Premiér Johnson urobil zmeny vo vláde, šéf rezortu financií rezignoval
pravdive+seznam

Premiér Johnson urobil zmeny vo vláde, šéf rezortu financií rezignoval

Londýn 13. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)
 
Člen britskej vlády Sajid Javid vo štvrtok prekvapujúco odstúpil z funkcie ministra financií. Vládu opúšťajú aj tri ministerky. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že vo všeobecnosti sa očakávalo, že Javida sa nedotknú personálne zmeny, ktoré avizoval premiér Boris Johnson
Na snímke Sajid Javid
Javidova demisia nasledovala po správach, že sa dostal so sporu s Johnsonovým vplyvným poradcom Dominicom Cummingsom, napísala agentúra AP.
Predmetom sporu boli údajne personálne otázky, keď od Javida žiadali, aby prepustil všetkých svojich poradcov a nahradil ich novými, navrhnutými kanceláriou predsedu vlády.
Javid mal v marci predstaviť návrh zákona o štátnom rozpočte. Jeho demisia je ranou pre britskú vládu, ktorá musí do konca tohto roka zavŕšiť rokovania o nových vzťahoch s 27-člennou EÚ.
Okrem toho má Johnson v oblasti financií ambiciózne plány aj v oblasti infraštruktúry vrátane výstavby vysokorýchlostnej železnice s výškou 100 miliárd libier.
Vládu opúšťajú aj ministerka obchodu Andrea Leadsomová, šéfka rezortu životného prostredia Theresa Villiersová a ministerka bytovej politiky Esther McVeyová. Všetky boli odvolané z funkcií vo štvrtok.
Okrem nich Johnson odvolal aj ministra pre Severné Írsko Juliana Smitha. Smithovo odvolanie bolo pre pozorovateľov veľkým prekvapením, keďže v januári pomohol dosiahnuť dohodu na obnovu vlády v Severnom Írsku.
V rámci personálnych zmien musí Johnson vymenovať aj nového predsedajúceho summitu OSN o zmene klímy (COP 26), ktorý sa bude konať v novembri v Glasgowe. Ide o post, z ktorého bola v januári odvolaná Claire O’Neillová.
Podľa agentúry AFP ide o prvé zmeny vo vláde od víťazstva konzervatívcov v parlamentných voľbách z 12. decembra 2019. AFP dodala, že Johnson sa rozhodol počkať s výmenou ministrov do obdobia po brexite. Británia opustila Európsku úniu 31. januára.
 
Príspevok Premiér Johnson urobil zmeny vo vláde, šéf rezortu financií rezignoval zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější