Minister financií navrhol za viceguvernérku Národnej banky Slovenska vymenovať svoju štátnu tajomníčku Danu Meager

Minister financií navrhol za viceguvernérku Národnej banky Slovenska vymenovať svoju štátnu tajomníčku Danu Meager

Bratislava 11. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Novou viceguvernérkou Národnej banky Slovenska (NBS) má byť podľa vládneho návrhu súčasná štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager. Vyplýva to z materiálu, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predložil minister financií Ladislav Kamenický
Na snímke štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager
Ide pritom o druhý pokus o vymenovanie druhého viceguvernéra centrálnej banky po tom, čo predchádzajúceho vládneho nominanta schváleného parlamentom Jozefa Hudáka odmietla vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová. Ak nomináciu Dany Meager vláda schváli, potvrdiť ju ešte bude musieť hlasovaním parlament a následne vymenovaním prezidentka.
Hlava štátu pritom svoje rozhodnutie nevymenovať Hudáka na post viceguvernéra oznámila len koncom októbra listom predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi a premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Odôvodňovala to tým, že nominant vlády schválený parlamentom podľa nej nespĺňa zákonné požiadavky na jeho vymenovanie za druhú najvyššie postavenú osobu v centrálnej banke.
Prezidentka sa v odôvodnení svojho rozhodnutia Hudáka nevymenovať do funkcie viceguvernéra opierala aj o rozhodnutie Ústavného súdu SR, podľa ktorého je povinnosťou hlavy štátu skúmať splnenie zákonných podmienok pri menovaní. Navrhovaný kandidát pritom podľa nej nespĺňal hneď prvú zákonnú kvalifikačnú podmienku podľa zákona o NBS, ktorou je úplné vysokoškolské vzdelanie univerzitného zamerania v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva. Hudák je totižto absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej a doktorát má zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Jozef Hudák bol pritom v médiách označovaný ako kandidát vládnej SNS, ktorej bol podľa vlastných slov riadnym členom. Podľa medializovaných informácií bol dokonca susedom predsedu národniarov Andreja Danka. Dana Meager je zase nominantkou SNS vo vedení rezortu financií, kde je v súčasnosti po odstúpení Radka Kuruca jedinou štátnou tajomníčkou. Dana Meager do roku 2016 pôsobila ako viceprezidentka finančnej správy, predtým pracovala predovšetkým ako daňová špecialistka vo viacerých firmách, ako SPP, Deloitte and Touche Tax, či KPMG Tax.
 
Príspevok Minister financií navrhol za viceguvernérku Národnej banky Slovenska vymenovať svoju štátnu tajomníčku Danu Meager zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější