Globsec dostal od vlády Kongresové centrum v hodnote 60 miliónov
pravdive+seznam

Globsec dostal od vlády Kongresové centrum v hodnote 60 miliónov

Bratislava 13. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Vláda na svojom poslednom zasadaní v stredu nerozdávala len balíčky deťom. Na návrh podpredsedu vlády Richarda Rašiho vláda schválila „štátnu pomoc pre Národné kultúrne a kongresové centrum“. Ponáhľali sa s tým ešte teraz, pretože po voľbách už nebude ministrom hlavný podporovateľ Globsecu medzi vrcholnými politikmi, Miroslav Lajčák
Na snímke Róbert Vass
Vláda na stredajšom zasadaní vlády schválila určitý počet sociálnych opatrení, vrátane 13. dôchodku a zrušenia diaľničnej známky pre súkromné osoby a živnostníkov. Odôvodnila to tým, že keďže po voľbách nastane neprehľadná a zrejme chaotická patová situácia, chce sa aj takto postarať o sociálne slabšie vrstvy. Ale ponáhľala sa aj s inou vecou. Pozornosti médií a teda aj verejnosti sa mierne vyhlo, že snaha veci ešte narýchlo uzavrieť platí prinajmenej rovnako, ak nie viac, schváleniu budovania takzvaného Národného kultúrneho a kongresového centra a jeho zverenia do rúk Globsecu.
Včera toto rozhodnutie vlády oznámil podpredseda vlády pre investície Richard Raši spolu s predsedom mimovládnej organizácie Globsec Robertom Vassom.
Globsec usporadúva konferencie venované obrane a otázkam vojny každý rok. Na tieto akcie im prispievajú aj slovenskí daňoví poplatníci, hlavne ministerstvo zahraničných vecí (minulý rok dostal Globsec od štátu len na konferenciu v Bratislave 700 000 eur).
Možno by na myšlienke Kongresového centra, aj keď v hodnote rádovo porovnateľnej s futbalovým štadiónom, nebolo nič zlé. Zaujímavé ale je nepochybný fakt, že o projekt, stavbu a zrejme aj prevádzku sa bude starať mimovládna, teda súkromná organizácia Globsec. Prečo to takto štát robí?
Nechajme bokom počudovanie, že si kapitálové vrstvy, teda neviditeľná ruka trhu, nedokáže sama vybudovať Centrum a žiada, aby ho vybudovali daňoví poplatníci. Stále zostáva otázka, prečo je celá vec pod správou súkromného Globsecu? Prečo nie je pod patronátom napríklad ministerstva kultúry, alebo akéhokoľvek ministerstva, ale je explicitne dávaná do rúk súkromníkom, a to navyše tak politicky angažovanej organizácii? Ak by som napísal, že štát práve daroval Globsecu ohromný projekt v cene najmenej 60 miliónov, zažalovali by ma právnici Globsecu pre formalizmus, že ešte nedostali ani euro. Ešte nie, ale už majú prísľub a kým bude Centrum dostavané, jeho cena bude pravdepodobne ešte vyššia (videli sme to už na futbalovom štadióne).
Vláda dávala aj v minulosti na podporu tzv. mimovládnych organizácii milióny. V prepojenom svete jednotnej Európy a politických tlakov spoza hraníc sa povedzme nedalo inak. To, že ešte aj končiac svoje obdobie, keď už na zahraničných tlakoch nemôže záležať, podpíše vláda pre hlavného hráča militantných myšlienok na Slovensku darček vo forme Kongresového centra, to je dôkaz o výraznom prepojení Smeru cez postavy Lajčáka a Rašiho so svetom cudzovládnych organizácií. Minister zahraničia Lajčák z potápajúcej sa lode odchádza, Richard Raši vo vedení Smeru zostáva.
Peter Vanád
 
Príspevok Globsec dostal od vlády Kongresové centrum v hodnote 60 miliónov zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější