Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská
RSS

Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že raketa, která zabíjela v Polsku byla ruská. O tom nelze pochybovat, je však důležité, odkud byla vypálena.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  naléhá na ukrajinskou účast na vyšetřování incidentu v Polsku. Je nadále přesvědčen, že to byla ruská, a ne ukrajinská raketa.  „Nepochybuji o tom, že to nebyla naše raketa nebo náš raketový útok,“ prohlásil Zelenskyj v telefonickém rozhovoru s novináři.  To, že se může jednat o ruskou raketu (respektive raketu vyrobenou v někdejším SSSR) je možné. Nicméně, informační pokrytí ukrajinského konfliktu americkými špionážními systémy je takové, že USA vědí naprosto přesně odkud byla raketa vypálená.
Zdá se tak, že Zelenskyj se snaží, seč může, aby do války na Ukrajině bylo zapojeno NATO a s pomocí NATO bylo Rusko poraženo. Opět se ignorují důležité okolnosti této asymetrické války. Rusko jako jaderná velmoc je v tomto ohledu ve výhodě. Spoléhá na jaderné odstrašování a věří, že NATO nepůjde do přímého konfliktu s Ruskem, protože by hrozila třetí světová válka se všemi ničivými důsledky nejen pro Rusko, ale i pro Západ.
Zelenskyj dále hovoří o tom, že pokud Ukrajina přežije zimu, příští rok Rusko porazí. I v tomto případě platí to, co platilo doposud. Rusko se dobytých území dobrovolně nevzdá a pokud by snad hrozila Rusku porážka, což je velmi nepravděpodobné, může skutečně nasadit demonstrativně jaderné zbraně. Rusko už dávno ve válce na Ukrajině překročilo vše, co Západ považoval za „status quo“. Utěšovat se tím, že Rusko jaderné zbraně nepoužije patří do stejného soudku názorů jako to, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí a přeci zaútočilo. Rusko jednoznačně usiluje o zničení Ukrajiny v systému, který panoval po rozpadu SSSR. Ukrajina v NATO je iluze, na které trvá pouze současné ukrajinské vedení, velmi nejistý je i vstup Ukrajiny do EU, pokud na Ukrajině vede Rusko dál svou agresi a ničí vše, co považuje za důležité.
Dmitrij Peskov, mluvčí Kremlu, nepřímo připustil, že cílem ruských útoků na energetickou infrastrukturu, je donutit Ukrajinu k jednání o příměří. To však samozřejmě současné vedení Ukrajiny nemá v úmyslu. Podmínky, které si klade Ukrajina pro zahájení rozhovorů s Ruskem, jsou naopak neakceptovatelné v Kremlu. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by v blízké době mohly být zahájeny rozhovory o ukončení války na Ukrajině.
Velmi zajímavé zprávy přicházejí i z USA. Podle těchto zpráv už USA nemají mnoho zbraní, které by mohly Ukrajině nabídnout, pokud by nechtěly ohrozit bojeschopnost své vlastní armády. Podle médií jsou tak USA v podobné situaci jako Rusko, které také údajně nemá tolik sofistikovaných zbraní v raketové výbavě a útoky na celé území Ukrajiny tak mohou být omezené díky nedostatku zbraní i na ruské straně. Nicméně, na straně Ruska je výhoda lidské síly. Ukrajina už provedla všeobecnou mobilizaci a Rusko „zatím“ jen částečnou a má tak stále rezervy.
Poté, co po amerických volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů republikáni, se už někteří významní politici republikánské strany vyjadřují tak, že Ukrajina už od USA nedostane žádný „bianco šek“. Což může znamenat například závazek o tom, že Ukrajina v budoucnosti bude muset za dodávky amerických zbraní platit. Ekonomika Ukrajiny je přitom doslova v troskách a USA dosud poskytly Ukrajině i bezmála 20 miliard dolarů na udržení schopnosti Ukrajiny vyplácet peníze svým občanům.
Válka na Ukrajině tak směřuje k tomu, co se údajně modelovalo v Pentagonu. Modelovaly se různé vojenské strategie a všechny údajně směřovaly k další eskalaci konfliktu. Nicméně, nesouhlasná stanoviska USA a Ukrajiny k raketě dopadlé na Polsko svědčí i o tom, že ukrajinská stanoviska už nemusí být v Pentagonu akceptována automaticky a že si USA jsou vědomy toho, že tam někde v budoucnosti číhá nebezpečí světového konfliktu, a tomu se USA i NATO chtějí vyhnout.


Jan Bartoň

  The post Zelenskyj: Raketa v Polsku byla ruská first appeared on .


Nejčtenější za týden