Nemá ruky, ale získal paralympijskú medailu v lukostreľbe. Američan Stutzman odzbrojujúcim humorom rúca bariéry

Nemá ruky, ale získal paralympijskú medailu v lukostreľbe. Američan Stutzman odzbrojujúcim humorom rúca bariéry

Tokio 16. januára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Jae C. Hong)
 
Americký paralympionik Matt Stutzman má veľký zmysel pre humor. Tridsaťsedemročný športovec z amerického Kansasu sa narodil bez rúk, ale na paralympiáde v Londýne 2012 získal v lukostreľbe vo svojej kategórii striebornú medailu
Na snímke Matt Stutzman
Niekdajší líder svetového rebríčka, ktorý strieľa s pomocou nôh, by nemal na prelome augusta a septembra chýbať na PH v Tokiu a práve v hlavnom meste Japonska dostal od novinárov otázku, čomu by sa venoval, ak by nebol lukostrelcom. Odpovedal na ňu odzbrojujúco: „Potom by som chcel byt šampiónom v pretláčaní rukou.“
V rozhovore pre AP následne pokračoval. „Chcem, aby ľudia vedeli, že som normálny chlapík, ktorý sa rád smeje. A mám radosť z toho, ak sa mi podarí rozosmiať druhých,“ priznal Stutzman. Doplnil tiež, že rád rúca rôzne predsudky o ľuďoch s hendikepom. „Raz som tak išiel po schodoch a chalan sa ma spýtal: ‘Ako si to urobil?’ Odpovedal som mu, že na to mám nohy. Keď nemám ruky, ako keby si ľudia mysleli, že nemôžem robiť nič, ani chodiť alebo myslieť,“ pridal príhodu z nedávnej minulosti. Podotkol, že môže robiť aj všeličo iné – umývať riad, vysávať či meniť svojim deťom plienky.
Na všetko sa naučil používať svoje nohy. Holí sa nimi, šoféruje aj je. Dokonca nimi používa paličky typické na konzumáciu jedla v Ázii. „Ešte v tom nie som zručný, som len začiatočník,“ smeje sa.
Lukostreľba mu zmenila život. Dostal sa k nej v americkej Iowe, kde sa naučil loviť jelene, aby zabezpečil jedlo pre svoju rodinu. Postupom času mu to išlo tak dobre, že to dotiahol až k medaily na paralympiáde. „Bol som na sociálnej podpore a dostával som mesačne 600 dolárov. Teraz som na tom tak, že tú podporu nepotrebujem a môžem sa starať o svojich troch synov. Ľudia vedia, kto som. Prerástlo to už rozmery lukostreľby,“ prezradil Stutzman.
Doplnil aj o svojom hlavnom cieli v súvislosti s motiváciou druhých. „Zameriavam sa na ľudí bez fyzického hendikepu, najmä na deti. Mnohí ľudia si myslia, že to majú ťažké a pritom sú v pohode. Hnevá ma to, pretože ja by som mohol svoj hendikep využiť ako ospravedlnenie, sedieť doma a nerobiť nič. Ale keď je niekto úplne v pohode a len leží na gauči a sťažuje sa, tak je to hlúpe,“ poznamenal Stutzman.
 
Príspevok Nemá ruky, ale získal paralympijskú medailu v lukostreľbe. Američan Stutzman odzbrojujúcim humorom rúca bariéry zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější