První a poslední (?) setkání Putina se Zielenským

První a poslední (?) setkání Putina se Zielenským

Co říkáte, proč Vladimír Putin souhlasil s účastí na „Normandském summitu“ (NS), na této podivné akci, už dopředu odsouzené k neúspěchu? To ani já nevím, mohu jen předpokládat.
Pro začátek předpokládám, že Vladimíru Zelenskému neříkají všechno. Jemu se například zdá, že svou horlivostí a argumenty dokáže přesvědčit v Paříži shromážděné lídry Ruska, Francie a Německa o tom, že v roce 2015 nedomyšleně podepsali nesprávné „Minské dohody“ a RB OSN je nesprávně potvrdila… Dokonce si domýšlím, kdo mu tuto podivnou myšlenku vsugeroval.
Ministr zahraničí Ukrajiny Vadim Pristajko vyprávěl novinám „Evropská pravda“ o červených čarách, za které Kyjev za žádnou cenu nevstoupí – a vyjmenoval je:

Žádné změny v Ústavě (Ukrajiny)
Nejdříve kontrola (ukrajinská) na hranicí (Rusko/DLNR), a teprve potom volby na Donbasu
Žádná přímá jednání Ukrajiny s DLNR

Jak chápeme, všechny tyto body zásadně odporují Minským dohodám. Jednoduše řečeno, je to úplná blbost, o které nikdo vážně jednat nebude. Kromě úzkého okruhu ukropatriotů, žijících ve svém ve svém smyšleném světě, v němž Ukrajina velí, vítězí a diktuje.
Nicméně, Vladimír Putin se do Paříže chystá a nejspíš tam také pojede. Dokonce i přesto, že si velmi dobře uvědomuje, že na Zelenském nezávisí vůbec nic. Možná, že tento obstojný herec dokonce ani nechápe význam některých termínů a základů mezinárodní politiky a práva.
Jinými slovy, jednání s ukrajinským prezidentem bude připomínat rozhovor autopilota se záznamníkem.
Z toho plyne, že příčina není v tom, že Putin od NS očekává nějaký neuvěřitelný průlom, něco, čeho se nemohl domoci u Porošenka. Ale v čem tedy ta příčina je?
1. Nechal se přemluvit Macronem a Merkelovou výměnou za slib, že spolu pobesedují o čemsi důležitějším a užitečnějším. Například, o Jednotné Evropě od Lisabonu po Vladivostok. Lze si, koneckonců přece naklonit francouzského prezidenta, který se pokouší stát lídrem Starého světa a podruhé i lídrem Francie. Anebo o Severním proudu 2 , jehož výstavba se, jak se dalo předpokládat, protahuje. Zkrátka, seriózní lidé mají vždy o čem jednat. Těmito tématy ho, zřejmě, také do Paříže přilákali.
2. Z úcty, a to už se týká Zielenského. Otevřeně řečeno, žádný jiný důvod já prostě nevidím. No a navíc, aby se Putin vyhnul budoucím výtkám, že prý se nechce s mladým perspektivním lídrem setkat. Takže 9. prosince se odehraje jejich první, ale také poslední setkání.
Zdroj: Liverjournal
Překlad: st.hroch 191210

googletag.pubads().definePassback('/162717810/CZ-outsidermedia.cz/400x200', [400, 200]).display();

Pozn. překladatele:
Překlad tohoto včerejšího článku jsem si odložil pro případ, že by na jednání v „Normandském formátu“ skutečně nedošlo nějakému průlomu (jak jsem očekával). Takže vám Šipilinův článek, po vyslechnutí vystoupení aktérů na tiskovce, a přečtení závěrečného komuniké, předkládám. Mám-li shrnout závěrečné komuniké, pak:

Minské dohody zůstávají i nadále základem práce v Normandském formátu
Stažení sil od „linie dotyku“ na Donbasu bude provedeno ve třech dalších bodech do konce března 2020
Vůdci „normandské čtyřky“ dali najevo svůj příklon k úplnému splnění režimu přerušení palby do konce roku
Lídři také vyzvali k organizaci výměny zajatců podle schématu „všechny za všechny“ do konce roku

Pokud jde o poznatky z tiskovky, pak se Macron a Merkelová vyjadřovali vcelku neutrálně až optimisticky. Vadilo mi jen, že jednáním Macrona a Merkelové zvlášť se Zelenským a zvlášť s Putinem prezentovali občanský konflikt na Ukrajině jako konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, a v očích Západu fungují jako mírotvůrci. Rozdíl mezi Zelenským a Putinem byl naprosto zřejmý. Ruská novinářka se Zelenského zeptala, zda je ochoten jednat s představiteli DLNR. Ten se odpovědi vyhnul konstatováním, že hovoří s lidmi uprchlými na Ukrajinou kontrolované území.
Dále Zelenský např. prohlásil, že Ukrajina trvá na převzetí kontroly nad hranicí mezi Donbasem a Ruskem ještě před tamními regionálními volbami, což je prý psáno v Minských dohodách, zatímco Putin mu citoval konkrétní 4. bod těchto dohod, kde se píše o pořadí přesně opačném – a navíc připomněl, že dokument v roce 2015 podepsal i prezident Ukrajiny Porošenko.
Od novinářů padl k Putinovi i dotaz stran reakce Ruska na rozhodnutí WADA o vyloučení Ruska ze všech mezinárodních akcí na další čtyři roky. Putin předeslal, že vše je nutné nejdřív analyzovat, nicméně mj. dodal, že WADA se opět dopouští svalování kolektivní viny na místo potrestání konkrétních viníků, a motivem postupu WADA není čistota sportu, ale motivy politické nemající nic společného ani s čistotou sportu, ani olympijského hnutí. Navíc upozornil, že WADA nemá žádné pravomoci vůči MOV, a tudíž země může, dle olympijské charty, vystupovat na OH pod státní vlajkou, a rozhodnutí WADA je v rozporu s ní.
Prezidenti a kancléřka shodně prohlásili, že se k tématu znovu sejdou za 4 měsíce. Celý ten proces bude ještě velmi složitý, a dle demonstrací nacistů před sídlem prezidenta v Kyjevě nečeká doma Zielenského nic příjemného…
Stanův komentář: Ono nešlo o tranzit plynu? A na tom se, jestli jsem to dobře pochopil, dohodli…

googletag.pubads().definePassback('/162717810/CZ-outsidermedia.cz/600x300', [600, 300]).display();
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější