Pri koronavíruse je Afrika tikajúcou bombou. Množstvo migrantov, ktorí odtiaľ nekontrolovane prichádzajú, môže ohroziť zdravotnú bezpečnosť v Európe
pravdive+seznam

Pri koronavíruse je Afrika tikajúcou bombou. Množstvo migrantov, ktorí odtiaľ nekontrolovane prichádzajú, môže ohroziť zdravotnú bezpečnosť v Európe

Bratislava 18. februára 2020 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Čína trpí pod epidémiou koronavírusu, zvyšné vyspelé štáty sa pripravujú na obranu a ohraničujú kontakt s Ďalekým Východom. Ale Afrika nie – pritom v Egypte už majú prvý prípad úmrtia
Ilustračné foto
Čína je moderná spoločnosť, technologicky vyspelá, stabilná a dobre organizovaná. Napriek tomu sa jej nepodarilo zastaviť šírenie nového typu koronavírusu, nazývaného Covid-19. Za cenu izolácii miliónových miest a oblastí, za cenu zastavenia hospodárskeho života ako aj za cenu ohromných investícií do zariadení a ľudskej práce, sa podarilo dosiahnuť, aby sa epidémia nešírila explozívne. Ak sa však vírus ocitne v menej bohatých a menej technicky rozvinutých krajinách Ázie či Afriky, hrozí explózia.
Egypt minulý týždeň potvrdil prvé úmrtie pacienta na koronavirus. Minister zdravotníctva tejto severoafrickej republiky urobil vyhlásenie, že daná osoba bola cudzinec, ktorý nevykazoval žiadne vážne symptómy choroby. Aké opatrenie urobil Egypt ohľadne možných ďalších nakazených v krajine, to nie je jasné. Isté je, že Egypt je husto obývaná zem, intenzívne navštevovaná turistami. Domáce obyvateľstvo žije v hustých mestských oblastiach, kde sa choroby šíria ľahko.
Epidémia víru ebola v západnej Afrike v rokoch 2013 a 2014 si vyžiadal 11 000 životov. A to sa všetci zhodnú, že to mohlo byť horšie a je šťastie, že sa epidémiu podarilo zastaviť. World Health Organization  a iné organizácie zaoberajúce sa zdravím vyjadrili obavu, že africké zdravotnícke  zariadenia nie sú schopné sa vyrovnať s infekciou čínskeho koronavírusu.
Vo WuHan, veľkomestskom centre infekcie, študuje 5000 Afričanov. Celkovo bolo v Číne okolo 81 000 študentov, ktorí teraz väčšinou smerujú domov do Afriky. Okrem toho asi milión Číňanov pracuje v Afrike, čiže cestovanie medzi týmito oblasťami je dostatočne intenzívne. Kým mnoho štátov Západu znižuje počet letov do Číny, krajiny Afriky nechali lietadlá lietať.
V prípade, že by sa vírus v Afrike rozšíril podobne, ako v Číne, alebo by sa len dokázateľne vyskytoval, musela by Európa obmedziť interakciu a migráciu ľudí do a z Afriky.  To by znamenalo ďalší ekonomický úder pre čierny kontinent.
Objavujú sa teórie, že vírus Covid-19 je v Afrike už prítomný, len obmedzené možnosti jeho detekovania ako aj menej agresívna úmrtnosť zatiaľ neviedli k jeho širšiemu detekovaniu.
Ďalší faktor je horúca a vlhká klíma kontinentu, ktorá by mohla zamedzovať šíreniu sa tohto typu vírusu. Ale na kontinente sú oblasti s miernou klímou a minimálne dve veľké letiská – Johannesburg a Addis – sú uprostred miliónových veľkomiest, kde je počasie suché a chladné a teda vhodné  pre epidémiu.
Afrika je tak zóna bez kontroly, kde nie je rýchlo zistiteľný výskyt prvých prípadov infekcie, V takomto prípade, zhodujú sa odborníci, je vypuknutie epidémie len otázkou času. To je obzvlášť nebezpečné vzhľadom na množstvo nelegálnych migrantov, ktorí prichádzajú z tohto kontinentu do Európy.
Peter Vanád
 
Príspevok Pri koronavíruse je Afrika tikajúcou bombou. Množstvo migrantov, ktorí odtiaľ nekontrolovane prichádzajú, môže ohroziť zdravotnú bezpečnosť v Európe zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější