Skutočne je Pompeo pripravený trestať Rusko a Čínu podľa iránskeho scenára?
RSS

Skutočne je Pompeo pripravený trestať Rusko a Čínu podľa iránskeho scenára?

Washington 19. januára 2020 (HSP/ SV Pressa /Foto:SITA/AP-Michael A. McCoy)
 
Portál SV Pressa si všíma slová amerického ministra zahraničných vecí Mike Pompea, ktorý uviedol, že Washington je pripravený postupovať proti Rusku podobne ako v prípade Iránu, kde Američania zlikvidovali iránskeho generála Solejmáního
Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo
„Likvidácia Solejmáního – to je nový príklad stratégie USA namierenej na zdržiavanie amerických protivníkov. Táto stratégia sa týka Iránu, Ruska a Číny“, citovala Pompea agentúra Reuters. Znamená to azda, že USA sú pripravené likvidovať ruských a čínskych politikov či vysokých dôstojníkov kvôli vlastným záujmom a podľa vzoru vraždy Solejmáního? Pripravujú sa azda likvidovať Putina alebo Si   Ťin – pchinga ?
Nová stratégia USA sa prejavila v Iraku a Líbyi, kde v minulosti Američania zavraždili Saddáma a Kaddáfiho. V posledných dňoch pokračovali Američania v rovnakom trende, zavraždili iránskeho generála Solejmáního na území civilného letiska cudzieho štátu (Irak), kde Solejmání prišiel na diplomatické rokovania, na ktoré ho vylákali práve Američania.
Predstavme si, že by napríklad Putin vyslovil podobné slová ako Pompeo. Že treba zdržiavať Poľsko, pretože sa chystá na svojom území rozmiestniť americké rakety, netají sa ambíciami získať Kaliningrad a preto treba zdržiavať Poľsko a zvážiť likvidáciu Andrzeja Dudu alebo iného poľského politika. Zdá sa vám to ako hlúposť? Samozrejme že to je hlúposť. Ale Pompeo hlúposti bez problémov hovorí a evidentne v takýchto hlúpych kategóriach aj myslí.
Americkí politici nenávidia Putina a Si   Ťin – pching a, pretože Rusko a Čína ukončili hegemóniu USA vo svete. Politici ako Pompeo dospeli pod tlakom k názoru, že ak budú vystupovať tvrdo, podarí sa im Rusko a Čínu zraziť na kolená a hegemónia USA sa znova obnoví v podobe z konca 90. rokov 20. storočia a všetko bude zase OK.
Možno USA zúfalo potrebuje akúkoľvek vojnu. Vďaka vojnám sa drží americká ekonomika nad vodou. Už dnes The Wall Street Journal píše o stagnácii americkej ekonomiky, deficite štátneho rozpočtu vo výške trilión USD, Pentagon ale žiada nové horibilné sumy pre ozbrojené sily. Ekonomické súperenie s Čínou sa vyvíja v neprospech pre Američanov, takže jedinú cestu zo slepej uličky vidia v akejkoľvek vojne, samozrejme nie na území vlastnej krajiny.
Pre Američanov by bolo výhodné, keby sa takáto vojna rozšírila v Európe. Čím väčší konflikt, tým väčšie výhody. Ale aká vojna v Európe by mohla existovať bez účasti Ruska? Rusko nechce bojovať na svojom území a pri svojich hraniciach, preto treba v blízkosti ruských hraníc konflikt vyprovokovať. Hodí sa k tomu najmä Ukrajina, Poľsko alebo Pobaltie.
USA sa nikdy netajili tým, že Rusko a Čína sú ich súperom. Nepodarilo sa im Rusko a Čínu doraziť v 90. rokoch, teraz je ich pozícia podstatne slabšia, napriek tomu že v Poľsku a Pobaltí sa už nachádza množstvo amerických pozemných jednotiek a v Rumunsku inštalovali do prevádzky protiraketovú základňu. Základňa v Rumunsku však môže slúžiť aj na vystreľovanie rakiet voči Rusku. Na európskych základniach sa už nachádza množstvo amerických strategických bombardérov a v marci 2020 sa chystajú začať  s manévrami NATO s názvom Defender 2020, ktorých sa zúčastní 37 tisíc vojakov z 10 krajín NATO. Manévre sa uskutočnia v Nemecku.
Pompeove slová sú nebezpečné, pretože Rusko nie je Irán. Ak Američania zaútočia na ruského politika, príde trest. Nebude to kultivovaný raketový útok, aký uskutočnil Irán a nikto nebude dopredu vystríhať. Môže vypuknúť plnohodnotná vojna, pretože Rusko sa nebude hrať na vojačikov. Bude to jadrová vojna, ruských rakiet je dostatok aby potrestali USA nielen na amerických základniach vôkol Ruska, ale aj na území USA.
 
Príspevok Skutočne je Pompeo pripravený trestať Rusko a Čínu podľa iránskeho scenára? zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější