Popradská samospráva si chce vziať úver vo výške 20 miliónov eur

Popradská samospráva si chce vziať úver vo výške 20 miliónov eur

Poprad 9. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Mesto Poprad si chce v budúcom roku vziať dlhodobý investičný bankový úver vo výške 20 miliónov eur. Čerpať ho chce počas troch rokov so začiatkom splácania istiny úveru v roku 2021 a splatnosťou 19 rokov, teda do roku 2039. Financie pôjdu na krytie kapitálových výdavkov. Najväčší objem z úveru chce samospráva čerpať v roku 2021. O tom, či mesto požiada o úver, rozhodnú poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 12. decembra
Ilustračné foto
Ako sa uvádza v materiáloch k zasadnutiu, návrh rozpočtu mesta na rok 2020 s výhľadom na roky 2021 a 2022 počíta vo výdavkovej časti s kapitálovými výdavkami vo výške 30 571 040 eur. Na krytie rozpočtovaných kapitálových výdavkov je plánované aj prijatie návratného zdroja financovania, a to spomínaného úveru vo výške 20 miliónov eur. Finančné prostriedky na úhradu výnosov z úveru, teda úrokov a poplatkov, sú na roky 2020-2021 rozpočtované vo výške 0,50 percenta za rok z čerpanej a nesplatenej istiny úveru.
Časť financií z úveru by mohla ísť aj na revitalizáciu Námestia sv. Egídia. Naznačil to primátor Anton Danko počas stretnutia s majiteľmi jednotlivých nehnuteľností na námestí v stredu 4. decembra. Ide podľa jeho slov o veľkú investíciu, ktorá by si mala v rámci prvej etapy vyžiadať okolo päť miliónov eur.
Návrh rozpočtu na rok 2020 kalkuluje v príjmovej časti aj s prijatím úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 479 800 eur. Tie by mali ísť na krytie časti kapitálových výdavkov spojených s obstaraním bytového nájomného domu a pozemkov v mestskej časti Matejovce. Predpokladaná doba splácania je 40 rokov za obstaranie bytového nájomného domu a 20 rokov za obstaranie pozemkov.
Mesto zároveň informovalo, že by malo v nasledujúcom roku splatiť aj úver, ktorý si zobralo v roku 2010 na obnovu miestnych komunikácií a chodníkov. Výška zostatku záväzku k 31. decembru 2018 predstavovala takmer 779-tisíc eur, k 31. decembru tohto roka by to malo byť 389-tisíc eur, s tým, že mesto tento svoj záväzok úplne splatí.
 
Príspevok Popradská samospráva si chce vziať úver vo výške 20 miliónov eur zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější