Vládna novela zákona o eurofondoch prešla do druhého čítania v skrátenom konaní

Vládna novela zákona o eurofondoch prešla do druhého čítania v skrátenom konaní

Bratislava 4. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Vládna novela zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ako aj súvisiaceho zákona o finančných nástrojoch financovaných z eurofondov prešla do druhého čítania. Rozhodol o tom v stredu parlament v rámci skráteného legislatívneho konanía o tomto návrhu
Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši
Dôvodom je nedávne rozhodnutie vlády o zlúčení operačných programov Výskum a inovácie a Integrovaná infraštruktúra v programovom období 2014 až 2020 so zámerom predísť hrozbe prepadnutia peňazí zo zdrojov Európskej únie v prvom z uvedených programov.
„Cieľom navrhovanej právnej úpravy je potreba prijatia legislatívnych úprav reflektujúcich možnosť takej zmeny operačných programov, ktorou je zlúčenie operačných programov, a ktorá súčasne nadväzuje na ustanovenia o zmene operačných programov uvedené v nariadení EÚ. Keďže nariadenie EÚ presne nešpecifikuje tento druh zmeny operačných programov, je potrebné zlúčenie operačných programov zadefinovať na národnej úrovni,“ uviedol úrad vicepremiéra k návrhu novely zákona o eurofondoch.
Na účel eliminovania právnej neistoty, ktorá sa vzťahuje na všetky dotknuté procesy, právne vzťahy a právne úkony s nimi súvisiace, resp. z nich vyplývajúce (napríklad vyhlasovanie výziev, konania o žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku, rozhodnutia, riešenie opravných prostriedkov, poskytovanie štátnej pomoci, výkon kontroly a auditu, zmluvy), je podľa úradu nevyhnutné tento proces legislatívne ukotviť.
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) v rozprave prisľúbil, že odstúpi z funkcie, ak čo len euro pôjde z výskumu a inovácií na infraštruktúru ešte v tomto, alebo v budúcom roku. Reagoval tak na vystúpenie poslankyne Zuzany Zimenovej (SaS), ktorú kritizoval, že klamala a zároveň ju vyzval, že by sa mala vzdať mandátu.
„Buď klamete naschvál, alebo vám to niekto napísal a ten vás oklamal. Pani poslankyňa povedala, že ideme presúvať peniaze z výskumu a inovácií na infraštruktúru. Povedala dokonca, že to ideme robiť už teraz v novembri a decembri. Dávam ponuku: ak sa presunie čo len euro z Operačného programu Výskum a inovácie na infraštruktúru, podám ihneď demisiu, ak nie, žiadam to urobiť vás,“ povedal Raši.
Ak by sa to podľa neho urobilo v januári a vo februári, že sa čo len euro presunie z výskumu a inovácií, podá demisiu ihneď. „Ak nie, žiadam, aby ste to ešte do konania parlamentných volieb urobili vy. Myslím si, že je to férová ponuka, vy sa poslaneckého mandátu môžete vzdať, pretože ste poslancov verejne klamali,“ uviedol vicepremiér. Jediný dôvod, pre ktorý sa spájajú operačné programy, podľa Rašiho je to, aby sa peniaze pre výskum a inovácie zachránili a neprepadli.
Zimenová povedala, že peniaze určené pôvodne na výskum a inovácie sa zlúčením do programu Integrovaná infraštruktúra s vysokou pravdepodobnosťou minú nie na vedu, ale na dopravu. „Nikde nevidím záruky, že by sa potom neskôr v budúcnosti nemalo platiť z balíka určeného na výskum. Tento váš prísľub je iba v rovine planých predvolebných sľubov,“ uviedla poslankyňa. Peniaze, ktoré nedokáže ministerstvo školstva nasmerovať do zmysluplných projektov, podľa nej chce vláda urýchlene naliať tam, kde sa pomerne ľahko minú.
„A doprava je oblasť, kde sa môžu zazmluvniť a čerpať pomerne rýchlo. Sám ste nám to takto povedali aj v predchádzajúcej rozprave, keď ste vraveli, že tento operačný program má pomerne jednoduché a rýchle čerpanie, a preto je dobré to zlúčiť s týmto operačným programom,“ podotkla Zimenová. Základom je podľa nej neprísť o 175 mil. eur. To je časť z balíka vo výške takmer 433 mil. eur, kde podľa nej hrozí ich prepadnutie, ak do konca tohto roka nepôjdu do zmysluplných projektov. „Ak by ste ich vedeli zazmluvniť na vedecké projekty, tak nie je dôvod na to, aby sa tie programy zlučovali,“ myslí si Zimenová.
Vláda schválila návrh na zlúčenie spomínaných operačných programov 23. októbra z dôvodu zefektívnenia implementácie a eliminovania rizika straty finančných prostriedkov z EÚ. Zlúčenie zabezpečí, aby SR neprepadli peniaze z programu Výskum a inovácie. Účel finančných prostriedkov alokovaných v rámci programu Výskum a inovácie na podporu vedy, výskumu a inovácií ostáva zachovaný aj do budúcna a v rámci zlúčenia s programom Integrovaná infraštruktúra nepríde k zmene prioritných osí tohto programu. To znamená, že zlúčenie programov nemá za následok znižovanie finančnej alokácie pre vedu a výskum. Zároveň Európska komisia vo vzťahu k zlučovaniu operačných programov uviedla, že je otvorená voči takémuto radikálnemu opatreniu, je však potrebné v čo najkratšom čase prijať rozhodnutie vlády a potrebné legislatívne úpravy.
„Nutnosť využitia inštitútu skráteného legislatívneho konania vyplýva taktiež zo skutočnosti, že vládny návrh zákona musí nadobudnúť účinnosť ešte pred oznámením Európskej komisie o schválení žiadosti o zmenu nástupníckeho operačného programu Európskou komisiou, aby bola v plnej miere zachovaná právna istota zo vzťahov už existujúcich v rámci Operačného programu Výskum a inovácie,“ dodal úrad vicepremiéra.
 
Príspevok Vládna novela zákona o eurofondoch prešla do druhého čítania v skrátenom konaní zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější