Čaplovič: Slovenská akadémia vied by zo zákona mala byť apolitickou inštitúciou, preto by nemala politické aktivity používať ako argumenty v pracovnoprávnom vzťahu k poslancovi Blahovi
RSS

Čaplovič: Slovenská akadémia vied by zo zákona mala byť apolitickou inštitúciou, preto by nemala politické aktivity používať ako argumenty v pracovnoprávnom vzťahu k poslancovi Blahovi

Bratislava 11. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Úplne súhlasím s vyjadrením ministerky školstva Martiny Lubyovej, že Slovenská akadémia vied (SAV) by zo zákona mala byť apolitickou inštitúciou, preto by nemala politické aktivity používať ako argumenty v pracovnoprávnom vzťahu k poslancovi Ľ. Blahovi, a že nie je dobré miešať politiku a vedu
Na snímke Dušan Čaplovič
Treba však uviesť aj druhú stranu tejto mince, že pracovník SAV, alebo univerzít by mal po vstupe na profesionálnu politickú dráhu prerušiť pracovný pomer na svojom pracovisku. Aj keď to nenariaďuje zákon, je to etické, vysoko morálne, a malo by sa to stať zvykovým pravidlom, každého akademického pracovníka. V tom som úplne v zhode s názorom ministerky vnútra Denisy Sakovej, že je veľkým otáznikom, či by sa mali politici angažovať v akademickej obci, a že sa je potrebné s tým vysporiadať.
Po mojom vstupe do profesionálnej politiky na jeseň v roku 2002 som trvale prerušil pracovný pomer so SAV, bez akéhokoľvek úväzku na pracoviskách vedy a vysokého školstva. Vnímal som to z morálneho hľadiska za principiálne. Žiaľ, ďalších nasledovníkov som nenašiel. A netýka sa to len terajšieho kolegu Ľ. Blahu, ale aj napríklad M. Beblavého, M. Klusa a mnohých iných, ktorí cez rôzne úväzky vyučovali a vyučujú na vysokých školách a pracovali a pracujú na vedeckých pracoviskách, dokonca niektorí, počas minulého pôsobenia v parlamente, zastávali aj akademické a riadiace funkcie.
Rozhodnutie vstúpiť do profesionálnej politiky si vyžaduje aj dačo obetovať, nie je možné sedieť na dvoch stoličkách a robiť dobrú politiku a dobrú vedu, či viesť kvalitný vzdelávací proces s prednáškami a seminármi. Zvyčajne je to len polovičaté, nekvalitné. A nik nezmyje nános z politika, že vnáša na akademickú pôdu svoje politické, ideologické videnie sveta, či stranícku politiku.
Som presvedčený o tom, poslanec NR SR Ľ. Blaha mal po vstupe do profesionálnej politiky prerušiť úplne pracovný pomer v SAV a dnes by nemuselo Predsedníctvo SAV kádrovať, dištancovať sa od jeho vyjadrení a vyzývať ho zrušiť pracovnoprávny vzťah z titulu názorových nezhôd. Podobne by mali konať aj ďalší, nielen spomínaní politici, a svoje politické postavenie dokonca vy(zne)užívať k získavaniu akademických a vedeckých hodností – titulov.
 
Príspevok Čaplovič: Slovenská akadémia vied by zo zákona mala byť apolitickou inštitúciou, preto by nemala politické aktivity používať ako argumenty v pracovnoprávnom vzťahu k poslancovi Blahovi zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější