Djukanovič: Čierna Hora potrebuje vlastnú pravoslávnu cirkev
pravdive+seznam

Djukanovič: Čierna Hora potrebuje vlastnú pravoslávnu cirkev

Podgorica 14. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)
 
Čierna Hora potrebuje svoju vlastnú pravoslávnu cirkev, aby dokázala zabrániť zasahovaniu zo strany Srbska a upevniť si svoju identitu. Pre tlačovú agentúru AFP to v piatok povedal čiernohorský prezident Milo Djukanovič
Na snímke Milo Djukanovič
Jeho výrok prichádza v čase vŕšiaceho sa napätia v súvislosti s tým, kto v krajine srbské pravoslávie riadi. Čierna Hora v súčasnosti zažíva protesty, ktorých predmetom je postavenie srbskej pravoslávnej cirkvi vnútri svojich hraníc.
Dlhodobé napätie vzťahujúce sa na túto problematiku explodovalo, keď vláda v decembri prijala zákon, na základe ktorého sa môžu stať mnohé najstaršie kláštory srbskej pravoslávnej cirkvi štátnym majetkom Čiernej Hory. Dané rozhodnutie vyvolalo rozsiahle demonštrácie.
Srbská pravoslávna cirkev so sídlom v Belehrade je stále hlavným náboženským telesom v Čiernej Hore, ktorá takmer 90 rokov až do roku 2006 tvorila so Srbskom jeden štátny útvar.
Djukanovič obvinil duchovenstvo srbskej pravoslávnej cirkvi z podkopávania svojich snáh o konsolidovanie 14-ročnej nezávislosti Čiernej Hory.
„Srbská pravoslávna cirkev patrí medzi významné nástroje používané nacionalistickými ideológmi tzv. Veľkého Srbska, ktorí broja proti Čiernej Hore, jej suverenite, ako aj národnej, kultúrnej a náboženskej identite,“ uviedol prezident a zároveň vyzval na vytvorenie autonómnej odnože pravoslávia v Čiernej Hore.
Takýto krok by „zjednotil všetkých pravoslávnych veriacich – srbských aj čiernohorských“, vysvetlil líder tejto malej jadranskej krajiny, kde sa približne tretina populácie hlási k srbskej národnosti.
Hoci nezávislá čiernohorská cirkev bola vyhlásená už začiatkom 90. rokov 20. storočia, jej vplyv a zástup vyznávačov je stále veľmi malý. Veľké pravoslávne centrá neuznávajú jej náboženskú právomoc.
 
Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor .
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.
 
Príspevok Djukanovič: Čierna Hora potrebuje vlastnú pravoslávnu cirkev zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější