Generické lieky môžu ušetriť až 80 miliónov eur ročne

Generické lieky môžu ušetriť až 80 miliónov eur ročne

Bratislava 9. decembra 2019 (HSP/Foto:TAR/AP)
 
Od septembra 2015 do septembra 2019 požiadali výrobcovia o vyradenie 1 386 liekov z kategorizačného zoznamu. Príčiny sú rôzne – ukončenie výroby, stiahnutie z trhu, výrobné kvóty, reexport, neefektívna logistika dodávateľov, ale aj nerentabilne nízka cena na slovenskom trhu. Žiadostí o vyradenie liekov denne pribúda
Ilustračné foto
„Výrazný nárast žiadostí o vyradenie liekov z kategorizácie je výsledkom novelizácie zákona č. 362/2011 Z.z., ktorý má dopad aj na negatívnu bilanciu príchodu nových generických a biosimilárnych (biologicky podobných) liekov za ostatné tri roky. Po novelizácii nastal výrazný nárast priemernej kategorizovanej ceny liekov a viac ako dvojnásobný nárast priemerného doplatku liekov v kategorizačnom zozname,“ vysvetľuje farmakoekonóm MUDr. Branislav Obšitník, PhD.
Viaceré lieky, na ktoré boli pacienti zvyknutí, v lekárňach zrazu chýbajú. Nedostupnosť liekov je veľkou záťažou pre lekárne. Pri snahe liek objednať sa lekárnici u výrobcov a distribútorov najčastejšie stretávajú s výpadkom výrobcu. „Tento fakt vedie k zlyhávaniu liečby a nespokojnosti zo strany pacientov. Nasleduje lieková turistika – pacienti sú nútení hľadať liek v zahraničí alebo sa obrátiť na svojho praktického lekára,“ hovorí PharmDr. Miroslava Snopková, PhD., viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.
Kvalitatívnou a finančne dostupnou alternatívou za originálne lieky sú generiká, ktoré sú základnou liečbou chronicky chorých pacientov. Generické lieky predstavujú v lekárni pre zákazníka takmer vždy nižší alebo žiadny doplatok. Nielen ich kvalita, ale aj účinnosť a bezpečnosť je rovnaká ako pri origináloch. Podľa mnohých analytikov by sa práve cestou generík mala uberať lieková politika štátu. Ročne sa tak môže ušetriť až 80 miliónov eur, no zároveň by lieky mohli byť pre pacientov dostupnejšie. Generickí výrobcovia dodávajú každý rok na slovenský trh viac ako 67,4 miliónov balení liekov.
Asociácia pre generické a biosimilárne lieky GENAS a Slovenská lekárnická komora vzdelávajú formou rôznych aktivít študentov medicíny a farmácie, lekárov, farmaceutov a pacientov o výhodách a rizikách generických a biosimilárnych liekov.
(lbr)
 
Príspevok Generické lieky môžu ušetriť až 80 miliónov eur ročne zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější