ČEZ lidem znovu napálil cenu elektřiny, že už to víc nejde. Chce vydělat ještě víc miliard
RSS

ČEZ lidem znovu napálil cenu elektřiny, že už to víc nejde. Chce vydělat ještě víc miliard

Společnost ČEZ přinesla svým zákazníkům další velmi negativní zprávu. Zdraží jim totiž elektřinu, a to způsobem, že tito lidé budou platit maximum možného. Znamená to tedy, že stanovené ceny budou nad stanoveným stropem pro elektřinu. Lidé budou platit hodně a ještě za ně bude doplácet stát.

Generátor peněz
ČEZ je přitom v České republice dominantním dodavatelem elektrické energie. Obsluhuje téměř tři miliony domácností. Na rozdíl od jiných dodavatelů je přitom schopen si elektřinu také sám vyrábět, a to i velmi levně prostřednictvím jaderných elektráren.
Také díky tomu teď ČEZ mohl oznámit zisk, o jakém se jeho akcionářům nikdy ani nesnilo. Zisk totiž za prvních devět měsíců tohoto roku dosáhl 52 miliard korun, což je osmkrát více než za stejné období loňského roku. Štědře placenému managementu polostátní společnosti to však nestačí a chce vydělat ještě více. Zisk za celý rok by mohl dosáhnout až 75 miliard korun.
Do značné míry to ale zaplatí právě Češi. ČEZ se sice tváří, že elektřinu musí nakupovat za vyšší ceny, avšak jde pouze o hru na rozdělení distribuční a výrobní části. Ve skutečnosti prodává svou elektřinu, kterou je stále schopen vyrábět velmi levně.
Neustálé zdražování
Průměrně se zákazníkům ČEZu od začátku příštího roku zvýší platba o 300 korun měsíčně, avšak některým podstatně více. Záleží na tom, jaká byla výchozí cena, kterou dosud platili.
Jisté je to, že cena elektřiny u této společnosti už bude vyšší, než jaký je cenový strop stanovený státem. To je šest korun za jednu killowatthodinu. A to přitom v době, kdy ceny elektřiny i plynu již nějakou dobu klesají.
Podobně postupují i další dodavatelé energií. Podle některých odborníků se snaží využít situace, kdy mohou výrazně zdražit, aniž by tak plnou silou zasáhli domácnosti. Nadměrnou částku totiž doplatí stát, který se však kvůli tomu bude muset dále zadlužovat.
Celé je to ale poněkud zamotané. Stát totiž na výrobce energií, jako je právě ČEZ, uvalil daň z mimořádných zisků. Velkou část peněz jim tak sebere a bude znovu přerozdělovat.

 

Anna Štěpánková
The post ČEZ lidem znovu napálil cenu elektřiny, že už to víc nejde. Chce vydělat ještě víc miliard first appeared on .


Nejčtenější za týden