Čína sa ohradila proti správe HRW po zákaze vstupu jej šéfa do Hongkongu
RSS

Čína sa ohradila proti správe HRW po zákaze vstupu jej šéfa do Hongkongu

Peking 15. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
 
Čína sa v stredu ohradila voči správe medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch, ktorá Peking obvinila z vytvorenia štátu, v ktorom sledujú obyvateľov, a zo snáh o umlčiavanie kritikov v zahraničí. Informovala o tom agentúra AP
Ilustračné foto
Šéf HRW Kenneth Roth obvinil v utorok Čínu, že zrealizovala „jeden z najintenzívnejších útokov na globálny systém presadzovania ľudských práv od polovice dvadsiateho storočia, keď sa tento systém začal vytvárať“.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang v stredu namietal, že posledné slovo o situácii ľudských práv v krajine majú mať samotní Číňania. Súčasný stav označil za najlepšie „obdobie v dejinách“.
Dodal, že správu HRW síce nečítal, podobné dokumenty však podľa neho „zatvárajú oči pred faktami a bez akejkoľvek objektivity miešajú správne a nesprávne“.
Roth mal mať tento týždeň v Hongkongu tlačovú konferenciu, kde chcel predstaviť najnovšie hodnotenie situácie vo svete, vypracované práve organizáciou HRW so sídlom v New Yorku. Avšak v nedeľu Roth uviedol, že úrady ho na letisku v Hongkongu zastavili.
Namiesto toho zorganizoval v utorok tlačovú konferenciu na pôde Asociácie korešpondentov OSN (UNCA) v New Yorku.
„Peking sa snaží podkopať medzinárodné inštitúcie určené na ochranu ľudských práv, aby sa vyhol globálnemu odporu voči domácemu dohľadu, internetovej cenzúre a útlaku,“ povedal Roth.
Podľa Rotha i keď iné vlády sa taktiež dopúšťajú závažného porušovania ľudských práv, „žiadna iná vláda nenapína svoje politické svaly s takou ráznosťou a odhodlaním podkopávať medzinárodné normy a inštitúcie v oblasti ľudských práv, ktoré by ich mohli brať na zodpovednosť“.
Čína minulý mesiac oznámila sankcie voči americkým mimovládnym organizáciám, vrátane HRW, odvetou za schválenie návrhu zákona v americkom Kongrese, ktorý podporuje prodemokratické hnutie v Hongkongu.
Čínska vláda je obviňovaná, že zadržiava viac ako milión príslušníkov moslimskej menšiny Ujgurov a členov ďalších etnických moslimských skupín v zadržiavacích a tzv. prevýchovných táboroch vystavaných na území autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny. Tam sú vystavení politickej prevýchove a sú pod tlakom, aby sa vzdali svojho náboženstva.
Peking akékoľvek zneužívanie popiera a nazýva tábory centrami odbornej prípravy a deradikalizácie.
Agentúra AP píše, že počas vlády súčasnej hlavy štátu, prezidenta Si Ťin-pchinga, sa zintenzívnili aktivity komunistickej strany namierené proti politickým kritikom. Vláda taktiež rozšírila svoju moc v akademickom a náboženskom prostredí ako aj v občianskom sektore.
V ostatných rokoch Peking taktiež obviňovali, že sa pokúša získať úplnú kontrolu nad študentmi a inými Číňanmi žijúcimi v zahraničí, ako aj z ovplyvňovania médií a politikov v krajinách ako Austrália a USA.
 
Príspevok Čína sa ohradila proti správe HRW po zákaze vstupu jej šéfa do Hongkongu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější