Proti smogu v Belehrade protestovali stovky ľudí

Proti smogu v Belehrade protestovali stovky ľudí

Belehrad 18. januára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Flickr)
 
Stovky ľudí protestovali v srbskom Belehrade proti znečisteniu ovzdušia, ktoré v ostatných dňoch trápi mesto. Demonštranti, z ktorých mnohí mali na tvárach masky, sa v piatok zišli pred radnicou a pochodovali cez centrum mesta v snahe presvedčiť vládu, aby proti tomu podnikla kroky
Ilustračné foto
Podľa aktivistov, ktorí podujatie zorganizovali, by vláda mala riešiť smog v Belehrade opatreniami, ako sú napríklad zlepšenie verejnej dopravy alebo vysádzanie stromov. „Štát 21. storočia sa nemôže pozerať na oblohu a čakať, kým zafúka vietor, aby vyriešil znečistenie. Ľudia chorľavejú a umierajú,“ vyjadril sa Radomir Lazovič zo skupiny Nepotopme Belehrad.
Srbská vláda v piatok oznámila, že vytvorila tím, ktorý bude bojovať so znečisteným ovzduším „systematickým spôsobom“. Predstavitelia krajiny vyzvali verejnosť, aby nepodľahla panike, a podotkli, že zhoršená kvalita vzduchu je už desaťročia starý problém.
Vysoké koncentrácie látok znečisťujúcich ovzdušie zaznamenali počas uplynulého týždňa aj v ďalších veľkých mestách na Balkáne. Najhorší zimný smog sužuje Sarajevo v Bosne a Hercegovine, pretože leží v údolí a je obklopené vysokými horami. V piatok sarajevské úrady sľúbili, že budú zadarmo rozdávať ochranné masky obyvateľom, ktorým najviac hrozia zdravotné problémy zo znečisteného vzduchu.
Podľa odborníkov znečistenie ovzdušia na Balkáne zhoršujú uhoľné elektrárne, staré autá a ďalšie faktory, uvádza agentúra AP. K problému počas ostatného týždňa prispela aj hustá hmla.
Program Spojených národov pre životné prostredie vlani vo svojej správe uviedol, že ľudia žijúci na západnom Balkáne prichádzajú v dôsledku znečisteného ovzdušia až o 1,3 roka života. Odborníci varujú, že tieto a ďalšie environmentálne prekážky by mohli spomaliť snahy Srbska a ďalších Balkánskych štátov o vstup do Európskej únie.
 
Príspevok Proti smogu v Belehrade protestovali stovky ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější