Kverulant.org: Kardinál Dominik Duka konečně skončil
RSS

Kverulant.org: Kardinál Dominik Duka konečně skončil

Vatikán dnes odpoledne konečně odvolal z pozice Pražského arcibiskupa Dominika Duku. Kverulant věří, že k této změně také významně přispěl svým odhalením v kauze Kardinál Duka tuneluje církevní majetek . Na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nesl zveřejnění této kauzy velmi nelibě a opakovaně a neúspěšně se pokusil dosáhnout soudního zákazu jejího publikování. Konec Duky na postu primase českého však pro Kverulanta neznamená konec soudních sporů, které Duka vyvolal. Dukova žaloba, kterou se na Kverulantovi domáhá 3 milionů korun, stále běží. Pomozte Kverulantovi zaplatit si dobré právníky a podpořte jej alespoň malým darem .
K Dukově pádu nepochybně přispěly i další jeho kauzy. Festival Divadelní svět Brno 2018 uvedl koncem května kontroverzní hry „Naše násilí a vaše násilí“ a „Prokletí“ chorvatsko-bosenského režiséra Olivera Frljiće. Ty se dle Duky hrubě dotkly jeho práv, zaručených Listinou práv a svobod. Kardinál proto divadlo zažaloval. Když spor na všech úrovních pravomocně prohrál, oznámil v prosinci 2019, že ve sporu podá dovolání a nebude váhat obrátit se ani na Evropský soud pro lidská práva. V červnu 2021 jeho právník potvrdil, že proti rozhodnutí soudů podají ústavní stížnost.
V září roku 2019 bylo jednou z obětí podáno trestní oznámení na Dominika Duku za nadržování pachatelům sexuálního násilí, kteří se této činnosti dopouštěli v dominikánském řádu, jejž Duka v té době vedl. Podle právníka Patrika R. Daniela Bartoně měl Duka „v dominikánském řádu a potom i na dalších místech pomáhat unikat pachatelům sexuálních deliktů trestnímu stíhání“.
Značně problematické byly také jeho vřelé vztahy s celou řadou velmi problematických politiků. Tak například v létě 2021 vyšlo najevo, že hradní kancléř Mynář kupuje výrazně pod cenou od církve pozemky v Osvětimanech. Osvětimanská farnost nejprve nechtěla o nevýhodném prodeji slyšet, pak ale ve prospěch prodeje intervenoval sám kardinál. Není jisté, zda tak Duka učinil pro své přátelské vztahy s problematickým kancléřem nebo proto, že jej Mynář vydíral blokováním realizace projektu svatovítských varhan v areálu Pražského hradu. Mynář má k Dukovi blízko. V roce 2017 byl kardinál na Mynářově oslavě padesátých narozenin. Rok předtím zase Duka sloužil mši v Osvětimanech na 666*. výročí založení obce.
Popularitu mu jistě nezajistila ani oslava jeho narozenin na střeše Arcibiskupského paláce v době tvrdého koronavirového lockdownu v dubnu 2021. Policie sice identifikovala celkem sedm účastníků lidí, ti však tvrdili, že se s doutníky v ruce v nočních hodinách sešli na pracovní schůzce a neporušili žádné vládní opatření.
Velmi problematické bylo jeho nedávné vystoupení, ve kterém relativizoval vinu ruských vojáků znásilňující ukrajinské ženy.
Novým pražským arcibiskupem papež František jmenoval Jana Graubnera, doposavad arcibiskupa olomouckého a metropolitu moravského. Kverulant chce věřit, že nový primas český je muž ušlechtilých vlastností a za své spolupracovníky si nevybere lidi nízké a špatné. Kverulant také věří, že církev je důležitým prvkem společnosti. Kverulant chce věřit, že majetek církve už nebude tunelován, nýbrž bude dobře sloužit široké veřejnosti.
Konec Duky na postu primase českého však pro Kverulanta neznamená konec soudních sporů, které Duka vyvolal. Jak už bylo uvedeno, na sklonku roku 2020 kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestoval a vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu. Duka nesl zveřejnění této kauzy velmi nelibě a s Kverulantem se opakovaně soudí. V září loňského roku soud doručil Kverulantovi Dukovu žalobu. Duka chce po Kverulantovi 3 miliony korun a omluvu. Pomozte Kverulantovi zaplatit si dobré právníky v zápase s mocným papalášem a podpořte jej alespoň malým darem.
*Číslo 666 je v Bibli označováno jako číslo šelmy. Je to název konceptu, který je zmiňován v knize Zjevení svatého Jana Nového zákona, podle něhož je určité konkrétní číslo charakteristickým označením Antikrista. Z tohoto důvodu je toto číslo oblíbené v satanismu.


Nejčtenější za týden