Čistý deň nahradilo centrum v Galante pre ľudí s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

Čistý deň nahradilo centrum v Galante pre ľudí s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

Galanta 13. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)
 
Centrum sociálnych služieb otvoril dnes Trnavský samosprávny kraj v priestoroch bývalého resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. Jeho súčasťou je špecializované zariadenie pre ľudí s „novodobými“ diagnózami, ďalej rehabilitačné stredisko, služby sociálneho taxíka a školiace stredisko pre zamestnancov v sociálnych službách. Centrum sociálnych služieb bude satelitným zariadením Domova sociálnych služieb (DSS) pre dospelých v Zavare
Na snímke Mária Patakyová
Trnavský župan Jozef Viskupič pri slávnostnom otvorení centra povedal, že samosprávny kraj každý rok navyšuje finančné prostriedky určené na poskytovanie kvalitných sociálnych služieb, rozširovanie kapacity zariadení a rozširovanie spektra sociálnych služieb. Otvorenie nového Centra sociálnych služieb v Galante je podľa neho dôkazom, že krajskej samospráve v tejto oblasti „ide karta“. Na otvorení nového zariadenia sa zúčastnila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Špecializované zariadenie bude dennou formou pomáhať klientom s Parkinsonovou alebo Alzheimerovou chorobou, sklerózou multiplex, svalovou dystrofiou a ďalšími diagnózami. Jeho kapacita bude podľa Anny Pavlovičovej z DSS Zavar zatiaľ desať klientov. Rehabilitačné stredisko bude zasa ambulantnou formou poskytovať služby ľuďom, ktorí sú na tento druh pomoci odkázaní, aj v tomto prípade je kapacita desať ľudí. Prepravnú službu, nazývanú tiež sociálny taxík, budú môcť využívať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Nezisková organizácia Čistý deň pôvodne využívala dva objekty v Galante, ktoré sú majetkom Trnavského samosprávneho kraja. Krajskí poslanci v júni 2018 rozhodli o ukončení prenájmu jednej budovy a ukončení výpožičky druhej budovy. Budovu z prenájmu neziskovka vrátila, vypožičanú vrátiť odmieta. Samosprávny kraj sa jej vrátenia dožaduje súdnou cestou, využiť ju chce ako zariadenie pre seniorov.
Čistý deň poskytoval resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom. V roku 2016 poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová otvorila kauzu sexuálneho zneužívania v tomto zariadení. V marci 2018 prišla nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
 
Príspevok Čistý deň nahradilo centrum v Galante pre ľudí s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější