Žitný: „Prokurátor Trnka bol vždy niekomu zaviazaný.“ Jeho zatknutie mu prišlo ale trochu teatrálne

Žitný: „Prokurátor Trnka bol vždy niekomu zaviazaný.“ Jeho zatknutie mu prišlo ale trochu teatrálne

Bratislava 17. januára 2020 (HSP/Foto:Screenshot)
 
Bezpečnostný analytik Milan Žitný sa pre denník Pravda vyjadril k zadržaniu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Jeho zadržanie podľa Žitného slov svedčí o tom, že polícia a prokuratúra pracujú veľmi intenzívne. K Trnkovi sa v relácii televízie JOJ Na Hrane vyjadril aj Béla Bugár a Andrej Kiska
Na snímke analytik Milan Žitný


Žitnému Trnkovo zadržanie prišlo trochu teatrálne. Podľa jeho názoru sa mohlo zaobísť aj bez pút, keďže nešlo o nebezpečného kriminálnika. „Vypadá to ako zvláštne zvrhlý druh marketingu počas volebnej kampane. Nepoznáme obsah vyšetrovacieho spisu a takmer žiadne podrobnosti, takže to zatiaľ ťažko hodnotiť. Orgány činné v trestnom konaní zjavne dospeli k dôvodom na ďalšie obvinenie. Tých skutkov tam môže byť viac a mohla byť zistená aj rozsiahlejšia trestná činnosť,“ myslí si Žitný podľa ktorého, zadržanie Trnku svedčí to o tom, že polícia a prokuratúra pracujú veľmi intenzívne a rozpletajú, čo sa tu za posledné roky domotalo.
Pri hodnotení toho, aký bol Trnka prokurátor, je podľa neho potrebné vrátiť sa do obdobia, keď bol ešte hlavným vojenským prokurátorom. V tom čase Peter Tóth zo SIS zneužil svoju verejnú právomoc a podal anonymné trestné oznámenie na Vladimíra Palka, ktorý zas podal trestné oznámenie na neho. Vtedy tento prípad za zvláštnych okolností dostala práve vojenská prokuratúra pod vedením Trnku, ktorý trestný čin preklasifikoval na niečo ako verbálny útok na verejného činiteľa.
„Tento trestný čin ale krátko nato navrhol jeden poslanec SDKÚ zrušiť ako relikt komunistických čias. Parlament ho zrušil a vojenská prokuratúra oznámila, že Tóth sa trestného činu dopustil, ale obvinenie mu muselo byť zrušené. Celý tento prípad som vtedy čítal tak, že došlo k dohode medzi premiérom Mikulášom Dzurindom a Trnkom, keďže Tóth vtedy premiérovi robil neoficiálneho poradcu. Trnka vyšiel Dzurindovi v ústrety a Trnka sa preto stal generálnym prokurátorom,“ vysvetlil Žitný.
V závere dodal, že už na začiatku pôsobenia Trnku na Generálnej prokuratúre bolo jeho konanie, ale aj konanie zo strany vedenia SDKÚ, nečestné a ako to tak vyzerá, Trnka nečestne konal aj potom. „Veď si v kancelárii nechal namontovať Kočnerom skrytú kameru. To je niečo nehorázne, ak sa najvyšší činiteľ s dozorom na zákonnosť v krajine dopúšťa nezákonnosti a nahráva si návštevníkov. Spomínam si, že raz pozvanie ku Trnkovi odmietla premiérka Radičová. Asi ani nevedela, ako dobre robí.

Zadržanie Dobroslava Trnku bolo aj jednou z tém politickej diskusnej relácie Na hrane, ktorej hosťami boli Béla Bugár a Andrej Kiska.
Podľa lídra strany Za ľudí Andreja Kisku, bol Trnkak len jedno chápadlo chobotnice, ktorá sa do našej krajiny votrela. „Možno si pamätáte nahrávku, kde Kočner úkoluje Trnku a veľmi škaredo mu nadáva. Hovorí o tom, ako on mohol doniesť a vydierať Gorilou Haščáka, keď to bolo jeho majetkom. A to ukazuje, že sa nám usídlila v štáte mafia, kde tou hlavou je strana Smer. Strana Smer nesie politickú  zodpovednosť, za to, že umožnila človeku ako Kočner, vzniknúť. Že mu umožnila ten  pocit, že môže všetko, že môže beztrestne konať až do takej miery, že údajne dal zavraždiť dvoch mladých ľudí. Trnka bol jedným z chápadiel, ktorý sa stretávajú na Súmračnej,“ uviedol Kiska.
Na otázku či očakávajú, že polícia odvedie v putách aj Jána Počiatka alebo Jána Slotu, keďže sa ich mená objavili na nahrávke, povedal Béla Bugár, že si nemyslí, že by mal politik povedať, kto je vinný a koho treba odviesť.
„Úlohou politika je zabezpečiť to, aby spravodlivosť mohla byť vykonaná pre všetkých rovnako. Ja som niekde čítal, že prečo NAKA konala až teraz. My sme mali v parlamente brannobezpečnostný výbor, tajné rokovanie, kde prezident Policajného zboru Lučanský informoval poslancov o tom, čo všetko museli vykonať. Trvá to nejaký čas a toto bol výsledok toho. Polícia, podľa mňa, koná. Dôverujem im. Ten zákon, ktorý sme dali do Národnej rady, podľa ktorého je prezident policajného zboru je päť rokov prakticky neodvolateľný, zapríčinil to, že niektorí už sedia. Bašternák bol vyšetrovaný, polícia povedala, že je všetko v poriadku. Nastúpil Lučanský a už aj Bašternák sedí,“ vyjadril sa k problematike Béla Bugár.
 

Príspevok Žitný: „Prokurátor Trnka bol vždy niekomu zaviazaný.“ Jeho zatknutie mu prišlo ale trochu teatrálne zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější