Experti-epidemiológovia vypracovali tri možné scenáre pre ďalší vývoj situácie s koronavírom covid-19
pravdive+seznam

Experti-epidemiológovia vypracovali tri možné scenáre pre ďalší vývoj situácie s koronavírom covid-19

Bratislava 15. februára 2020 (HSP/ Roman Bednár /Foto:SITA/AP/CDC)
 
Aktuálne je vo svete 45 171 infikovaných ľudí vírom covid-19. Vírus už usmrtil v Číne 1 115 ľudí (stav 14. 2. 2020). To sú však len oficiálne čísla – podľa expertov a neoficiálnych informácií z Číny, sa počíta s tým, že v Číne je desaťnásobne viac infikovaných, ako krajina priznáva. V Nemecku je zatiaľ 17 ľudí nakazených koronavírom
Na snímke mutácia koronavírusu
Strach pred silným globálnym rozširovaním covidu rastie. Čo v tomto smere ľudstvo čaká ?
Hoci veľká väčšina postihnutých je v Číne, predovšetkým v obrovskom meste Wuhane, sledujú experti vývoj situácie s veľkými starosťami a obavami.
Predpokladajú tri možnosti ďalšieho vývoja:
 
1, príde k pandémii
To je najhorší prípad z troch možností. V tom prípade by sa vírus rozšíril po celom svete a vyžiadal si nespočetné obete. Pri poslednej pandémii, ktorá vypukla pred viac ako pol storočím, v roku 1953, zomrelo v jej dôsledku milión a stotisíc ľudí. Usmrťoval ich vtedy nový neznámy influenzný-vírus H2N2.
V prípade pandémie teraz, v súčasnosti, by mohol byť počet mŕtvych oveľa vyšší už len preto, že na svete žije okolo 7,7 miliard ľudí a v roku 1953 ich žilo približne trikrát menej, okolo 2, 6 miliard. Okrem toho intenzívna globalizácia a extrémne cestovanie obrovského počtu ľudí v súčasnosti veľmi podporuje šírenie infekcie. V roku 1953 bol tento faktor oproti dnešnej dobe oveľa nižší.
Asi najčiernejší scenár pandémie predpokladá epidemiológ profesor Gabriel Leung z University Honkong. Pre britský Guardian povedal, že nevylučuje, že v krajnom prípade sa môže infikovať aj viac ako 60 percent svetovej populácie.
 
2, koronavírus-ochorenia vyústia do tzv. civilizačných ochorení
Je úplne realistická taká možnosť, že ochorenie pľúc v dôsledku ich infikovania sa koronavírom bude prepukávať len v istých obdobiach a bude postihovať predovšetkým starších ľudí a tých, ktorí majú slabú alebo narušenú imunitu.
V tom prípade to bude podobné ako je to s chrípkou. Vždy príde a vždy aj odíde a vždy na ňu viacerí ľudia aj zomrú. Vírus bude cirkulovať v obyvateľstve a jeho prepuknutie nastane najmä v zimných mesiacoch.
 
3, koronavírus bude postupne utlmený
Zatiaľ koronavírus zúri takmer výlučne v Číne. Tamojší experti sa snažia robiť všetko pre to, aby jeho zúrenie utlmili. Boli zavedené prísne opatrenia na to, aby sa to napokon podarilo.
To znamená, že v takom prípade príde niekedy k tomu, že postupne sa bude infikovať čoraz menej ľudí v Číne, až sa nakoniec infekcia prestane šíriť.
K tomu príde vtedy, keď sa čoraz viac infikovaných dokáže vírusu ubrániť, a tak ho potom už nebudú šíriť ďalej.
Tak sa to udialo aj v prípade SARS pandémie v rokoch 2002, 2003.
Zatiaľ však experti vedia príliš málo o koronavíruse. Pracujú však horúčkovito na tom, aby sa o ňom dozvedeli všetko potrebné k tomu, aby ho napokon dostali pod kontrolu.
Roman Bednár
 
Príspevok Experti-epidemiológovia vypracovali tri možné scenáre pre ďalší vývoj situácie s koronavírom covid-19 zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější