Primátor Hřib: Odvetné akce Číny nečekáme
RSS

Primátor Hřib: Odvetné akce Číny nečekáme

JAN BARTOŇ
Praha navázala „sesterskou smlouvu“ s Tchaj–pejí , s hlavním městem Tchaj-wanu. Primátorem je tu údajně muž nakloněný spolupráci s pevninskou Čínou.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib podepsal „sesterskou“ smlouvu s hlavním městem Tchaj-wanu. Na ČT v Událostech vystoupil i primátor Tchaj-peje a prohlásil, že se zasazuje o přátelské vazby vždy a se všemi, tj. i včetně pevninské Číny. Primátor Hřib pak prohlásil, že nečeká ze strany Číny žádné protiakce . Díky povýšení smlouvy s Tchaj-pejí na „sesterskou“, získá pražská zoologická zahrada šupinatého luskouna.O Číně a Pekingu se Hřib  vyjádřil i v německém listu Welt am Sonntag . Podle Hřiba je Čína nespolehlivý obchodní partner . Hřib v závěru zdůraznil, že nevyzývá k přerušení diplomatických ani obchodních vztahů s Čínou, protože by to bylo kontraproduktivní. „Přesto bych vám rád poradil dvakrát si rozmyslet,  než s tak nespolehlivým a riskantním partnerem vlezete do postele ,“ varoval Hřib.
Z výše uvedeného plyne několik docela zajímavých věcí. Primátor Hřib se evidentně zaměřil na „svou“ zahraniční politiku. Ta se nepodřizuje zájmům České republiky, ale tím, co považuje za správné současné vedení Prahy. Není to tedy jenom záležitost pirátů, kteří na primátora „dodali“ svého zástupce. Je to i vizitka všech koaličních stran na pražském magistrátu včetně TOP 09 či KDU-ČSL.
Velmi úsměvné je i varování Hřiba před „lezením do postele s riskantním partnerem“. Tím totiž dává Hřib vztah mezi městy na úroveň sexu (raději ani nedomýšlím, zda v případě „sesterské smlouvy“ nejde o incest!). Hřib tím evidentně mlží o „apolitické“ smlouvě a dosáhl vlastně jenom jednoho – vztah s čínskými městy zpolitizoval tak, jako dosud nikdo před ním –pominu-li někdejší komunistickou éru.
I když Hřib žádné důsledky z uzavření smlouvy s Tchaj-pejí neočekával, čínská strana reagovala tak, že významné finanční centrum Číny  Šanghaj přerušilo oficiální styky s Prahou . Zatím není jasné, co pozastavení oficiálních styků bude pro Prahu znamenat. Šanghaj, která je nejlidnatějším čínským městem a Česko v něm má generální konzulát, oznámila, že Praha přestala být jejím sesterským městem.
Pochybuji, že Hřibova akce probíhá bez souhlasu předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše. Ten se po svém znovuzvolení vyjádřil tak, že piráti budou chtít do příští české vlády. Zdá se, že si dělají zálusk na ministerstvo zahraničí. Vidím proto piráty jako „rizikového“ partnera do české vlády a rozhodně bych nikomu nedoporučoval „lézt s piráty do vládní postele“.Jan Bartoň

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Dnes nejprohlíženější