uliciach mesta vyjadrovali podporu Guaidóovi a ďalším predstaviteľom opozície.
Guaidó podľa AFP doteraz nedokázal využiť počiatočnú dynamiku, ktorá sa vytvorila, keď sa v januári vyhlásil za úradujúceho prezidenta krajiny ničenej krízou.
Jeho tábor je presvedčený, že prezidentské voľby v roku 2018, ktoré Madura potvrdili v úrade hlavy štátu, boli zmanipulované. Preto Guaidó vyzval Madura – politického dediča zosnulého prezidenta Huga Cháveza -, aby vypísal nové prezidentské voľby.
Na inom mieste Caracasu sa v sobotu zišli stovky Madurových sympatizantov – chávistov -, ktorí skandovali aj na podporu Evovi Moralesovi.
Maduro vo svojom prejave varoval, že nebude tolerovať snahy o napodobnenie udalostí, ktoré sa odohrali v Bolívii a ktoré označil za štátny prevrat. Protesty ľudí proti výsledkom volieb v Bolívii totiž vyústili do tlaku na Moralesov odchod z krajiny do exilu, ktorý mu poskytlo Mexiko.
Ako informovala agentúra AFP, neznámi muži v piatok prenikli do sídiel Guaidóovej strany vo východnej časti Caracasu a vzali odtiaľ bezpečnostné kamery, počítače, hotovosť a osobné doklady.
Dočasná bolívijská prezidentka Jeanine Áňezová v sobotu v metropole svojej krajiny La Paz apelovala na Guaidóa, aby oslobodil Venezuelu.
„Je nespravodlivé, že ste zažili toľko násilia a represií,“ uviedla vo videu vysielanom naživo v štátnej televízii.
 
Príspevok Sympatizanti lídra venezuelskej opozície chcú nasledovať príklad Bolívie zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější