Může za zánik Djatlovy výpravy Sovětský svaz?
RSS

Může za zánik Djatlovy výpravy Sovětský svaz?

Jednoho mrazivého únorového dne se vypravila skupina ruských studentů na turistickou výpravu na Ural. K cíli své cesty však nikdy nedorazili. Až poté, co se rodiny začaly obávat o jejich životy, byla vyhlášena masivní pátrací akce. Ta 26. února roku 1959 objevila prázdné tábořiště, a zanedlouho i mrtvá těla všech studentů. Nepřežil nikdo, pouze jeden z členů, který se od výpravy odpojil hned na počátku cesty kvůli zdravotním problémům. Pravděpodobně by tato událost zapadla mezi ostatní kriminalistické články, ale něco z ní udělalo senzaci, která nedá spát mnoha lidem do dnešních dnů. Kolem celé expedice je totiž příliš mnoho nejasností.
Zánik výpravy a podivuhodné okolnosti
Devět studentů Uralském polytechnickém institutu a jeden muž, který se k výpravě připojil a nikdo jej téměř neznal, vyrazili na počest XXI. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu na šestnáctidenní tůru po zasněžených vrcholcích hřebenů Severního Uralu. Ačkoliv se jednalo o velmi náročnou cestu, ohodnocenou stupněm 3, všichni studenti byli ve velmi dobré fyzické kondici a měli již zkušenosti z nejrůznějších výprav v mrazivém počasí. Proto byli všichni zděšeni, když nalezli celou skupinu mrtvou. Další okolnosti, které vyplouvaly na povrch, byly ještě záhadnější. Studenty něco vyděsilo natolik, že v mrazivé noci rozřezali stan zevnitř a prchli do mrazivé tmy, bosí a jen lehce oblečení, ačkoliv venkovní teplota se pohybovala okolo – 30 °C . Jejich těla se našla v různé vzdálenosti od stanu, někteří měli na svém těle více či méně závažné oděrky, podlitiny, popáleniny. Těla čtyř lidí, která byla nalezena jako poslední v potoce, měli nejzávažnější zranění. Polámaná žebra, fraktury lebky, některým mrtvolám chyběly oči, jedna ze studentek neměla jazyk. V místě se však nenašly stopy nikoho cizího a dodnes zůstává záhadou, proč se studenti vydali ven ze stanu. A jak zněl oficiální závěr sovětských vyšetřovatelů? Studenti byli zabiti nezvykle silnou spontánní silou, kterou nedokázali překonat. Poněkud zvláštní příčina smrti, která zapříčinila vzniku mnoha teorií a spekulací.
Co Sovětský svaz skrýval?
Záhadné byly i některé postupy při vyšetřování. Sovětští vyšetřovatelé nepostupovali zrovna pečlivě, mnoho důkazních materiálů se ztratilo, některé byly odcizeny, aby se následně někde objevily, jiné byly špatně zdokumentovány. A kdo ví, které důkazy přehlédli úplně. Nebo dostali pověření z vyšších míst, aby je přehlíželi úmyslně? Podle některých zdrojů by totiž mohla mít sovětská vláda své zájmy na tom, aby veřejnost ani pozůstalí nikdy nezjistili, co se osudné noci se studenty stalo. Teorií je hned několik. Vláda mohla v těchto místech, které nebyly osídleny, testovat nové jaderné zbraně či rakety. A studenti mohli vidět něco, co neměli. Nebo se oddaní mladí komunisté přece jen rozhodli pro útěk na Západ? Vláda poté skutečně přiznala, že v této oblasti probíhalo vojenské testování, podle informací však později, v době, kdy již měli být studenti mrtví. Faktem ale zůstává, že v případu došlo k jistým manipulacím a zatajováním důkazů ze strany vyšetřovatelů a vlády. Prokazatelně také bylo hýbáno s těly, jak ukázaly nesrovnalosti podle posmrtných skvrn, a to ještě před nalezením studentů oficiálními pátračskými výpravami. Jeden z pilotů, kteří nad danou oblastí pátrali ve vrtulníku, uvedl, že stan byl nalezen mnohem dříve, než k němu dorazila pozemní pátrací skupina, avšak piloti měli tento nález zatajit, o čemž museli podepsat i přísahu o mlčenlivosti.
Teorie o zkáze výpravy

Zavinění cizím člověkem: Mezi nejčastější teorie o smrti studentů zahrnují zavinění dalším člověkem. Od sporů mezi studenty samotnými, přes napadení kmenem Mansijů nebo uprchlých vězňů z nedalekých táborů, až po likvidaci ze strany armády. Všechny tyto teorie mají ale několik trhlin. Na místě činu nebyly nalezeny žádné stopy ani důkazy, které by nasvědčovaly přítomnosti cizích osob. Většina studentů zemřela na podchlazení a jejich zranění nebyla, až na několik výjimek, natolik vážná, aby způsobila smrt. Nebo tam takových stop o přítomnosti dalších lidí bylo spoustu a vyšetřovatelé je přehlédli? Nebo měli za úkol je přehlédnout a pátrání co nejrychleji uzavřít?
Napadení zvířetem: Ačkoliv se jedná o oblast Uralu, ve kterém mnoho zvířat nežije, přece jen některé druhy, navíc nebezpečné, se zde vyskytují. Například losi, medvědi, vlčí smečky či rosomáci. Po napadení takovými zvířaty by však měli lidé mnohem větší zranění, než jen povrchové oděrky a škrábance.
Přírodní vlivy: Velmi často se také diskutuje o lavině, infrazvuku, velmi silném větru nebo padajících tělesech a kulových blescích, které mohly skupinu vyděsit natolik, že ve spěchu opustila stan a mráz poté dokonal své. V současné době vznikají nejrůznější výpravy nadšenců, které se vydávají po stopách Djatlovovy expedice a pokoušejí se odhalit pravdu více než 60 let starého případu. Na takovou expedici potřebujete nejenom dobrou fyzickou kondici, ale i kvalitní vybavení a dostatek financí. I pro tyto účely můžete využít bankovní služby, o nichž se dozvíte více zde .

(PR)
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější