Snemovňa reprezentantov USA podporila obmedzenie Trumpovej vojenskej právomoci
RSS

Snemovňa reprezentantov USA podporila obmedzenie Trumpovej vojenskej právomoci

Bratislava 10. januára 2020 (HSP/ Sputnik/ F oto:SITA/AP-Evan Vucci, J. Scott Applewhite)
 
Snemovňa reprezentantov Spojených štátov amerických vo štvrtok odhlasovala obmedzenie právomoci prezidenta Donalda Trumpa na bojové akcie proti Iránu
Na kombosnímke Donald Trump a Nancy Pelosiová
Patričnú rezolúciu schválili drvivou väčšinou členov snemovne, ktorí zastupujú Demokratickú stranu a sú Trumpovými odporcami.
Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová včera vyhlásila, že vojenské akcie proti Iránu budia znepokojenie a že výkonná moc neinformuje Kongres patričným spôsobom.
Schválený dokument (takzvaná „súčasná rezolúcia“) nemá platnosť zákona, v prípade schválenia senátom nepredložia na podpis prezidentovi.
V hornej komore však nemusí tento dokument získať väčšinu hlasov, pretože tam majú väčšinu Republikáni, ktorí svojho prezidenta podporujú. Takže zákonodarcovia v dolnej komore tým len vyjadrili svoj postoj a nemôžu Trumpovi reálne zakázať bojové akcie proti Iránu.
Predák Republikánov v snemovni Kevin McCarthy upozornil v priebehu rozhovorov na to, že hlasovanie demokratov sledovalo politické ciele. Pripomenul, že rezolúcie podobného typu sú často používané pre usporiadanie akýchsi slávnostných podujatí v Kongrese, ale nie v závažných štátnych záležitostiach, pretože podobné dokumenty majú platnosť „novoročnej rezolúcie“.
Čo tomu predchádzalo?
Americkí vojaci 3. januára vykonali operáciu na likvidáciu iránskeho generála Kásema Sulajmáního, Irán na to zareagoval raketovým útokom na irackej základne, kde sú dislokované americké vojská. Trump potom vyhlásil, že USA nechcú použiť svoju vojenskú moc proti Iránu, namiesto toho na Irán uvalia nové sankcie.
Podľa ústavy má Kongres právo prezidentovi povoliť alebo zakázať vedenie vojny, aj keď de facto má šéf výkonnej moci širokú právomoc na vojenské operácie v zahraničí bez predbežného súhlasu Kongresu.
 
 
Príspevok Snemovňa reprezentantov USA podporila obmedzenie Trumpovej vojenskej právomoci zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější