Poľský minister poľnohospodárstva navrhuje, aby pre mor ošípaných odstreľovala diviaky aj polícia a armáda

Poľský minister poľnohospodárstva navrhuje, aby pre mor ošípaných odstreľovala diviaky aj polícia a armáda

Varšava 11. decembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
 
Poľský minister poľnohospodárstva navrhuje novú legislatívu, podľa ktorej by príslušníci armády a polície mohli vo veľkom rozsahu odstreľovať diviaky v oblastiach, ktoré postihol africký mor ošípaných, a pomohli tak v boji proti šíreniu tohto ochorenia
Ilustračné foto
Jan Krzysztof Ardanowski uviedol, že návrh tiež stanovuje tresty pre každého, kto by bránil preventívnemu odstrelu v označených oblastiach, pričom medzi takéto osoby patria podľa neho aj environmentalisti. Návrh zákona plánuje Ardanowski predložiť v parlamente v nadchádzajúcich týždňoch v urýchlenom procese. Kedy by začal platiť, ak by ho poslanci schválili, nie je jasné.
Minister pripomenul, že bez redukovania počtu diviakov sa choroba neprestane šíriť. Zároveň zdôraznil, že choroba pre ľudí nepredstavuje hrozbu.
Africký mor ošípaných sa v Poľsku objavil minulý rok na východe krajiny a pravdepodobne sa tam rozšíril zo susednej Ukrajiny. Postihnuté oblasti najprv ohradili, ale choroba sa aj tak šírila. Preto tam šíreniu bránili odstrelom zhruba 180-tisíc divých svíň. Tento krok však odsúdili ochrancovia životného prostredia, ktorí sa to snažili zastaviť, a kriticky sa voči nemu vyjadrili aj mnohí poľovníci.
Minulý týždeň našli na západe krajiny diviaka nakazeného africkým morom ošípaných. Zviera objavili v regióne pri meste Wolsztyn, kde je veľa prasacích fariem, zhruba 110 kilometrov od hraníc s nemeckom. Oblasť ohradili, ale masový odstrel je nevyhnutný, vyjadril sa Ardanowski pre Poľský rozhlas 1.
 
Príspevok Poľský minister poľnohospodárstva navrhuje, aby pre mor ošípaných odstreľovala diviaky aj polícia a armáda zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější