Zimenová: Na Slovensku je 14000 detí vo veku od 0 do 7 rokov, ktoré sú zdravotne znevýhodnené. Služby včasnej intervencie musia byť dostupné pre všetky deti, ktoré to potrebujú

Zimenová: Na Slovensku je 14000 detí vo veku od 0 do 7 rokov, ktoré sú zdravotne znevýhodnené. Služby včasnej intervencie musia byť dostupné pre všetky deti, ktoré to potrebujú

Bratislava 19. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
17. novembra sme si okrem výročia Novembra 1989 pripomenuli aj Svetový deň predčasne narodených detí. Na tento deň upozornila aj poslankyňa Zuzana Zimenová, ktorá predčasne narodené bábätká považuje za malých bojovníkov. Spolu s nimi aj ich rodičia a lekári, ktorí sa o ne v prvých týždňoch starajú. Nie všetky predčasne narodené deti však dostanú pomoc akú potrebujú
Na snímke poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová (SaS)
Mnohé detí ktoré sa narodia predčasne zvyčajne potrebujú špeciálnu starostlivosť aj neskôr. V takýchto prípadoch by im mali vedieť pomôcť v Centrách včasnej intervencie, ktoré ponúkajú rodinám detí s ohrozeným vývinom odbornú podporu viacerých špecialistov na jednom mieste.
Zimenová v príspevku na sociálnej sieti uverejnila odhady Asociácie poskytovateľov a podporovateľov včasnej intervencie, podľa ktorých má na Slovensku až 14000 detí vo veku od 0 do 7 rokov zdravotné znevýhodnenie a vyžadujúce pomoc špecialistov.
Podľa údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR boli v roku 2018 služby včasnej intervencie poskytnuté len 1219 rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením, čo predstavuje necelých 9 % z celkového počtu rodín.
„Verejných poskytovateľov služieb včasnej intervencie je na Slovensku málo, rodičia musia za nimi cestovať desiatky kilometrov a neraz sa k nim vôbec nedostanú, keďže dopyt po týchto službách vysoko prevyšuje ponuku. Služby súkromných poskytovateľov sú zas pre mnohých rodičov príliš drahé a nie každý si ich môže dovoliť. Platforma rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením odhaduje, že výdavky rodiny na úhradu potrebnej diagnostiky a následnej terapie, ktorú nehradí poisťovňa, sa neraz vyšplhajú na sumu presahujúcu 1000 eur mesačne,“ popisuje súčasnú situáciu na Slovensku poslankyňa.
Zimenová preto hovorí, že už bolo dosť predstierania pomoci a prišiel čas na zmenu.
„Reálne čísla ukazujú, že vláda na Slovensku pomoc tým najzraniteľnejším iba predstiera. Dlhodobo sa zasadzujem o to, aby sa to zmenilo. Služby včasnej intervencie musia byť dostupné pre všetky deti, ktoré to potrebujú. Verím, že po voľbách budeme mať po dlhom čase vládu, ktorá deťom konečne pomôže,“ dodala v závere poslankyňa.
 
Príspevok Zimenová: Na Slovensku je 14000 detí vo veku od 0 do 7 rokov, ktoré sú zdravotne znevýhodnené. Služby včasnej intervencie musia byť dostupné pre všetky deti, ktoré to potrebujú zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější