Zaujímavý a poučný výtvarný kurz „Symboly v ornamentálnej tvorbe“ sa uskutočnil v Dome Matice Slovenskej v Nitre

Zaujímavý a poučný výtvarný kurz „Symboly v ornamentálnej tvorbe“ sa uskutočnil v Dome Matice Slovenskej v Nitre

Nitra 22. novembra 2019 (HSP/Foto:Slavica)
 
Občianske združenie Slavica s finančnou podporou Nadácie ZSE zorganizovala včera  výtvarný kurz „Symboly v ornamentálnej tvorbe“, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Domu Matice Slovenskej v Nitre na Dolnočermánskej ulici. Výtvarný kurz bol určený všetkým, bez ohraničenia veku, ktorí majú záujem o kultúrne a umelecké dedičstvo Slovanov. Výtvarný kurz bol pokračovaním kurzu „S ornamentom svetom“, ktorý sa uskutočnil v roku 2018. Obsahom kurzu „Symboly v ornamentálnej tvorbe“ bola  propagácia a podpora ľudovej kultúry, umenia a tradícií Slovanov
Záber zo semináru
Ako pre náš portál uviedol organizátor kurzu, predseda občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina, cieľovými oblasťami daného projektu sú: prezentácia kultúry, uchovávanie nehmotného kultúrneho dedičstva a aktivity kultúrnej – osvetovej činnosti, podpora vzdelávacích aktivít pre deti, mládež a dospelých v oblasti kultúry. Organizátori podujatia chceli prezentovať slovenské ornamentálne umenie, zvyšovať záujem širokej verejnosti a  médií o našu minulosť a umenie, vytvárať priestor na poznávanie a reflektovanie našej vlastnej identity, sprostredkovať symboliku v slovenskej ornamentálnej tvorbe.
Záber zo semináru
Podľa Miloša Zverinu, účastníci podobných aktivít sa vždy snažia prispievať k prezentácii a propagácii slovenskej kultúry, pôsobiť inšpiratívne v slovenskom kultúrnom a umeleckom prostredí, podporovať rozmanitosť slovenskej ornamentálnej tvorby, jej jednotlivých prvkov, pestovať lásku a vkus ku kultúre a umeniu, zvyšovať záujem širokej verejnosti i médií o kultúru a umenie, výstavy a výtvarného kurzu, prispievať k prezentácii a propagácii slovenského výtvarného a ornamentálneho umenia, pôsobiť inšpiratívne v kultúrno – umeleckom prostredí.
Záber zo semináru
Samotný kurz sa skladal z dvoch častí: predpoludňajšia teoretická časť a potom po hodinovej obedňajšej prestávke nasledovala praktická časť kurzu, keď účastníci mohli využiť teoretické vedomosti, ktoré získali v prvej časti, použiť na vytváranie rôznych slovanských symbolov. Sprievodným podujatím kurzu bola výstava „Čaro slovanského symbolu“, ktorá prezentovala pôvodnú Kultúru a Duchovno Karpatských a Podunajských Slovienov. Tiež v priebehu kurzu bola prezentovaná nová, úplne čerstvá kniha z vydavateľstva Nitrava „Škola slovanského symbolu“, ktorú doviezli z tlačiarne iba niekoľko hodín pred začiatkom kurzu.
Záber zo semináru
Cena tohto kurzu bola 19 eur, pre deti do 15 rokov zdarma. V cene kurzu boli zahrnuté: kniha „Škola slovanského symbolu“, kniha „Škola slovenského ornamentu“, Staroslovienska omaľovánka, rôzne pomôcky (farebné pastelky, fixky, farbičky, obyčajné ceruzky č. 1 a č. 3, guma a strúhadlo so zásobníkom, výkresy, sololitové doštičky atď.). Občerstvenie účastníkov  kurzu tiež bolo zdarma.
Záber zo semináru
Na výtvarnom kurze „Symboly v ornamentálnej tvorbe“ sa zúčastnilo približne 30 záujemcov. V popoludňajšej časti kurzu – praktickej – všetci kreslili grafické návrhy na 3 témy: Idol (Kumír) Slovanov, Karpatský ozdobný stĺp a Karpatský ornament.
Záber zo semináru
Organizátor kurzu Miloš Zverina pre náš portál povedal, že symbolika je veľmi dôležitou súčasťou našej pôvodnej kultúry a zároveň kľúčom k pochopeniu duchovného sveta našich dávnych predkov. Pôsobí na nás prostredníctvom symbolov, znakov, písmen, mytologických bytostí, rozprávkových hrdinov, čísiel, farieb a podobne. „Sprostredkúva svojmu okoliu určité posolstvá a myšlienky. Tento tajomný svet predstáv, myslenia a spôsobu videnia našich dávnych predkov obsiahnutý v ich kultúre a symboloch sa nášmu rozumu a tzv. vedeckému nazeraniu na svet môže zdať na prvý dojem nezrozumiteľný. K objavovaniu tohto cenného kultúrneho dedičstva prispieva archeológia, etnografia, heraldika, folkloristika, lingvistika a iné vedy, vedné disciplíny a náuky,“ uviedol.
Záber zo semináru
Podotkol, že slovanská symbolika je spoločným kultúrnym dedičstvom všetkých slovanských národov, a preto patrí aj nám Slovákom (Slovenom-Slovienom). „Uchovávanie starej múdrosti a kultúry bolo vždy prvoradým záujmom našich predkov a je aj našou prirodzenou povinnosťou chrániť toto dedičstvo a odovzdávať ho svojím potomkom. Naši predkovia používali symboly počas mnohých tisícročí, o čom svedčí množstvo dôkazov. Dnes sa najčastejšie tieto symboly objavujú pri archeologických vykopávkach, v ľudovej architektúre, predmetoch dennej potreby, zbraniach, odevoch a ich využitie v ľudovej kultúre pretrváva do dnešných dní (výšivky a remeselné výrobky),“ poznamenal Miloš Zverina.
Pripomenul, že najstaršie archeologické nálezy, na ktorých boli vyobrazené rôzne symboly, sa našli, napríklad, na nálezisku pri obci Mizin – Černihivská oblasť na Ukrajine a ich vek sa odhaduje na 17 000 rokov. Ide predovšetkým o slnečné symboly a meandre. Ďalšie významné náleziská z mladšieho obdobia z výskytom symbolov, boli objavené na strednom Dunaji v lokalite Vinča a Lepenski Vir (Srbsko). „Naši predkovia za starých čias používali tieto symboly cielene, pretože vedeli, že každý z týchto symbolov má špecifický kultový alebo ochranný (oberegový) význam a mystickú silu,“ zdôraznil v závere Miloš Zverina.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Zaujímavý a poučný výtvarný kurz „Symboly v ornamentálnej tvorbe“ sa uskutočnil v Dome Matice Slovenskej v Nitre zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější