Pozorovatelia na voľbách v Bielorusku upozorňujú na porušovanie volebného zákona

Pozorovatelia na voľbách v Bielorusku upozorňujú na porušovanie volebného zákona

Minsk/Brusel 17. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
 
Prívrženci bieloruskej opozície a volební pozorovatelia v nedeľu informovali, že počas prebiehajúcich parlamentných volieb v Bielorusku došlo už k mnohým prípadom porušenia zákona o voľbách
Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Podľa bieloruského spravodajského servera tut.by do 16.00 h miestneho času svoje právo voliť využilo 63,65 percenta zaregistrovaných voličov, takže parlamentné voľby sú podľa ústrednej volebnej komisie platné.
Agentúra AFP spresnila, že opozíciou organizovaný tím volebných pozorovateľov v prvej polovici dňa zaregistroval 594 prípadov porušenia zákona o voľbách.
Väčšina z nich sa týkala nesúladu medzi štatistikou počtu voličov uvádzanou volebnými komisiami a údajmi zozbieranými na mieste pozorovateľmi.
Ľudskoprávni aktivisti tiež hlásili, že v niektorých volebných miestnostiach pozorovateľom neumožnili dohľad nad hlasovaním, zakazovali im fotografovať alebo podávať oficiálne námietky.
Hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová uviedla, že EÚ pozorne sleduje nedeľňajšie voľby v Bielorusku.
„Naše štandardy týkajúce sa volieb sú veľmi vysoké,“ pripomenula vo svojom vyhlásení pred novinármi v Bruseli. „Pokiaľ ide o Bielorusko, očakávame spravodlivé transparentné voľby v súlade s medzinárodnými normami,“ dodala.
AFP však konštatovala, že zahraniční pozorovatelia monitorujúci voľby v Bielorusku nie sú v tejto veci optimistickí.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) už vo svojej správe o stave pred samotnými voľbami v Bielorusku uviedla, že ľudia neočakávali, že voľby budú „skutočne konkurenčné“ a hlasovaciemu procesu „dôverovali len málo“.
OBSE, ktorá na voľby do Bieloruska vyslala 400 pozorovateľov, od roku 1995 neuznala žiadne voľby v Bielorusku ako slobodné a spravodlivé.
Opozičné strany sa pred voľbami sťažovali, že mali veľké problémy s registráciou svojich kandidátov i pozorovateľov. Volebná komisia napokon pred parlamentnými voľbami zaregistrovala len 37 z 54 navrhovaných kandidátov opozície.
Podľa lídra opozičnej Zjednotenej občianskej strany Mikalaja Kazlova je výsledok volieb v Bielorusku aj tak ľahko predvídateľný. „Na 99 percent vieme, kto v ktorom obvode vyhrá,“ dodal. Hlasovanie v parlamentných voľbách v Bielorusku označil za „imitáciu volieb“.
 
Príspevok Pozorovatelia na voľbách v Bielorusku upozorňujú na porušovanie volebného zákona zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější