Spencerová: Sunnitský svet sa po vražde šiitského generála zjednotil v odpore proti politike USA

Spencerová: Sunnitský svet sa po vražde šiitského generála zjednotil v odpore proti politike USA

Praha 18. januára 2020 (HSP/ Sputnik /Foto:SITA/AP-Seth Wenig)
 
Analytička Tereza Spencerová publikovala na stránkach televízneho kanálu Prima svoj rozbor stavu v arabskom svete po vražde iránskeho generála Kásima Solejmáního zo strany Spojených štátov
Na snímke Donald Trump
„ Sunnitský svet sa po americkom zabití šiitského generála zjednotil v odpore proti americkej politike . A rovno vytiahol bielu vlajku , ešte veľmi ďaleko pred prvým výstrelom , “ otvára analytička Tereza Spencerová svoj príspevok na stránkach televízie Prima .
Spencerová pripomenula slová Donalda Trumpa , ktorý pred niekoľkými dňami hovoril o možnom rozšírení NATO o krajiny Blízkeho východu . Americký prezident navrhol nový názov organizácie : NATOME  ( NATO Meddle East ) . Trump vyhlásil , že o tom   hovoril s generálnym tajomníkom Aliancie Jensom Stoltenbergom .
 

Zmyslom tejto novej organizácie by bola vyššia angažovanosť v regióne Blízkeho východu v súvislosti s činnosťami proti terorizmu . V tomto Spencerová s Trumpom súhlasí .
„ Naozaj je možné s Trumpom súhlasiť , že „ vojna proti teroru „ je obrovským a stále väčším bremenom , „ napísala a dodala : „ A k tomu sa nedávno prevalilo očividné , teda že Pentagon už 19 rokov klame o svojich úspechoch v Afganistane , prvej a najdlhšej zo všetkých „ vojen proti terorizmu „ . Inými slovami , za „ vojnou proti teroru „ zostávajú len zničené štáty a regióny, nespočet mŕtvych , množiace sa teroristické skupiny a množiace sa teroristické útoky aj v Európe … A ďalej už celkom nič . Je vcelku logické , že by Trump túto nevďačnú a predovšetkým nefungujúcu úlohu chcel hodiť na iných . Ale členské štáty NATO k návrhu výrečne mlčia – asi len ťažko by doma „ predávali „ premenu svojich armád v intervenčné sily , ktoré majú kdesi vo svete hlavne uľahčovať život Trumpovi . „
V súvislosti s možným rozširovaním NATO o štáty Blízkeho východu analytička píše , že je problém určiť vhodné štáty pre možný vstup do organizácie. Krajiny   blízkeho východu totiž , podľa jej názoru , zaujímajú úplne iné pozície ako tie nutné k vstupu .
„ ( … ) sunnitský svet sa po americkom zabití šiitského generála zjednotil v odpore proti americkej politike , čo podľa všetkého príliš nezodpovedá kalkuláciám Bieleho domu alebo rozšírenej západnej predstave o smrtiacej nevraživosti medzi sunnitmi a šiitmi . A nielen zjednotil , rovno vytiahol bielu vlajku , ešte veľmi ďaleko pred prvým výstrelom , “ myslí si Tereza Spencerová .
 
Vražda iránskeho generála Solejmáního
Spojené štáty dňa 3. januára v Bagdade zabili iránskeho veliteľa špeciálnych síl   Kásima Solejmáního a ďalších desať ľudí , vrátane dôstojníkov Iránskych revolučných gárd a vysoko postavených činiteľov šiitskej domobrany Iraku . Washington svoj krok odôvodnil tým , že iránsky veliteľ stál za útokmi proti americkým silám v Iraku . Vražda vysoko postaveného generála vyvolala novú vlnu napätia na Blízkom východe .
V odvetnej reakcii duchovný vodca Iránu Sajjida Alí Chameneí varoval pred „ krutou odplatou „ a už v noci 3. januára iránske ozbrojené sily podnikli raketový útok na americké základne v Iraku .
 
Príspevok Spencerová: Sunnitský svet sa po vražde šiitského generála zjednotil v odpore proti politike USA zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější