Klima: Nejteplejší leden od roku 1880
pravdive+seznam

Klima: Nejteplejší leden od roku 1880

JAN BARTOŇ
Existuje spousta alarmických zpráv o vývoji klimatu. Mezi vrcholně nejodpornější patří zprávy tohoto typu: „Měsíc ten a ten byl nejteplejším o roku 1880“.

O nejteplejších měsících od roku 1880 si může zvídavý čtenář „počíst“ například  zde ,  zde  a  zde . Žijeme v nejteplejším možném období a o tom, jaké teplo je v Antarktidě se dovídáme dnes a denně. Ovšem, na ČT jsem zachytil i tuto informaci. Letošní leden je nejteplejší od roku 1880 (to je jakýsi „standardní rok“) s dovětkem, že „překonal“ dosud nejteplejší leden v roce 2016 o  0,02oC !Takže si to proberme trochu vědečtěji. V roce 1880 neexistovala žádná síť meteorologických stanic i jen vzdáleně podobná síti současné. Podle  odkazu  existovalo v roce 1880 asi 500 set meteostanic měřících teplotu, v roce 1890 jejich počet překročil jeden tisíc, v roce 1950 jich už bylo kolem 3500, vrchol byl zaznamenán v roce 1970 (přes 6000) a v současnosti je počet aktivních stanic v systému asi 2500.
V daném období (tj. 140 let od roku 1880) se samozřejmě měnily i měřící aparatury od klasických lihových či rtuťových teploměrů po současné založené na změně odporu v termočlánku. Jde samozřejmě o přesnost a dlouhodobou reprodukovatelnost měření, tj. zda teploměr prochází kalibrováním, a tím je zaručena přesnost jeho měření. Tyto kontrolní kalibrační metody se jistě používají dnes, jak to bylo před 140 lety se lze jen úspěšně dohadovat.
Přesto, bez ohledu na tuto skutečnost, se lze oprávněně domnívat, že přesnost měření teploty vzduchu jistě není na setiny stupně Celsia. Pokud se teplota na zemi stanovuje jako aritmetický průměr teplot změřených na meteostanicích, záleží samozřejmě na tom, jak tyto meteostanice pokrývají zemský povrch a zda je správné přisuzovat všem teploměrům stejnou váhu. Nicméně, průměr z měření lze spočítat na libovolný počet desetinných míst a pak nastupuje kritická analýza – nebo by, správně řečeno, měla kritická analýza nastoupit.
Protože se údaje o teplotách vzduchu uvádějí na jedno desetinné místo, je tvrzení o tom, že leden 2020 překonal leden roku 2016 o 0,02oC naprostým nesmyslem. Správné je tvrzení, že vlivem přesnosti měření byly naměřené teploty stejné. To se ale nehodí „do krámu“, protože je nutné masírovat veřejnost stále novými a novými „rekordy“, zejména jako důkaz globální změny teploty, respektive globálního oteplování.
Právě proto se jedná o zásadní nevědeckou, zato vrcholně politickou, odpornou propagandu.Jan Bartoň

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější