Košický kraj bude v roku 2020 hospodáriť s rozpočtom 263 miliónov eur

Košický kraj bude v roku 2020 hospodáriť s rozpočtom 263 miliónov eur

Košice 9. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)
 
Košický samosprávny kraj (KSK) bude v roku 2020 hospodáriť s rozpočtom vo výške 263 miliónov eur. Schválili to poslanci Košického samosprávneho kraja na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva. Najviac peňazí pôjde na stredné školstvo, autobusovú dopravu, cesty, mosty a sociálne služby
Na snímke predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka
„Vzhľadom na vonkajšie okolnosti, ktoré sme nemohli ovplyvniť som so schválením rozpočtu spokojný. Sú tam navrhnuté kapitálové výdavky do opravy ciest, rekonštrukcií mostov a taktiež neznižujeme dostupnosť sociálnych služieb. Naplánované sú výdavky takmer 10 miliónov eur na školstvo nad rámec toho, čo určuje normatív ministerstva školstva,“ uviedol po schválení rozpočtu predseda KSK Rastislav Trnka.
Okrem bežných opráv chce kraj v budúcom roku začať rekonštrukciu jedenástich budov krajských škôl vrátane škôl v historickom centre Košíc. Naplánované sú aj rekonštrukcie piatich stredoškolských internátov. Položkou, ktorá pribudla, je šport. Milión eur poputuje v budúcom roku na výstavbu troch športových areálov v Košiciach a v Michalovciach. Pribudnúť by mali aj dva skateparky.
Na výstavbu cyklistickej infraštruktúry, správu, údržbu a opravy ciest a mostov v kraji vyčlenil kraj 38 miliónov eur. Z vlastných zdrojov KSK predstavujú najvyššiu položku mosty. Kraj chce v budúcom roku opraviť 22 z nich. „Osobitne budú riešené mosty konštruované z nosníkov typu Vloššák. Ak mimoriadne kontroly, ktoré kraj v súčasnosti realizuje, preukážu, že sú v havarijnom stave, ich rekonštrukcia bude riešená prioritne. Na rekonštrukcie ciest sa z eurofondov plánujeme vyčerpať takmer 10 miliónov eur,“ informoval Trnka.
Kraj vyčlenil 33 miliónov eur na prevádzku zariadení sociálnych služieb, pričom osem z nich prejde v budúcom roku opravou. Kultúrne zariadenia spadajúce pod župu si rozdelia 17 miliónov eur. Okrem nových expozícií, zbierkových predmetov či kníh sa návštevníci môžu tešiť na vynovené priestory divadla, múzeí či osvetových stredísk.
Rozpočet kraja v roku 2020 bude chudobnejší o približne 12 miliónov eur. Dôvodom je rozpočet verejnej správy, ktorý priniesol viaceré opatrenia Národnej rady SR. Prvým je zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov fyzických osôb, ktorý župu na strane príjmov oberie o zhruba 6 miliónov eur. Ďalších 4,5 milióna eur bude stáť zvýšenie tarifných miezd zamestnancov vo verejnej správe. Župa zamestnáva vo svojich organizáciách viac než 6-tisíc ľudí, pričom nárast tarifných miezd od 1. januára predstavuje 10 percent. Príspevok na rekreáciu zamestnancov môže stáť kraj až 1,5 milióna eur. Závisieť to bude od toho, koľko zamestnancov a v akej výške si nárok uplatní.
Poslanci taktiež schválili nenávratný príspevok 100-tisíc eur mestu Prešov na pomoc obyvateľom Mukačevskej ulice, ktorí sú postihnutí minulotýždňových piatkovým tragickým výbuchom plynu v jednej z bytoviek.
 
Príspevok Košický kraj bude v roku 2020 hospodáriť s rozpočtom 263 miliónov eur zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější