Dominance amerického dolaru vs. čínský jüan jako mezinárodní obchodní měna
RSS

Dominance amerického dolaru vs. čínský jüan jako mezinárodní obchodní měna

Dochází ke konci dominance dolaru? Převezme jeho roli čínský jüan alespoň v té části bipolárního světa, která bude na straně BRICS? To jistě napadlo každého, kdo se zajímá o geopolitické dění. Vždyť právě dominance dolaru napomáhala USA v pozici světového drába. Nyní se zdá, že tato pozice USA pomalu ale jistě končí.
Zajímavý rozhovor k tomuto tématu vyšel v Global Times.
Reportér Global Times (GT) Yan Yuzhu na toto téma hovořil s Peterem Koenigem (Koenigem), geopolitickým analytikem a bývalým vysokým ekonomem Světové banky a Světové zdravotnické organizace, který více než 30 let působil po celém světě.
Jaké úsilí podle vás Čína vynaložila za posledních deset let, aby zlepšila mezinárodní finanční architekturu? Kde jsou největší iracionality současné architektury?
Koenig: Na současné mezinárodní finanční a měnové architektuře je iracionální to, že měny po celém světě byly a z velké části stále jsou svázány s americkou ekonomikou. Washington tak může prostřednictvím dominance amerického dolaru zasahovat do ekonomik většiny zemí sankcemi, nátlakem a přímým vydíráním.
Fenomén „dolarové dominance“ v posledních desetiletích výrazně upadl a v blízké budoucnosti bude nadále ztrácet na významu.
Jedním z důležitých faktorů je, že Čína internacionalizovala svou měnu, jüan, známý také jako renminbi. Důležitý krok v tomto směru byl učiněn v roce 2016, kdy byl jüan zahrnut do koše měn MMF, SDR. To byl milník v úsilí Pekingu o internacionalizaci své měny. Současná váha americké měny v koši SDR je 43,38 procenta a jüanu 12,28 procenta.
Samozřejmě, že s 12,28 procenta je jüan hrubě podhodnocený vzhledem k ekonomické síle Číny, která je druhou největší světovou ekonomikou v absolutním vyjádření a jedničkou v paritě kupní síly (PPP).
Dalším důležitým krokem v mezinárodní stabilizaci jüanu jsou vlastnosti jüanu jako mezinárodní obchodní měny. Až zhruba před dvěma desetiletími se většina světového obchodu uskutečňovala v amerických dolarech. Dnes je tento poměr výrazně nižší, pohybuje se mezi 60 a 80 procenty, zatímco mezinárodní devizové rezervy v amerických dolarech klesly na zhruba 60 procent.
V současnosti se stále více mezinárodních transakcí provádí spíše v jüanech než v amerických dolarech. V rámci regionálního komplexního ekonomického partnerství (RCEP) bude obchod vypořádán v jüanech nebo v místních měnách obchodních partnerů.
Očekává se, že RCEP přinese hmatatelné nové příležitosti do asijsko-pacifické ekonomiky, zejména vytvořením příznivých podmínek pro malé a střední podniky (MSP). Malé a střední podniky, které zaměstnávají až 90 procent pracovní síly, jsou regionální a komunitní silou stabilizující ekonomiky.
Očekává se, že RCEP bude během 3 až 5 let tvořit až 30 procent světového obchodu. RCEP zůstane věrný principu podpory místní výroby pro místní a regionální spotřebu a postupně se rozšíří na mezinárodní trhy.
Čínská lidová banka, centrální banka země, testuje digitální jüan centrální banky pro přeshraniční obchod se ZAO Hongkongem, Thajskem a Spojenými arabskými emiráty (SAE). Tato virtuální měna nebo digitální měna centrální banky (DCBC) může fungovat mimo všechny systémy západní měny, jako je SWIFT, Wall Street Banks a City of London.
Důležité je, že fyzická hotovost, bankovky a mince nadále existují. Hotovost musí být lidem i nadále k dispozici. Hotovost je i nadále signálem síly a bezpečí pro lidi, kteří mohou spravovat své vlastní účty, příjmy, zdroje a výdaje.
Z ekonomického hlediska, jak se podle vás čínská Iniciativa Pás a Stezka (BRI) a její snaha o společnou budoucnost lidstva liší od mezinárodního volného obchodu, o který Západ aktivně usiluje už léta? Jak Čína vyvažuje své ekonomické zájmy s politickou a finanční suverenitou ostatních zemí? :
Koenig: BRI spojuje svět prostřednictvím obchodu, infrastruktury, kulturní výměny a nadnárodních výzkumných projektů. BRI doslova pokrývá zeměkouli na nejméně šesti různých „stezkách“ a jejich počet je stále vyšší.
BRI zvyšuje ekonomickou stabilitu tím, že propojuje země a umožňuje jim fungovat nezávisle na ekonomice USA.
Je to také vynikající prostředek pro vytváření multipolárního světa, který se vzdaluje od unipolárního světa ovládaného USA.
Kromě ekonomické stability pro regionální a národní partnery má BRI za cíl vytvořit ekonomicky vyváženější svět propojováním regionů a zemí prostřednictvím společných projektů hospodářského rozvoje nebo dlouhodobých vzájemně prospěšných programů.
BRI je vynikajícím nástrojem pro čínský cíl vytvořit komunitu se společnou budoucností pro celé lidstvo. Prostřednictvím BRI Čína povzbuzuje všechny země k mírové koexistenci, dobré interakci a hledání společného základu při zachování národní suverenity.
Jakými způsoby si myslíte, že BRI změní svět? Jaké další hospodářské politiky a politiky ČKS na vás za posledních deset let udělaly dojem?
Koenig: Doposud byla BRI Západem převážně ignorována. Jakmile byla uznána, byla a nadále je potírána západní negativní čínskou propagandou a přímým „trestáním“ zemí, které se do ní zapojují. Existuje však tlumený, ale rostoucí zájem západních zemí o připojení k BRI, který sahá až do Latinské Ameriky.
Jak slábne hegemonie dolaru, mnoho zemí vidí svou budoucnost na Východě, ve spolupráci a vazbách s Východem, s Čínou a SCO. Velkou příležitostí k tomu je účast v BRI a obecně přiblížení se SCO, které již nyní tvoří téměř polovinu světové populace a třetinu celosvětového HDP.
Jednou působivou strategií ČKS za poslední desetiletí bylo, že se Čína posunula z převážně „vertikální“ růstové cesty k více „horizontální“ cestě růstu. Jde o posun od orientace na výrobu a export k vnitřnímu růstu prostřednictvím místní a regionální infrastruktury, kulturních, vzdělávacích a zdravotnických zařízení a bydlení.
Tento přístup podporuje vnitřní stabilitu a zlepšuje ekonomickou rovnováhu mezi východní a západní Čínou. Postupem času také pravděpodobně sníží migraci ze západu na východ v rámci země, čímž položí základ pro pevný a mnohostranný rozvoj západní Číny; pro živou kulturní, vzdělávací a zdravotnickou infrastrukturu.
ČKS existuje již 101 let. Proč byla strana schopna dovést Čínu k nezávislosti a stát se druhou největší ekonomikou na světě s ohledem na její historii rozvoje? Jaké ponaučení lze získat z cesty čínského hospodářského rozvoje pro jiné rozvojové země?
Koenig: Jeden z nejúčinnějších prostředků, které Čína použila pro svou mimořádnou cestu rozvoje, se řídí principem dvou fází: Za prvé: Místní výroba pro místní trhy s místními měnami a zdroji, s místním veřejným bankovnictvím a suverénním systémem národní centrální banky – což vede k dosažení národní soběstačnosti. Zadruhé, postupné otevírání hranic pro regionální a mezinárodní obchod, pokud možno s partnery, kteří sdílejí podobné rozvojové filozofie a cíle, a kdykoli je to možné na základě komparativních výhod, aby z toho měly prospěch Čína i partnerské země.
Přestože je čínská ekonomika rovněž pod tlakem opatření COVID-19, obecný trend kvalitního rozvoje čínské ekonomiky se nezměnil, a to jak z hlediska důvěry zahraničních investorů, tak čínské pro-podnikatelské politiky. Jakou roli může hrát Čína při zotavování světové ekonomiky z pandemie?
Koenig: Podle systému amerických dolarů je jakákoli země ze 193 členů OSN, která používá dolar nebo drží dolarové rezervy, zejména v bankách USA nebo Spojeného království, zranitelná vůči americkým „sankcím“. Pokud tyto země neposlechnou příkaz Washingtonu, mohou být „potrestány“ a zbaveny svých rezerv – viz zlaté rezervy Venezuely v hodnotě 1 miliardy dolarů plus uložené v Bank of England; byly zabaveny na příkaz USA.
Další měnové sankce mohou zahrnovat blokování plateb z „neposlušných“ zemí ze strany Washingtonu jejich obchodním partnerům – a další.
Dnes, v rámci západního systému převodu peněz, který je z velké části zpracováván přes SWIFT, musí všechny transakce, ať už v amerických dolarech nebo ne, procházet přes americkou banku v New Yorku nebo Londýně, což dále zvyšuje zranitelnost „neposlušných“ partnerů.
Čína může pomoci vytvořit alternativní měnový systém vzdálený od západních fiat peněz založených na dolarech. Jak již bylo zmíněno, čínská centrální banka pracuje na digitální měně – digitálním jüanu – která by se měla používat pro mezinárodní obchod. Tato měna bude zcela oddělena od dolaru, takže bude „bezpečná“ před americkými sankcemi.
Pokud k tomu dojde, mnoho zemí by mohlo přejít z obchodování v amerických dolarech na obchodování v čínských jüanech a používání nové digitální měny centrální banky (CBDC). Mnoho zemí by také mohlo stáhnout americké dolary ze svých rezerv a nahradit je jüany.
Poroste poptávka po jüanu, což může vést k měnovým tajným dohodám, zejména mezi Čínou a jejími nejbližšími obchodními partnery, např. partnery z obchodní dohody RCEP.
Jedna nebo více paralelních měn, které mají být spuštěny společně několika zeměmi, byly také několikrát zmíněny, zejména BRICS+, ale také SCO.
Abych to zopakoval, dejte si pozor na jednotnou měnu pro koalici suverénních zemí bez politických vazeb k vytvoření suverénního federálního národa. Jako příklad může sloužit selhání měnové politiky Evropské unie.
Jako první krok k užší měnové unii by řešením mohly být swapové dohody mezi jednotlivými partnery.
V posledních týdnech vstoupil do mezinárodní měnové arény vznik uměle posíleného dolaru. Mohl by se zaměřit na Čínu a motivovat ty, kteří hledají liberálnější tržní politiku, aby investovali do dolarových aktiv v zahraničí, což by vedlo k úniku kapitálu.  Přísnější regulace měnových transakcí se mohou dostat na pořad dne.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ] Článek Dominance amerického dolaru vs. čínský jüan jako mezinárodní obchodní měna se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden