Na Tchajwanu posílila pročínská strana, volby jsou pro USA a Pelosiovou pořádnou fackou
RSS

Na Tchajwanu posílila pročínská strana, volby jsou pro USA a Pelosiovou pořádnou fackou

A co na to Tchajwanec, který se nějakým omylem usadil v našem Senátu? Zahájí hladovku nebo napíše protestní nótu? Každopádně se zdá, že Pelosiové výlet, který nedávno řádně rozlítil Čínu, tímto přinesl své ovoce. Ale spíš jiným směrem, než si USA představovaly. I když šlo jen o místní volby, tak minimálně ukázaly, jaké je smýšlení samotných Tchajwanců.
Místní jistě tyto provokace západních zemí považují za akce, které povedou k destabilizaci a možná i k tomu, že Tchaj-wan potká tentýž osud jako Ukrajinu. Tchajwanci samozřejmě nemají zájem na tom, aby se jejich rodná hrouda stala bojištěm pro zástupnou válku mezi USA a Čínou.
Průběžné volby na Tchaj-wanu, které byly pro vládnoucí DPP katastrofální, způsobily, že prezidentka Tsai Ing-wen rezignovala na vedení strany. Pro ni „referendum o otázkách Číny“ zcela selhalo. Opoziční KMT, která prosazuje politiku jedné Číny, dosáhla několika volebních úspěchů.
Několik týdnů po amerických volbách v polovině období se na druhém konci světa konaly další důležité volby v polovině období. 26. listopadu  šli obyvatelé Tchaj-wanu k volbám  a dali tak ostrovu poprvé od napjatého léta šanci vyjádřit své politické názory. 
V posledních měsících vyhlídka na konfrontaci s pevninskou Čínou silně ovlivnila politiku v Tchaj-peji, Pekingu a také ve Washingtonu. Napětí eskalovalo po kontroverzní návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu v srpnu, která vyvolala hněv čínské vlády.
Tyto volby byly pro místní úřady – volili se starostové, okresní rady a obecní rady – ale prezidentka Tsai Ing-wen a její Demokratická progresivní strana (DPP) udělaly vše, co bylo v jejich silách, aby prezentovaly místní volby jako referendum o otázkách souvisejících s Čínou.
Politici DPP slíbili, že hlas pro ně je hlasem pro demokracii a proti Pekingu. Hlas pro jejich soupeře, Kuomintanga (KMT), by znamenal pravý opak. Výsledky naznačují, že tato „rozsáhlá“ zpráva se mohla vymstít: KMT zaznamenala velké úspěchy ve všech okresech a městech, včetně starostování Taipei, které získal pravnuk bývalého prezidenta Čankajška.
Podle tchajwanské tradice Tsai po velké politické porážce v sobotu rezignovala na svou roli vůdkyně strany, ačkoli zůstane prezidentkou až do konce svého funkčního období v roce 2024. Ale co přijde potom? Poté bude mít za sebou druhé funkční období a brzy začnou přípravy na příští prezidentské volby. 
Bude zajímavé sledovat, jak budou občané hlasovat. Zatímco DPP je považována za „separatistickou“, KMT obhajuje politiku jedné Číny a je otevřena sblížení s Čínou.
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ] Článek Na Tchajwanu posílila pročínská strana, volby jsou pro USA a Pelosiovou pořádnou fackou se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden