Životopis a motivační dopis – jak je správně napsat?
pravdive+seznam

Životopis a motivační dopis – jak je správně napsat?

Kdokoliv se uchází o nové místo, pravděpodobně se nevyhne sepsání svého životopisu a motivačního dopisu. Mnoho lidí z toho má obavy, protože přesně neví, jak na to. Stačí přitom dodržovat pár zásad a atraktivní CV a motivační dopis jsou na světě. Které zásady to jsou? Jak nejlépe postupovat?
Životopis je pro osobu ucházející se o pracovní pozici něco jako vizitka. Leccos na něj prozrazuje nejen samotným obsahem, ale i svou formou. Hned na úvod je proto potřeba důrazně připomenout, že do životopisu ani motivačního dopisu nepatří pravopisné chyby, hovorové výrazy nebo dokonce vulgarismy. Asi není potřeba dodávat, že se vždy musí jednat o pravdivé údaje.
Člověk by měl mít na paměti, že životopis i motivační dopis jsou vysoce formální dokumenty, které ho reprezentují. Na jeho tvorbu je proto zapotřebí vyčlenit si dostatek času a oba dokumenty postupně vyšperkovat k dokonalosti.
Životopis – strukturovaný, atraktivní a efektivní
Jak napsat životopis ? Personalisté většinou žádají strukturovaný životopis. To znamená, že by posílané CV nemělo obsahovat zdlouhavé věty, ale jen jasná a stručná hesla. Nikoho nebaví číst zdlouhavé texty, personalisté navíc obvykle bývají zahlceni prací, nemají čas trávit nad každým životopisem zbytečně moc času.
I z toho důvodu lze v životopise některé věci zcela vynechat. Jedná se například o informace o vystudování základní školy nebo pracovní zkušenosti starší 15 let. Zvláště ve chvíli, kdy by se životopis „nafukoval“ na více než dva listy formátu A4, se eliminace těchto informací velice hodí.
Jak již bylo řečeno, nejen obsah, ale také vzhled hraje svoji roli. Měl by působit elegantně, profesionálně. V tomto případě neplatí, že kreativitě se meze nekladou. Žadatel o zaměstnání by měl ponechat na uzdě své výtvarné či grafické nadání a měl by se držet osvědčeného, čistého konceptu.
Životopis pozvedne na vyšší úroveň přehlednost, přičemž ty nejdůležitější informace by měly být vidět na první pohled. Mohou proto být zvýrazněné, ale i zde by se měl žadatel krotit. Ani přemíra barevného značení, ani přemíra použitých fontů vč. velikostí není žádoucí.
Fotografie do životopisu bezpochyby patří. Musí být ovšem vkusná, formální, hodící se k dané situaci. Určitě nebude působit dobře, pokud se bude jednat o momentku z dovolené, rozostřenou fotografii nebo například snímek, kde se kromě žadatele nachází ještě jiné osoby.
Jaká by měla být struktura atraktivního životopisu? V úvodu se prezentují osobní údaje, následují pracovní zkušenosti a poté je vhodné zmínit vzdělání a absolvované kurzy. Závěr může zmiňovat další zkušenosti a dovednosti, ideálně vztažené k nabízené pracovní pozici.
Někteří personalisté oceňují i méně formální informace, například o tom, jaké má žadatel hobby. Proč je to důležité? Protože na základě těchto informací si lze celkem příjemně nezávazně popovídat o volnočasových aktivitách, začít tím hovor, žadatele uvolnit a „rozmluvit“.
A co naopak do strukturovaného životopisu vůbec nepatří? Jedná se o údaje typu: náboženské vyznání, sexuální orientace, politické smýšlení apod.
Více tipů k sepsání životopisu, ale také mnoho dalších rad a článků na téma „kariéra“ lze najít na www.hardyn.cz .
Motivační dopis – hlavní zásady
V motivačním dopisu se žadatel o zaměstnání může rozepsat již ve větách. Rozsah by však neměl přesáhnout ½ až ¾ strany A4. Nejčastěji se motivační dopis posílá přímo v těle e-mailu. To z toho důvodu, aby si ho personalista přečetl jako první a až následně klikl na CV v příloze e-mailu.
Účelem motivačního dopisu je zaujmout natolik, aby došlo na osobní pohovor. Nepatří sem ale žádné podbízivé fráze nebo zbytečně emoční projevy. Bohatě postačuje, že z něj bude patrný profesionální zájem o danou pracovní pozici.
Po stručném úvodu motivačního dopisu (oslovení a informace, odkud se o dané pozici člověk dozvěděl) lze přímočaře přejít k tomu nejdůležitějšímu – proč se na danou pozici hodí, jaké má k tomu předpoklady a jaké zkušenosti a schopnosti může nabídnout. Není přitom cílem zahltit motivační dopisy superlativy o sobě samém. Stačí zvolit 3 nejdůležitější schopnosti, které s ohledem na nabízenou pozici budou adekvátní, a ty písemně prezentovat.
Závěr motivačního dopisu se také obejde bez zbytečných frází. Vhodné je poděkování za čas věnovaný osobě žadatele a připomenutí, že se uchazeč těší na případnou osobní schůzku. Nesmí vynechat také uvedení dostupných kontaktů.
Nutno také zmínit, že na motivační dopis personalista neodpovídá. Není proto vhodné do něj vkládat dotazy týkající se pozice – například na upřesnění platu či jiných nabízených bonusů. Zcela nevhodné jsou dotazy například na možnost výpověď dohodou , protože už samotná otázka nahrává případné hrozící fluktuaci zaměstnance.
Motivační dopis se doporučuje zpracovávat, resp. alespoň drobně obměňovat při každé odpovědi na pracovní nabídku. Působí to podstatně lépe, než když má člověk jen strohou „šablonu“, kterou rozesílá na všechny strany. Pokud motivační dopis reaguje přímo na danou pozici, získává obvykle uchazeč plusové body navíc.
(PR)
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější