ŠPIONÁŽ: Američané a Němci po desetiletí odposlouchávali nepřátele i spojence
pravdive+seznam

ŠPIONÁŽ: Američané a Němci po desetiletí odposlouchávali nepřátele i spojence

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) společně s německou Spolkovou zpravodajskou službou (BND) po dlouhá desetiletí odposlouchávaly tajnou komunikaci nejen rivalských zemí, ale také spřátelených států. Zjistily to německá televize ZDF (viz ZDE ), americký deník The Washington Post (viz ZDE ) a švýcarská televize SRF (viz ZDE ).
CIA a BND tajně vlastnily švýcarskou firmu
Američané s Němci podle těchto médií upravovali šifrovací přístroje švýcarské společnosti Crypto, kterou tajně vlastnili. Příležitost k ovládnutí této společnosti se tajným službám naskytla na konci 60. let minulého století, když se zakladatel firmy rozhodl odejít na odpočinek. Operaci CIA nazvala Minerva po římské bohyni moudrosti, BND ji označovala jako Rubikon podle italské řeky. V důsledku utajeného vlastnictví společnosti Crypto měli Američané s Němci možnost vstupu do jejích výrobků, a tedy příležitost číst komunikaci více než 130 vlád a tajných služeb . BND se z operace stáhla na počátku 90. let minulého století, když vyhodnotila riziko prozrazení jako příliš veliké. CIA následně podle The Washington Post německý podíl odkoupila a v projektu pokračovala až do roku 2018, kdy se z firmy rovněž stáhla.
Zahraniční vlády platily za svoji špionáž
„Byl to zpravodajský tah století,“ citovala trojice médií příslušné hodnocení CIA. „ Zahraniční vlády platily USA a západnímu Německu slušné peníze za privilegium, že jejich nejtajnější komunikaci mohou číst nejméně dva cizí státy a možná až pět či šest,“ napsal The Washington Post s připomínkou, že západní rozvědky někdy výsledky svých zjištění poskytovaly spojencům. Jedinou, ale zásadní nevýhodou špionážního programu CIA a BND byla skutečnost, že hlavní američtí soupeři, tedy Sovětský svaz a Čína, přístroje společnosti Crypto nikdy nepoužívali.
Firma Crypto se od špionáže distancuje
Švýcarská firma Crypto International AG sídlící v městě Steinhausen, která nyní patří švédskému majiteli Andreasi Lindemu, uveřejnila na svých webových stránkách k aféře prohlášení (viz ZDE ), ve kterém se od špionáže distancuje:
“Crypto International Group (CIG) zaregistrovala dnešní zprávy některých médií týkajících se špionáže. CIG získala v roce 2018 obchodní značku a další aktiva od Crypto AG. Nemáme spojení s CIA a nebo BND a nikdy jsme neměli.”
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější