Irán pohrozil USA a Izraelu: Ak urobíte chybu, zaútočíme na vás
pravdive+seznam

Irán pohrozil USA a Izraelu: Ak urobíte chybu, zaútočíme na vás

Bratislava 14. februára 2020 (HSP/ Sputnik /Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)
 
„Ak urobíte chybu, zaútočíme na vás oboch (USA a Izrael – red.),“ cituje agentúra Tasnim slová vysoko postaveného iránskeho dôstojníka, ktorý to vyhlásil počas 40. dňa (uctenia pamiatky) odo dňa smrti generála IRGC Kásema Sulajmáního v dôsledku operácie USA
Na snímke americkí vojaci
Vyostreniu situácie na Blízkom východe
Dňa 3. januára Spojené štáty zabili v Bagdade iránskeho veliteľa špeciálnych síl Kuds Kásema Sulajmáního a ďalších desať ľudí vrátane dôstojníkov Iránskych revolučných gárd a vysoko postavených činiteľov šiitskej domobrany Iraku. Washington svoj krok odôvodnil tým, že iránsky veliteľ stál za útokmi proti americkým silám v Iraku. Vražda vysoko postaveného generála vyvolala novú vlnu napätia na Blízkom východe.
Bagdad označil americký útok za porušenie podmienok prítomnosti amerických vojakov v Iraku a začal prípravu mechanizmu ich stiahnutia. NATO pozastavilo svoju výcvikovú misiu v krajine.
Irán na vraždu Sulajmáního zareagoval tým, že ostreľoval raketami základňu EJN al-Asad na západe Iraku, kde sú dislokovaní americkí vojaci. Prezident USA Donald Trump a vedenie Pentagonu spočiatku vyhlásili, že pri ostreľovaní nikoho nezranili. Americký prezident na to kládol osobitný dôraz, keď odôvodňoval svoje rozhodnutie neútočiť odvetou na Irán a obmedzil sa len na ďalšie sankcie.
Neskôr americkí vojenskí príslušníci uznali, že zranenia predsa len sú. Ich počet sa pritom neustále zvyšoval. V Pentagone to vysvetľovali tým, že symptómy pomliaždenie hlavy sa neprejavujú hneď a, že pôvodné hodnotenie zdravotného stavu vojakov sa môže líšiť od definitívnej diagnózy.
 
Raketový útok na americkú ambasádu
Tri rakety dopadli večer 26. januára na území veľvyslanectva USA v Bagdade, jedna z nich zasiahla jedáleň diplomatickej misie, oznámila televízna stanica Al-Arabíja s odvolaním sa na zdroj v irackých bezpečnostných služieb. Televízna stanica Alsumaria neskôr oznámila, že pri ostreľovaní raketami zelenej zóny a veľvyslanectva USA v Bagdade sa zranilo niekoľko ľudí.
Zelená zóna v Bagdade, kde sa nachádzajú vládne úrady a veľvyslanectva, býva periodicky terčom raketových útokov. Podobné incidenty si spravidla nevyžiadajú ľudské obete a nespôsobujú veľké škody.
 
Príspevok Irán pohrozil USA a Izraelu: Ak urobíte chybu, zaútočíme na vás zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější