Pôsobiť v kongrese bola pre diplomata nočná mora, hovorí bývalý veľvyslanec v USA Káčer

Pôsobiť v kongrese bola pre diplomata nočná mora, hovorí bývalý veľvyslanec v USA Káčer

Bratislava 17. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Martin Medňanský)
 
Pôsobiť v americkom kongrese bola pre diplomata nočná mora. V rozhovore pre agentúru SITA pri príležitosti 11. výročia zrušenia vízovej povinnosti do USA to povedal bývalý veľvyslanec v Spojených štátoch Rastislav Káčer. Pri rokovaniach bola podľa Káčera problémom najmä ekonomická migrácia Slovákov a práca načierno. Slovenskú pozíciu uľahčil vstup do Európskej únie (EÚ) a NATO
Na snímke Rastislav Káčer
Pre USA už bolo potom podľa bývalého veľvyslanca náročnejšie správať sa ku Slovensku a k druhotriednej krajine. Bývalý veľvyslanec hovorí, že najťažšie boli rokovania v americkom kongrese. Nástup prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorej súčasťou bola aj ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, proces zavedenia bezvízového styku neohrozil a dôležitú úlohu podľa neho zohral aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
Zrušenie vízového styku bola úloha Káčerovej diplomatickej misie v rokoch 2003 až 2008. Za najťažšie považuje záverečné rokovania v americkom kongrese. „Pôsobiť v kongrese bola pre diplomata nočná mora. Koľkokrát som išiel na stretnutie a odchádzal som odtiaľ, ako keby ma zbili palicami,“ povedal. Rokovania boli podľa neho náročné aj preto, že Slováci často po získaní víz odcestovali do USA a už sa nevrátili, „Američania si rátali štatistiky a my sme na tom jednoducho neboli veľmi dobre,“ spomína Káčer. Slovensko sa stalo súčasťou koalície za zrušenie víz, v ktorej bolo aj Česko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Rumunsko.
Na snímke Robert Kaliňák
Po tom, ako dostalo Slovensko formálnu pozvánku do EÚ a NATO, boli rokovania jednoduchšie. „Sme váš spojenec prvej kategórie, ale zaobchádzate s nami ako so spojencom druhej kategórie,“ približuje vtedajšiu taktiku rokovania Káčer.
Nástup prvej vlády Roberta Fica v roku 2006 podľa neho rokovania o vízach nezabrzdil. „Trošku nám to skomplikovalo život, ale pomohlo nám to, že sme v tom neboli sami, ale aj s Čechmi a Maďarmi. Ten proces už mal zotrvačnú silu,“ povedal.
Vyzdvihol úlohu Roberta Kaliňáka, ktorý si podľa neho vybudoval dobrý vzťah s americkým ministrom pre vnútornú bezpečnosť Michaelom Chertoffom. „Musím dať kredit Robertovi Kaliňákovi z toho obdobia, ktorý robil veľmi veľa pre zrušenie víz a úzko spolupracoval na rôznych technických kritériách a pravidelne do USA chodil,“ povedal Káčer.
Vízová povinnosť bola nakoniec zrušená pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie 17. novembra 2008. Kľúčovú úlohu v rokovaniach podľa Káčera zohrali najmä Slováci a Maďari, „ Česi sa s nami trochu zviezli, pretože boli v kongrese veľmi populárni vďaka odkazu Václava Havla. Maďarom sa to síce nepáčilo, ale podarilo sa nám presadiť ten termín. Symbolika zamatovej slobody a zrušenia amerických víz sa nakoniec udiala,“ dodal Káčer.
Z koalície za zrušenie víz bolo nakoniec okrem Slovenska, Maďarska a Česka úspešné aj Estónsko, Lotyšsko a Litva. Zavedenie bezvízového styku oficiálne oznámil americký prezident George Bush 17. októbra 2008.
 
Príspevok Pôsobiť v kongrese bola pre diplomata nočná mora, hovorí bývalý veľvyslanec v USA Káčer zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější