V košických knižniciach a múzeách pribudli zbierky a knihy za vyše 150-tisíc eur

V košických knižniciach a múzeách pribudli zbierky a knihy za vyše 150-tisíc eur

Košice 9. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
V múzeách, galériách a knižniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) pribudli v jeseni zbierkové predmety a knihy za vyše 150-tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková
Na snímke predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka
„Snažíme sa neustále zatraktívňovať ponuku v našich kultúrnych zariadeniach, či už formou interaktívnych expozícií, rekonštrukciou priestorov aj novými zbierkovými predmetmi, ktoré dokážu osloviť mladých ľudí, pravidelných návštevníkov aj turistov z iných regiónov. Z vlastných zdrojov sme obohatili zbierkové fondy našich múzeí a galérií o predmety za 100-tisíc eur. Za tieto finančné prostriedky boli nakúpené unikátne umelecké diela, historické predmety či dobové oblečenie,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Projekty finančne podporil aj Fond na podporu umenia.
Múzeá a galérie spadajúce pod župu sa okrem výstavnej a odbornej vedecko-výskumnej činnosti venujú aj organizácii výchovno-vzdelávacích a kultúrno-spoločenských aktivít. V tomto roku navštívilo podujatia piatich múzeí a dvoch galérií takmer 300-tisíc návštevníkov, pričom za posledné tri roky ich počet kontinuálne narástol, v priemere o dve percentá ročne.
Na nákup kníh pre päť knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK bolo v rozpočte vyčlenených 46-tisíc eur. „Nových čitateľov do knižníc prilákajú len zaujímavé a aktuálne tituly. Aj v knižniciach sa preto snažíme prispôsobovať sa súčasným trendom. Okrem klasických kníh pribúdajú i audioknihy, či mobilné aplikácie,“ dodal Rastislav Trnka. Župné knižnice sa zapájajú aj do aktivít v oblasti celoživotného vzdelávania. Dôkazom je prestížne ocenenie od Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých (AIVD) v SR, ktorá v roku 2019 udelila Cenu AIVD Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach ako vôbec prvej knižnici v tejto oblasti.
Záujem obyvateľov kraja o nové aktivity knižníc vyjadruje aj vysoké číslo návštevnosti na podujatiach, ktoré sa v roku 2019 šplhá takmer k počtu 360-tisíc účastníkov. Počet účastníkov na podujatiach v župných knižniciach medziročne rastie v priemere o 1,5 percenta.
 
Príspevok V košických knižniciach a múzeách pribudli zbierky a knihy za vyše 150-tisíc eur zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější