Srbsko a Kosovo podpísali dohody o obnovení železničného a cestného spojenia
pravdive+seznam

Srbsko a Kosovo podpísali dohody o obnovení železničného a cestného spojenia

Mníchov 14. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
 
Srbsko a Kosovo podpísali v piatok Spojenými štátmi sprostredkované dohody o obnovení železničných a cestných spojení medzi hlavnými mestami oboch krajín. Stalo sa tak počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, informovala agentúra AP
Ilustračné foto
„Dohody o obnovení leteckého, železničného a cestného spojenia uľahčia pohyb ľudí a tovarov medzi Srbskom a Kosovom,“ uviedlo americké veľvyslanectvo v Berlíne, kde pôsobí ako ambasádor Richard Grennell, ktorý je zároveň osobitným vyslancom prezidenta USA pre dialóg Srbska s Kosovom.
Predbežnú dohodu o obnovení priameho leteckého spojenia medzi kosovskou metropolou Priština a srbským hlavným mestom Belehrad podpísali obe strany v januári na slávnostnej ceremónii na veľvyslanectve USA v Berlíne. Lety, ktoré sa majú obnoviť vyše 20 rokov po skončení vojny v Kosove, by mala zaisťovať nemecká spoločnosť Lufthansa.
V piatok podpísané vyhlásenia o úmysle počítajú s obnovením železničného spojenia a postavením diaľnice, spájajúcich Belehrad s Prištinou. Bližšie podrobnosti neboli bezprostredne známe.
V súčasnosti priame vlakové spojenie medzi oboma metropolami neexistuje. Zo stredného Srbska je síce vypravovaný vlak, ten však premáva len po sever Kosova, píše agentúra AFP.
Väčšina ľudí, ktorí sa presúvajú zo Srbska do Kosova a späť, preto cestuje autami alebo autobusmi po malých a nedostatočne udržiavaných cestách, ktoré križujú hranice oboch krajín.
Na slávnostnom podpise predbežných dohôd sa v piatok zúčastnili lídri Srbska aj Kosova. Srbský prezident Aleksandar Vučič v tejto súvislosti vyjadril na Twitteri vďaku americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho vyslancovi Grenellovi. Dosiahnutý pokrok podľa neho zaistí Srbsku lepšiu budúcnosť a mier na ďalšie desaťročia.
„Ďalší medzník,“ komentoval piatkové podpísanie dohôd na Twitteri kosovský prezident Hashim Thaci.
Trump vlani v októbri vymenoval Richarda Grenella za osobitného vyslanca pre Srbsko a Kosovo, aby pomohol obnoviť dialóg medzi oboma krajinami, pôvodne sprostredkovaný Európskou úniou. Ten uviazol na mŕtvom bode v novembri 2018, keď Kosovo zaviedlo 100-percentné clá na dovoz tovarov zo Srbska. Reagovalo tým na srbské snahy o blokovanie členstva Kosova v Interpole a ďalších medzinárodných organizáciách.
Grenell minulý týždeň povedal, že obom stranám sa darí dosahovať významný pokrok v normalizácii vzťahov a ďalšie oznámenia v tomto smere sa dajú očakávať už „čoskoro“.
 
Príspevok Srbsko a Kosovo podpísali dohody o obnovení železničného a cestného spojenia zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější