Jaká je pravda o havárii letadla v Afghánistánu? Byla to odveta za vraždu generála Solejmáního?
RSS

Jaká je pravda o havárii letadla v Afghánistánu? Byla to odveta za vraždu generála Solejmáního?

I VAN LEHOTSKÝ
V Afghánistánu spadlo letadlo.  Nejprve prý bylo afghánské. Když to Afghánci dementovali, ukázalo se, že to bylo americké vojenské letadlo. K sestřelování se přihlásil Taliban, jenže ten nemá zbraně schopné zasáhnout letadlo v letové výšce. Co je to za zpravodajskou hru?
Celá věc je dost podezřelá.  V médiích byla nejprve prezentována jako havárie dopravního Boeingu společnosti Ariana Afghan Airlines. Letecká společnost však rychle tuto zprávu dementovala, a tak nějaký čas nebylo vůbec jasné, co za tajemné letadlo vlastně v provincii Ghazní jihozápadně od Kábulu spadlo a z jakých příčin.
Až deset hodin po události USA přiznaly, že to letadlo byl Bombardier E-11A patřící vzdušným silám Spojených států.  K sestřelení letadla se přihlásilo hnutí Taliban, což však Spojené státy popírají a tvrdí, že letadlo prý havarovalo v důsledku technické poruchy.
Letadlo spadlo do oblasti ovládané Talibanem a afghánská armáda spolu s US Army si chtěla vybojovat přístup k vraku, po útoku bojovníků Talibanu však musela ustoupit. Následně se Američané rozhodli použít bojové vrtulníky a po urputném boji se jim podařilo ze zbytků letadla odvézt pozůstatky několika osob.
Podle místního policejního šéfa měli údajně dva lidé na palubě přežít, avšak jsou nezvěstní.  Mluvčí Talibanu Zabbiuláh Mudžáhid naproti tomu uvedl, že na místě pádu bylo nalezeno šest těl, mezi nimiž byli i vysoce postavení američtí důstojníci. To, že v letadle letěli VIP osoby, tvrdí i íránská a ruská média. Podle nich jde o důležité činovníky CIA včetně nejvýznamnější persóny CIA na Středním východě Michaela D’Andrea.
Kdo je Michael D’Andrea?  Právě on je údajně autorem operace, při níž byl zavražděn íránský generál Kásim Solejmání. Tento vysoce postavený představitel amerického režimu, jeden z absolutně klíčových insiderů, který má v CIA na starosti Írán, se podílel na celé řadě “misí” CIA po celém světě, od Tanzanie, Egypta, Pákistánu, Jemenu, Sýrie až po řízení operace na chycení Osamy bin Ládina.
Pokud je to tak, pak sestřeleno letadlo nebylo obyčejným strojem, ale šlo v podstatě od’Andreovo mobilní velicí centrum prošpikované špionážní elektronikou, o kterém Rusové a Íránci tvrdí, že v něm mohly být i velmi zajímavé dokumenty a zařízení.
Taková letadla obvykle nepadají pouze tak, pro nějakou technickou poruchu … Že zde nejdříve jde ze strany Američanů o účelovou lež, to by naznačovala nejen jistota, s jakou okamžitě hovoří o technické závadě, aniž měli k dispozici analýzu černých skříněk, ale i podivné díry na vraku letadla, které vidět na fotografiích z místa dopadu. Jenže podle všeho, pravdu neříkají ani Talibanci: podle odborníků oni totiž nemají zbraně schopné sestřelit letadlo letící v letové výšce. Ale pokud ne Taliban, tak potom kdo?
A pokud dal americkou mírovou holubici z oblohy dolů přece jen Taliban, znamenalo by to, že musel od někoho nedávno dostat zbraň, která to dokáže – a opět se dostáváme k otázce: kdo je za tím? 
Ovšem, bylo by třeba mít velmi mnoho rukou, abychom na prstech spočítali všechny, kteří by v tom regionu mohli mít zájem zabít šéfa amerických okupačních sil.  Jenže takových hráčů, kteří by dokázali vystopovat a organizovaně sundat letadlo z výšky dvanáct a půl kilometru, v regionu není mnoho. Vlastně reálně přichází v úvahu pouze jeden: Írán.
Momentálně neexistuje žádný důkaz, který by potvrzoval, že za sestřelením amerického letadla byl Írán, nevíme s jistotou ani zda v něm skutečně byl D’Andrea.  Dávalo by to však smysl: zabití D’Andrea, nejdůležitějšího amerického člověka na celém Blízkém východě by mohlo být tou slibovanou (a dostatečně adekvátní) odplatou Íránců za zabití generála Kásima Solejmáního Američany z před necelého měsíce.
V takovém případě by bylo logické i americké dlouhé mlčení a potom výmluva s technickou poruchou: kdyby přiznali, co se opravdu stalo, a kdyby ukázali prstem na viníka, pak by museli zase oni Íráncům oplácet, což by nakonec asi skončilo v horkém konfliktu – a do toho se Američané zatím ještě nepustili z jediného důvodu: v této chvíli by se jim nevyplatil. Co se však na nebi nad Afghánistánem opravdu stalo a jak se budou věci vyvíjet dál, na to nám odpovědi přinesou až další dny.

Ivan Lehotský

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Přehled bankovních půjček

Srovnání půjček vám usnadní orientaci mezi různými nabídkami.

Finance na každý den

Prezentujte své podnikání a získejte nové zákazníky na Internetu.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější