Experti-epidemiologové vypracovali tři možné scénáře pro další vývoj situace s koronavirem covid-19
pravdive+seznam

Experti-epidemiologové vypracovali tři možné scénáře pro další vývoj situace s koronavirem covid-19

ROMAN BEDNÁR
Aktuálně je ve světě 45 171 infikovaných lidí virem covid-19. Virus už usmrtil v Číně 1 115 lidí (stav 14.2.20). To jsou však jen oficiální čísla – podle expertů a neoficiálních informací z Číny, se počítá s tím, že v Číně je desetinásobně více infikovaných, jak země přiznává. V Německu je zatím 17 lidí nakažených koronavirem.

Strach před silným globálním rozšiřovánín covidu roste. Co v tomto směru čeká na lidstvo?
Přestože velká většina postižených je v Číně a tam především v obrovském městě Wuhai, sledují experti vývoj situace s velkými starostmi a obavami.
Předpokládají tři možnosti dalšího vývoje:

1. Dojde k pandemii
To je nejhorší případ ze tří možností. V tom případě se virus rozšíří po celém světě a vyžádá si nesčetné oběti. Při poslední pandemii, která vypukla před více než půl stoletím, v roce 1953, zemřelo v jejím důsledku milión a sto tisíc lidí. Usmrtil je tehdy nový neznámý influenza-virus H2N2.
V případě pandemie nyní, v současnosti, by mohl být počet mrtvých mnohem vyšší už jen proto, že na světě žije okolo 7,7 miliard lidí a v roce 1953 jejich žilo zhruba třikrát méně, kolem 2, 6 miliard. Kromě toho intenzivní globalizace a extrémní cestování obrovského počtu lidí v současnosti velmi podporuje šíření infekce. V roce 1953 byl tento faktor oproti dnešní době mnohem nižší.
Asi nejčernější scénář pandemie předpokládá epidemiolog profesor Gabriel Leung z University Hongkong. Pro britský Guardian řekl, že nevylučuje, že v krajním případě se může infikovat i více než 60 procent světové populace.
 
2. koronavirus-onemocnění vyústí do tzv. civilizačních onemocnění
Je zcela realistická taková možnost, že onemocnění plic v důsledku jejich infekce koronavirem bude propukat jen v jistých obdobích a bude postihovat především starší lidi a ty, kteří mají slabou nebo narušenou imunitu.
V tom případě to bude podobné, jak je to s chřipkou. Vždy přijde a vždy i odejde a vždy na ni více lidí i zemře. Virus bude cirkulovat v obyvatelstvu a jeho propuknutí nastane zejména v zimních měsících.

3, koronavirus bude postupně utlumen
Zatím koronavirus zuří téměř výhradně v Číně. Tamní experti se snaží dělat vše pro to, aby ho utlumili. Byla zavedena přísná opatření na to, aby se to nakonec podařilo.
To znamená, že v takovém případě dojde někdy k tomu, že postupně se bude infikovat stále méně lidí v Číně, až se nakonec infekce přestane šířit.
K tomu dojde tehdy, když stále více infikovaných se dokáže viru ubránit, a tak ho pak už nebudou šířit dál.
Tak se to událo i v případě SARS pandemie v letech 2002, 2003.
Zatím však experti vědí příliš málo. Pracují však horečně na tom, aby se o viru dozvěděli vše potřebné k tomu, aby ho nakonec dostali pod kontrolu.

Roman Bednár

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější