WADA: Další čtyři roky Rusku
RSS

WADA: Další čtyři roky Rusku

JAN BARTOŇ
Světová antidopingová agentura WADA navrhla prodloužit zákaz startu ruských sportovců pod ruskou vlajkou na další čtyři roky. Zákaz se má týkat olympiád i mistroství světa.

Tvrdý trest pro Rusko následuje poté, co bylo nedávno oznámeno, že Rusko nesplnilo požadavek WADA a poslalo data o antidopingových kontrolách ruských sportovců s neúplnými údaji . Rusko tvrdí, že se jedná o „technický problém“, WADA kontruje tím, že byly vymazány všechny údaje o těch sportovcích, kteří neprošli antidopingovou zkouškou. Data byla údajně doplňována ex-post. Rusko se proti rozhodnutí WADA zcela jistě odvolá k mezinárodní arbitráži. Ta potom vysloví konečný verdikt. Buď potvrdí stanovisko WADA v celém případu, nebo ho upraví, v krajním případě zruší.První názory na rozhodnutí WADA byly uvedeny na ČT24 ihned po stanovisku vedení WADA. Sportovní komentátor ČT se například vyjádřil tak, že si nedovede představit, že by se Rusko nezúčastnilo hokejového turnaje, protože se bude argumentovat vloženými náklady, které již byly vynaloženy pořadateli i účastníky mistroství světa. Osobně mi přijde jako silný argument zejména v hokejovém turnaji, že právě utkání ruských a zámořských hokejistů jsou „solí“ každého turnaje díky rivalitě, která mezi hráči i funkcionáři panuje.
Nedělám si žádné iluze o „čistotě“ ruských sportovců, atlety nevyjímaje, pokud se v Rusku zejména před olympiádou v Soči falšovaly antidopingové testy. Nicméně zákaz, který umožní startovat „prověřeným“ ruským atletům pod olympijskou vlajkou nebo pod vlajkou mezinárodní atletické federace, nepovažuji za chytrý. Rusko si bude stěžovat „politicky“ a bude zejména vůči domácímu publiku tvrdit, že je to „strach z výkonů ruských sportovců“, který je motivem zákazu účasti Ruska na mezinárodních sportovních akcí. Pokud budou mezinárodní sportovní instituce, které navíc nebudou rozhodnutí WADA respektovat z „objektivních důvodů“ – vynaložených nákladů apod. – a například mezinárodní hokejová federace zřejmě Rusko z účasti na mistroství světa nevyloučí, bude to opět v rovině politických prohlášení.
Osobně bych dal přednost tomu, aby ruští sportovci na olympiádách i mistroství světa startovat mohli pod svou vlajkou, ale museli se podrobit antidopingové kontrole ve státech, které s porušováním pravidel nemají nic společného. V dnešním světě, kdy se vrcholoví sportovci pohybují doslova a do písmene po celém světě v závislosti na pořádání mítinků či světových turnajích, by měla být určena taková pravidla, aby je ruští sportovci mohli splnit. Pokud by se podrobovali antidopingovým kontrolám ve státech určených WADA, nikdo by nemohl pochybovat v případě negativních testů, že právě tito sportovci jsou „čistí“. Náklady na testování by samozřejmě neslo Rusko.
Zákaz startu ruských sportovců pod ruskou vlajkou je zcela jistě exemplárním trestem, nicméně pochybuji o tom, že ruské sportovce, kteří nedopují, nepoškodí. Právě tito sportovci jsou ruskými politiky často nálepkování jako „zrádci“, kteří Rusko svou účastí na mezinárodních závodech „poškozují“. I pořádání soutěží v Rusku by mělo být povoleno, pokud bude Rusko souhlasit s tím, že veškeré antidopingové testy budou prováděny pod dozorem WADA. Jde o to, zda je moudré Rusko dále izolovat a „exkomunikovat“, či zda není lepší postupovat nekompromisně vůči dopingu a nepoškodit ty, kteří se do podvádění nikdy nezapojili a přesto tu možnost měli.


Jan Bartoň

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější