Američania a Nemci údajne desaťročia špehovali iné štáty cez švajčiarsku firmu
pravdive+seznam

Američania a Nemci údajne desaťročia špehovali iné štáty cez švajčiarsku firmu

Washington/Viedeň 11. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Kay Nietfeld)
 
Spravodajské služby niekdajšieho Západného Nemecka a Spojených štátov údajne sledovali celé desaťročia šifrovanú komunikáciu iných štátov, pričom spoločne využívali firmu so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá predávala týmto štátom šifrovacie zariadenia. Informovali o tom v utorok denník Washington Post a nemecká televízna stanica ZDF, ktorých údaje prevzala tlačová agentúra DPA
Ilustračné foto
Médiá sa odvolávajú na interné dokumenty nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) a americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) ako bývalých spoluvlastníkov švajčiarskej firmy Crypto AG. Tá predávala svoje výrobky do vyše 120 krajín sveta a pod kontrolou Berlína s Washingtonom sa údajne ocitla ešte v 70. rokoch 20. storočia.
Nemecká BND sa podľa zverejnených správ začiatkom 90. rokov stiahla, americká CIA však v tejto činnosti pokračovala až do roku 2018. Firma Crypto AG bola v tomto roku zlikvidovaná, pričom totožnosť akcionárov zostala chránená na základe zákonov Lichtenštajnska.
Podľa zverejnených správ prístup k vnútornej komunikácii vlád na Blízkom východe, v Latinskej Amerike a v iných častiach sveta pomohol spravodajským službám získať obraz o udalostiach, akými bola rukojemnícka kríza v Iráne z roku 1979 alebo bombový útok v berlínskom diskoklube z roku 1986, ktorý bol pripísaný Líbyi. BND a CIA sa zároveň delili o zisky v miliónoch dolároch, vytvárané predajom produktov spoločnosti Crypto AG, poznamenal Washington Post.
Sovietsky zväz ani Čína šifrovacie zariadenia od firmy Crypto nenakupovali, čím boli tieto súperiace komunistické veľmoci z veľkej časti uchránené od jej špionážnych aktivít.
Švajčiarske ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie, podľa ktorého vláda v Berne rozhodla o začatí vyšetrovania tejto záležitosti. Upozornilo, že predmetné udalosti sa začali diať už „okolo roku 1945 a bude zložité ich rekonštruovať“. Správa z vyšetrovania má byť napriek tomu uzavretá do konca tohto roka.
 
Príspevok Američania a Nemci údajne desaťročia špehovali iné štáty cez švajčiarsku firmu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější