DANIEL VÁVRA
Kouzlo elektronických, korespondenčních voleb je neodolatelné a proto bychom to měli zavést i u nás. Vezměte si takovou Ameriku. Je teprve 18 dní po volbách a v šestém volebním obvodu v Kalifornii mají spočítáno už 82% hlasů! Ve třetím obvodu dokonce 85% hlasů! Budoucnost je tady!
Tímhle tempem budou vědět přesné výsledky snad ještě před Vánoci! V New Yorku mají sečteno neuvěřitelných 95%! No není to úžasné? Taková rychlost! To by ještě před pár lety tradičními metodami nebylo vůbec možné a sčítalo by se určitě až do vyhlášení dalších voleb!
.
Jak takové bleskové rychlosti a spolehlivosti dosáhli? Celou řadou kvalitních opatření.
.
Nejzásadnější je, že v USA jde hlasovat bez toho, aniž byste někomu museli ukazovat doklad kdo jste. To by totiž byla diskriminace lidí, co nemají doklady! Zaregistrovat k volbám se lze online formulářem kde musíte uvést číslo řidičáku. https://covr.sos.ca.gov/
.
Ale když nemáte řidičák, jde to i bez něj. Jen potřebujete sepsat svůj důvěryhodný životopis. https://www.ncsl.org/…/voter-verification-without-id…
.
Když jste takto bezpečně zaregistrovaní, můžete volit korespondenčně, nebo hodit svůj hlas do sběrné krabice na ulici! Volební komise potom posuzuje pravost vašeho hlasu podle podpisu. Je neuvěřitelné kolik zkušených grafologů musely vlády sehnat na sčítání. Ah, počkat, vlastně ne… „Osmnáct států vyžaduje pouze podpis na volební obálce, aniž by podpis ověřovalo, dalších 32 států ověřuje, zda se podpis shoduje s podpisem v souboru, a některé z těchto států vyžadují svědky nebo notáře.“ No nic, jdeme dál. https://en.wikipedia.org/…/Postal_voting_in_the_United…
.
Když to „ověří“, teda vlastně neověří, vyndají z obálky podepsaný hlasovací lístek, který se v tu chvíli stává zcela anonymním a sečtou ho. To vede k úžasné bezpečnosti, kdy podvody se dějí pouze v 0.00004% případů! https://www.usnews.com/…/how-are-mail-in-and-absentee…
.
Potom tu máme „brzké hlasování“, což je veliký výdobytek moderní doby. Zatímco u nás musíme hlasovat během 24 hodin, tak třeba v Georgii, kdy nikdy nikdo neměl pochybnosti o regulérnosti voleb, obzvláště ne v roce 2020, můžete hlasovat krásných 45 dní dopředu! A to je skvělé. Někdy se sice stane drobné nedopatření, jako třeba že voliči zvolí měsíc mrtvého kandidáta, ale to je jen detail. https://echo24.cz/…/zpravy-zahranici-deluca-volby-usa…
.
Brzké hlasování využívá díky této extrémní bezpečnosti až 30% voličů.
.
No a pak tu máme „sklizeň lístků“. Aby byly volby co nejpohodlnější a nemuseli jste chodit ani k pouliční hlasovací bedně, obcházejí voliče, domovy důchodců a podobné zařízení takzvaní „sběrači“. Ty je od nich vyberou a odnesou je sami hromadně. Zlí jazykové sice tvrdí, že tihle lidé by mohli obcházet jen okrsky, kde převažují voliči jejich opozice a hlasy místo odevzdání třeba vyhodit, ale to jsou ošklivé konspirace a stát se to nemůže, protože se to nemůže stát a není možné aby se to stalo, takže se to nikdy nestalo! https://en.wikipedia.org/wiki/Ballot_collection#cite_note-8
.
Pak tu máme ještě takzvaný „Gerrymandering“ . To si zjistíte, ve kterém okrsku se víc hlasuje proti vám a potom se dlouhodobě snažíte rozdělit ten okrsek na více okrsků spojených s okrsky, kde se víc hlasuje pro vás. Oblíbená dlouhodobá kratochvíle volebních štábů. Dá se tím docílit, že máte výsledek takřka jistý a snažit se musíte jen v několika klíčových státech (Georgia, Arizona…) a v zemi s 350 miliony obyvatel pak o vítězství rozhoduje pár tisíc korespondenčních hlasů. Proto se třeba snaží Californii Demokrati rozdělit na více obvodů, protože to by jim prakticky zajistilo vítězství ve všech prezidentských volbách. No není to skvělé? https://en.wikipedia.org/wiki/Gerrymandering
.
Všechny tyto opatření vedou k naprosté bezpečnosti a především bleskové rychlosti volebního procesu.
.
To není jako dřív, když se v roce 1864 hlasovalo za Občanské války a lidi museli odjíždět hlasovat z fronty! Dnes si stačí počkat pár měsíců a vše je hned spočítané.
.
To vědí například v Berlíně a jen nějakým nedopatřením musí opakovat loňské volby. https://www.dw.com/…/berlin-state-elections…/a-63773961
.
A proto bychom to u nás měli zavést taky!
.
Daniel Vavra
The post Kouzlo amerických voleb first appeared on Pravý prostor .