Detským obetiam násilia treba pomáhať v ich rodinách, hovorí riaditeľ OZ Náruč
RSS

Detským obetiam násilia treba pomáhať v ich rodinách, hovorí riaditeľ OZ Náruč

Bratislava 18. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
 
Najlepším miestom pre dieťa je rodina. Z tejto zásady vychádzajú pracovníci občianskeho združenia (OZ) Náruč – Pomoc deťom v kríze. Poskytujú bezpečie, útočisko a odbornú starostlivosť deťom v núdzi, pomáhajú tým, ktoré sú vystavené násiliu zo strany dospelých či rovesníkov a pracujú s ich rodinami
Ilustračné foto
„Napriek neľahkej situácii v rodinách detí sa snažíme využiť potenciál biologickej rodiny všade tam, kde je to čo len trochu možné,“ povedal pre TASR výkonný riaditeľ OZ Náruč Ivan Leitman. Ako pobytové zariadenie na pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom slúži Detské krízové centrum Náruč. Jedným z jeho kľúčových programov je podľa Leitmana práca s rodinou, prípadne s tým rodičom, ktorý dokáže byť pre dieťa oporou. S rodinou pracuje odborný tím v zložení psychológ, sociálny pracovník a podľa potreby sa pridávajú aj vychovávatelia a ďalší odborníci.
„Spolu s rodičmi hľadáme spôsoby, ako v rodine podporiť priaznivé zmeny. Ako veľmi účinný nástroj sa ukázali aj pravidelne sa opakujúce spoločné rodinné terapeutické dni,“ priblížil Leitman. Rodičov detí umiestnených v centre pozývajú, aby sa zapojili do spoločných aktivít, ktoré majú terapeutický aj oddychový charakter. „Umožňuje nám to lepšie pochopiť fungovania rodiny, spoznať rodičov bližšie a naplánovať si na mieru šitú individuálnu intervenciu,“ hovorí riaditeľ OZ Náruč.
Vďaka legislatívnym zmenám spustili aj pobytový program pre deti a ich rodičov. Cieľom pobytov je ozdraviť a posilniť vzťahy medzi rodičmi a deťmi, vybudovať vzájomný rešpekt a posilniť schopnosť zvládať činnosti ako hospodárenie s financiami, starostlivosť o domácnosť či plnohodnotné trávenie voľného času.
V rámci združenia funguje aj Detské advokačné centrum Náruč, ktoré vzniklo ako vyvrcholenie snahy poskytnúť pre deti ohrozené sexuálnym zneužívaním bezpečné miesto, kde pod jednou strechou dostanú všestrannú pomoc a podporu. Funguje už tri roky, pracuje v ňom tím odborníčok vyškolených viesť rozhovory s deťmi a poskytnúť im terapeutickú pomoc a pracovať s podpornými členmi ich rodiny. Súčasťou centra je špeciálna vypočúvacia miestnosť, v ktorej je dieťa len s vyšetrovateľom a ďalšie osoby povinne zúčastnené na výsluchu ho sledujú v inej miestnosti prostredníctvom audiovizuálnej techniky.
Pracovníci centra poskytujú tiež konzultácie, vzdelávacie a informačné aktivity pre policajtov, psychológov, pedagógov a ďalších odborníkov, ktorí prichádzajú do styku s detskými obeťami násilia. Spolupracujú aj s obecnými a mestskými zastupiteľstvami, Vyššími územnými celkami, Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Kanceláriou verejnej ochrankyne práv SR, Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch či okresnými koordinátormi ochrany detí pred násilím. Rovnako políciou, Generálnou prokuratúrou SR, Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom spravodlivosti SR a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 
Príspevok Detským obetiam násilia treba pomáhať v ich rodinách, hovorí riaditeľ OZ Náruč zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější