Izrael zakázal kresťanom z pásma Gazy, aby cez Vianoce šli na biblické miesta

Izrael zakázal kresťanom z pásma Gazy, aby cez Vianoce šli na biblické miesta

Jeruzalem/Gaza 13. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)
 
Kresťania v palestínskom pásme Gazy tento rok nebudú môcť navštíviť posvätné mestá Betlehem a Jeruzalem, aby tam slávili vianočné sviatky. S odvolaním sa na izraelské úrady o tom informovala agentúra Reuters, podľa ktorej vodcovia kresťanských komunít v Jeruzaleme toto rozhodnutie odsúdili a vyzvali na zrušenie prijatého zákazu
Ilustračné foto
Podľa verdiktu izraelských úradov kresťania z Gazy budú na Vianoce smieť cestovať do zahraničia, ale nie na územie Izraela a na okupovaný Západný breh, kde sa nachádzajú mnohé miesta posvätné pre kresťanov.
Hovorkyňa izraelských bezpečnostných síl podľa Reuters uviedla, že v súlade s bezpečnostnými nariadeniami obyvatelia pásma Gazy budú môcť cestovať do zahraničia cez izraelský pohraničný post – Allenbyho most cez rieku Jordán -, po ktorom sa dostanú na územie Jordánska.
Podľa Reuters v pásme Gazy, ktoré má asi dva milióny obyvateľov žije asi 1000 kresťanov, pričom väčšina z nich sú gréckokatolíci.
Izrael dôsledne obmedzuje pohyb osôb z pásma Gazy, pretože ho ovláda islamistická skupina Hamas označovaná vládou v Jeruzaleme za teroristickú organizáciu.
Vlani však Izrael pred Vianocami urobil výnimku, keď vydal povolenia na návštevu Jeruzalema, Betlehema, Nazaretu a ďalších miest pre asi 700 kresťanov z pásma Gazy.
V súvislosti s najnovším odmietavým rozhodnutím izraelská ľudskoprávna skupina Giša deklarovala, že zákaz vstupu kresťanov z Gazy do Izraela a na Západný breh poukazuje na „zintenzívnenie reštrikcií na pohyb medzi dvoma súčasťami palestínskeho územia“ a na  „prehĺbenie izraelskej politiky oddeľovania“ Západného brehu a pásma Gazy.
„Iní ľudia z celého sveta môžu cestovať do Betlehema. Myslíme si, že aj kresťania v Gaze by mali mať toto právo,“ povedal Wádí abú Nasár, poradca duchovných vodcov kresťanských komunít v Jeruzaleme, ktorí rozhodnutie izraelských úradov odsúdili a vyzvali na zrušenie prijatého zákazu.
 
Príspevok Izrael zakázal kresťanom z pásma Gazy, aby cez Vianoce šli na biblické miesta zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější