Tomio Okamura začal kopírovat Gretu Thunberg a v energetické koncepci SPD navrhuje budovat ostrovní fotovoltaické systémy pro města a obce stejně, jako to na sympóziu v Davosu navrhla Greta v projektu Green Deal! Šéf SPD to myslí dobře, ale fotovoltaika j
pravdive+seznam

Tomio Okamura začal kopírovat Gretu Thunberg a v energetické koncepci SPD navrhuje budovat ostrovní fotovoltaické systémy pro města a obce stejně, jako to na sympóziu v Davosu navrhla Greta v projektu Green Deal! Šéf SPD to myslí dobře, ale fotovoltaika j

Tomio Okamura začal kopírovat Gretu Thunberg a v energetické koncepci SPD navrhuje budovat ostrovní fotovoltaické systémy pro města a obce stejně, jako to na sympóziu v Davosu navrhla Greta v projektu Green Deal! Šéf SPD to myslí dobře, ale fotovoltaika je mnohonásobně dražší než jádro nebo přehrady, pokud mají panely dodávat dostatek elektřiny i po západu Slunce! Náklady na bateriové sady jsou tak astronomické, že Okamurova koncepce znovu potvrzuje, že naprosto netuší, o čem mluví!
Pokaždé, když Tomio Okamura začne představovat své představy o národní ekonomické a energetické doktríně, tak to dopadne nějakým fatálním výrokem, kterého se potom chytnou ti, kteří poukážou na neznalost problematiky. Dne 6. února vystoupil Tomio Okamura na Svobodném rádiu a po úvodním představení a plivání na mojí osobu a na Aeronet se v telefonické části vyjádřil na dotaz posluchače k otázce zadržování vody v krajině a k podpoře nezávislých zdrojů energie, především pak k tomu, aby se za pomoci dotací z EU montovaly fotovoltaické panely na střechy domů a paneláků, aby si lidé mohli potom zdarma svítit a nemuseli platit nekřesťanské peníze ČEZu za předražené MWh. Tomio Okamura proto vyzval k budování ostrovních fotovoltaických systémů na úrovní jednotlivých domů, bytovek, čtvrtí a celých měst.
Střecha pokrytá FVE panely v maximálním osazení plochy.
Čtenář Aeronetu se zděsil a napsal nám
Na tento úsek pořadu jsem dostal upozornění od čtenáře Aeronetu, který mi k tomu napsal toto:
Dobrý den,
Chtěl bych Vás a hlavně ostatní čtenáře upozornit na “zajímavý” rozhovor, který měl T. Okamura na jiném rádiu a vyjadřoval se tam k energetice v ČR. Musím říct, že je to “průser”. Nelze mluvit na jedné straně neustále o vlastenectví a suverenitě, a přitom činit takové kroky, které naší zemi odebere energetickou soběstačnost.
Další sešup SPD nastane, až se lidé z alternativy “seznámí” s energetickou koncepcí, jak ji prezentoval T. Okamura na Svobodném rádiu ve svém rozhovoru minulý týden dne 6. 2. Pořad je v archívu a jmenuje se “Tomio Okamura a jeho komentáře dění u nás”. K energetice se vyjadřuje v čase 1h:37 až 1h:42. Základní teze podle SPD:

odchod od jaderné energetiky,
odchod od centrální přenosové soustavy,
vychvalování izolovaných solárních ostrůvků (= moderní trend západní Evropy, který bychom měli následovat),
solární panely na střeše nám můžou upéct doma chleba, takže nemusíme platit složenky ČEZu,
odpor k budování přehrad a vůbec k jakýmkoliv stavbám,
kritika ČR za to, že se nepřipojuje k moderním řešením jako jiné země.

S největší pravděpodobností má SPD tyto teze od Hynka Berana, to nemůže být náhoda. Ten se energetice věnoval. Tato strana je už opravdu mimo a nevolitelná. Ti nemůžou už vůbec myslet vážně ani CZEXIT nebo odchod z NATO.
Děkuji.
Dušan
Když politik začne mluvit o fotovoltaických ostrovních systémech velkých budov a měst, máte před sebou politika, který se veze na vlně Grety Thunberg, aniž to ale možná tuší
Opravdu netuším, kdo se v SPD věnuje problematice OFS (ostrovních fotovoltaických systémů), ale z několika minut rozhovoru mi vyplynulo, že o této věci mluví někdo, kdo v životě neviděl, nezažil a hlavně neplatil ostrovní fotovoltaický systém. Jelikož se profesně tomuto odvětví věnuji, dovolím si zcela vyvrátit energetickou koncepci SPD v tomto článku a uvést případné zájemce o tuto šílenost do skutečného obrazu. Největším problémem fotovoltaiky je, že se dá použít jen pro energeticky úsporné budovy, kterých je v ČR opravdu naprosté minimum, s výjimkou luxusních novostaveb a energetické úspornosti třídy A a B.
Hybridní FVE s připojením do gridu, což snižuje náklady za faktury za elektřinu od elektráren.
Bohatí lidé ale těžko budou hledat cestu úspor energie. Největším problémem OFS je katastrofální volt-ampérový příkon v průběhu dne. Protože Slunce nesvítí 24 hodin, je potřeba z panelů energii ukládat také do bateriových sad. A z nich se vede energie do konvertoru, resp. střídače, který ze stejnosměrného napětí baterie udělá střídavé a transformuje jej ze 12/24/48V (podle specifikace) na střídavých 230 V / 50 Hz.
Důvod, proč se dosud fotovoltaické panely montují na střechy jenom jako zdroj příjmu pro domácnost, kdy energie se prodává ČEZu a domácnost si snižuje účet za elektřinu z gridu, je schovaný v jedné zásadní věci, která panu Okamurovi zjevně uniká. Problém vězí v ceně dostatečného počtu Li-Ion baterií, které pro rodinný dům stojí tolik, co rodinný automobil BMW střední třídy (BMW řady 5). Jedná se o bateriový pack celkem 48 nebo 72 baterií zapojených v paralelně-sériové hybridní konfiguraci, a to proto, aby se našel balanc a dobrý poměr mezí volt-ampérovou charakteristikou zdroje a životností celého packu, který je 7 let.
Green Deal (Zelená Dohoda) v představě Grety Thunberg vykresluje celá města, která fungují na sluneční energii
Pana Okamuru mohu ujistit, že tak obrovský bateriový pack pro panelák, kde je 40 nebo dokonce 60 bytů, by stál tolik peněz, že by se za to postavil celý nový panelák. Jinými slovy, pane Okamuro, už nikdy se nevyjadřujte k věcem, kterým naprosto nerozumíte, protože potom působíte jako Greta Thunberg. Řešení OFS naprosto v dnešní době nepřipadá pro paneláky a města v úvahu. Je to řešení maximálně pro majitele rodinných domků, kteří nemají hluboko do kapsy.
Ostrovní systém v čistém pojetí, ale všechny spotřebiče musí být na 12/24 V.
Greta Thunberg na nedávném fóru v Davosu vyzývala světové politiky, aby podpořili v rámci projektu Green Deal budování fotovoltaických měst a celých čtvrtí a vyděsilo mně, že nikdo z politiků jí to nerozporoval, protože to je energetický nesmysl. Tolik zásob lithia na světě snad ani není, aby se dalo vyrobit tolik baterií na dostatečné pokrytí městské aglomerace typu rozvinutého západního města.
Fotovoltaika je dnes dobrý doplněk snižování nákladů rodiny v gridu, to je rozumné a ekonomické řešení, protože v tomto případě nepotřebujete kupovat baterie. Prostě dodáváte v reálném čase energii z panelů do gridu a posilujete v reálném čase výkon gridu. Takové použití panelů je opravdu přínosné pro rozpočet rodiny. Ale nikdy prosím, pane Okamuro, už nepoužívejte označení ostrovní systém, protože v tom okamžiku se diskvalifikujete jako diletant, který této problematice ale vůbec nerozumí. Uvedu několik řešení přijatelných ostrovních systémů.
Ostrovní systémy za přijatelné peníze vyžadují spoustu kompromisů
Prvním z nich je karavan. V přírodě a v divočině namontujete na střechu karavanu dva panely. Ty vám dokáží dodávat za sluníčka 2Ah, když se zadaří. Generované napětí nejprve nabíjí proudem baterii, obvykle levnou olovnatou autobaterii na 12V. Z této autobaterie potom vedou kabely na konvertor a násobič napětí, ale efektivita není nic moc, někde okolo 65% a tak ze 2 Ah máte rázem 1,2 Ah. To vám stačí na nabíjení třeba mobilního telefonu. Můžete ale ušetřit, že 12V nekonvertujete na 230V střídavých a máte speciální spotřebiče na 12V stejnosměrných. V takovém případě je OFS zajímavé řešení.
Panely FVE na ploché střeše, kde mají rozumné využití.
Druhou možností je chata. Tam už potřebujete 8 až 12 klasických autobaterií s konvertorem, násobičem a cca. 8 panely, můžete z toho napájet ledničku a televizor. Takové řešení je cenově stále ještě přijatelné, i když moc dlouho se na TV koukat nebudete a lednička také nepojede moc dlouho. Jako nouzové řešení to jde realizovat, ale o nějaké profesionální úrovní OFS se hovořit rozhodně nedá. Největším problémem běžných laických zájemců o OFS je představa o tom, že se odpojí od gridu a pár panelů jim poskytne komfort jako grid.
Ne, neposkytne, pokud tedy se nerozhodnete pořádně hluboko sáhnout do kapsy a nechat si vybudovat firmou plnohodnotnou energetickou náhradu gridu za pomoci mohutného bateriového setu v hybridní V/A konfiguraci pro silový výkon a s dostatečným počtem směrově natáčených panelů během dne, pokud nejste na jihu Itálie, kde to není potřeba. Na dvougenerační rodinný domek ve Střední Evropě je potřeba alespoň 30 metrů čtverečních panelů. Investice do baterií je taková raketa, že drtivá většina lidí v tom okamžiku na OFS zapomene.
Falešné a hybridní Off Grid systémy jsou pouze náhražkou ostrovních systémů
Na trhu najdete sice nabídky, které nabízí “FVE Off Grid” řešení, jenže pouze za pomoci malého triku a naftové elektrocentrály. Jedná se o klasická řešení s tzv. jedno-kazetovou baterií. To není klasická výkonová sestava pro OFS, ale je to náhražka pro úsporné domky. Firma to udělá tak, že vám celý domek předělá na spotřebiče na 12/24V domácnost. Vymění vám žárovky za LED a všechno, co jde převést a změnit na stejnosměrné napětí 12/24V, tak vám firma vymění. Potom vás poučí, jak se musíte ve svém domě chovat, aby off grid systém vydržel a nezhroutil se.
Podvod s elektrocentrálou na naftu.
Některá zařízení totiž zůstanou neupravitelná a tudíž na 230V / 50 Hz. Např. pračky a sušičky. Ale stejně tak i sporáky, trouby a digestoře. Pokud něco z toho spustíte, dojde k nastartování naftové elektrocentrály. Pokud jste se zděsili jako Greta, že to není ekologické, firma vás vyvede z omylu. Tím, že jste svůj dům převedli mimo grid a upravili jej z 80% na 12 a 24V, tak jste snížili karbonovou stopu natolik, že si můžete dovolit spustit naftovou elektrocentrálu. A když tolik neperete a nepečete, tak nafta v elektrocentrále vydrží i měsíc.
Na plnohodnotný ostrovní systém pro velké domy a města chybí baterie, v dostatečném množství a za cenu, která by byla dostupná
Doufám, že je vám jasné, že toto není pravý ostrovní FVE systém, to je hybridní řešení. Kdo chce opravdu žít v komfortu energeticky nestrádající domácnosti, bez omezování, musí zainvestovat do mohutných bateriových sestav za statisíce korun, které navíc po 7 letech budou na 50% své kapacity. Nevím, kolik poradců pana Okamury stavělo ostrovní FVE systémy, já jsem se firemně podílel na realizaci již 6 projektů tady v Německu a i když to není mnoho, získal jsem dostatek poznatků a zkušeností o této problematice. Nechápu proto, že předseda SPD vyzývá na rádiu k něčemu, co z ekonomického hlediska je pro 99% českých domácností a měst naprosto finančně nedosažitelné.
Fotovoltaické panely pokrývající louky, to je zločin na přírodě. Ostrovní FVE města jsou pro změnu zločin na zdravé logice.
Potom se nám ozývají do redakce lidé a mluví o tom, že Tomio Okamura se vyjadřuje k věcem, kterým naprosto nerozumí. Pokud někdo chce zlevnit energie v ČR, existuje lehčí řešení, a to přestat vyvážet energii z ČR do Německa. A to chce politickou vůli, kterou ale Babišova vláda nemá. A to by museli lidé volit jinak. A to zjevně nebudou. Protože objektivní procesy ve společnosti jsou dané, a jsou dlouhodobé. Jedinou cestou, jak si zlevnit elektřinu, tak bude současný model solárních panelů na střeše, které odvádí do gridu energii a rodina si tím výrazně snižuje svoje faktury za odběr elektřiny z gridu. Není to bůhví co, ale je to rychlá cesta pro zlevnění účtů za elektřinu z gridu pro rodinu. Na plnohodnotné ostrovní FVE systémy bez bolestivých kompromisů, pokud nejste milionáři, zapomeňte. Pokud to neuděláte, skončíte jako Greta: Mnoho rad, ale utopické vize, které pouze zůstanou na papíře.
-VK-
Šéfredaktor AE News
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější