Sulík v rozhovore pre Hlavné správy: Vyššie dane a migračné kvóty v akejkoľvek podobe – tieto dve veci sú našou červenou čiarou
pravdive+seznam

Sulík v rozhovore pre Hlavné správy: Vyššie dane a migračné kvóty v akejkoľvek podobe – tieto dve veci sú našou červenou čiarou

Bratislava 19. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Strana SaS je silná a bude v parlamente, nezávislí pozorovatelia hodnotia volebný program SaS ako najlepší, výroky Pavla Forischa nemá zmysel komentovať, migrantov sem nepustíme – to, a všeličo iné hovorí v rozhovore pre Hlavné správy predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík
Na snímke predseda SaS Richard Sulík
Hlavné správy: Ako hodnotíte túto predvolebnú kampaň? Je niečím iná ako predošlé?
Sulík: Ak to mám zhodnotiť z pohľadu SaS: s kampaňou sme spokojní, dobre sa vyvíja. Dali sme si veľmi záležať na našom programe, ktorý, tak ako sme to očakávali, bol vyhodnotený ako najlepší spomedzi všetkých.
 
Hlavné správy: Kto robil tieto porovnávania volebných programov?
Sulík: Vyhodnocoval to INESS, INEKO, Trend, HPI a ďalšie subjekty, tých hodnotení mohlo byť spolu okolo dvanásť, pričom možno v deviatich-desiatich vyšiel ako najlepší náš program. Nedá sa vládnuť, keď nemáte program a my sme práve naším programom na toto pripravení. Chodíme medzi ľudí, vysvetľujeme im situáciu a odozva je veľmi dobrá.
Pre tých, ktorým sa nechce detailne čítať program, sme pripravili kuchársku knižku. Napísal som ju s Marcelom Ihnačákom a aj tu vidím, podľa reakcií ľudí, že je to v poriadku. Strana SaS bude v parlamente, jednak to potvrdzujú aj posledné prieskumy, ale predovšetkým verím našim voličom, že sa rozhodnú správne. Smer a SNS sú v takej kritickej situácii, že dnes už je takmer isté, že na Slovensku vznikne po voľbách slušná pravicová vláda.
 
Hlavné správy: Niekoľko mesiacov pred voľbami sa vo vašej strane odohralo čosi ako pokus o jej rozbitie. Ako tieto udalosti vnímate spätne, s odstupom času? Nebol už aj to pokus ako ovplyvniť celkovú situáciu, súčasť predvolebného boja?
Sulík: Ja som sa vtedy dlho snažil hľadať kompromis a snažil som sa to nejako urovnať, ale márne. Niekedy to skrátka nejde, niekedy musíte zahryznúť do kyslého jablka a urobiť si poriadok. Je rozhodne lepšie spraviť to pred voľbami, hoci je jasné, že nám to na preferenciách nijako nepridalo, ako to robiť po voľbách a potom sa dívať, ako sa rozpadá poslanecký klub. Strana Sloboda a Solidarita je dnes stabilný a spoľahlivý partner a myslím si, že výraznou mierou prispejeme k fungovaniu budúcej slušnej pravicovej vlády.
 
Hlavné správy: Bývalý spolupracovník vášho bývalého poslanca Jozefa Rajtára Pavol Forisch tvrdí, že existuje aj alternatívna verzia toho, ako to bolo s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Poukazuje na viaceré veľmi zvláštne zhody náhod, ktoré naznačujú, že v tom prípade môžu mať oveľa väčšiu úlohu Nicholson a Lipšic. Čo si myslíte o tejto verzii?
Sulík: Myslím si, že tomu pánovi by pomohlo vyhľadať odbornú pomoc. Celé je to nešťastné, ja som sa s tým pánom Forischom nikdy nestretol, ale viem, že si Jozefa Rajtára omotal okolo prsta a natlačil mu do hlavy množstvo kadejakých hlúpostí. A aj to bolo v konečnom dôsledku jednou z vecí, ktoré napokon viedli k tým pnutiam vo vnútri strany, ktoré ste spomenuli, a ktoré dnes vnímam ako pokus o rozklad strany.
S Jozefom Rajtárom som veľmi dobre vychádzal, ja som za ním ešte zvlášť preto išiel koncom roku 2013 do Hongkongu, aby som ho presvedčil, nech sa vráti. Vtedy som mu zaručil zvoliteľné miesto na kandidátke a proti veľkému odporu v republikovej rade som to aj presadil, Rajtár bol na šiestom mieste. Spolupráca s ním sa veľmi dobre rozvíjala, lenže potom, keď si ho omotali okolo prsta tí dvaja bývalí siskári, aj to viedlo ku konfliktom vo vnútri strany. Preto ja pokladám úplne zbytočné komentovať nejaké výroky pána Forischa.
 
Hlavné správy: Váš názor na problematiku migrantov je všeobecne známy a je iný ako postoj niektorých strán, s ktorými by ste mohli byť po voľbách v koalícii. Ste ochotní im v tejto oblasti urobiť nejaké ústupky?
Sulík: Nie. Toto je pre nás červená línia. Treba však rozlišovať medzi dvomi kategóriami: prvá vec je, čo chceme my do programového vyhlásenia vlády presadiť, alebo až vnútiť tým ostatným. A druhá vec je, čomu chceme zabrániť, aby to tam nepresadili tí ostatní.
K tej prvej kategórii: my sa budeme snažiť, aby sme presadili čo najviac z 1144 bodov z nášho volebného programu, a keďže bol vyhodnotený ako najlepší, tak očakávame, že s veľkou väčšinou bodov tí ostatní partneri nebudú mať problém súhlasiť. Súčasne však žiaden z týchto bodov nie je pre nás kardinálnou podmienkou pre vstup do vlády – inými slovami, odmietnutie ktoréhokoľvek jednotlivého z týchto bodov partnermi nebude pre nás neprekonateľnou prekážkou pre vytvorenie koalície. Klásť vopred takéto ultimáta považujeme za chybu.
Tak ako napríklad považujeme za chybu, ak Boris Kollár už teraz vyhlasuje, že ak súčasťou programového vyhlásenia vlády nebude masívna výstavba štátnych nájomných bytov, tak on do takej vlády nepôjde. Toto je skôr určitý prejav politickej nezrelosti, si už vopred, pred voľbami, dávať takéto tvrdé podmienky a tým vlastne znižovať svoj koaličný potenciál.
A k druhej strane tej červenej čiary: tam jasne hovoríme, že my nebudeme súhlasiť, ak niektorí partneri budú chcieť pretlačiť celkovo vyššie dane a migračné kvóty v akejkoľvek podobe. V týchto veciach sme zásadne proti, tieto dve veci sú našou červenou čiarou.
 
Hlavné správy: Hovoril niektorý z vašich potenciálnych koaličných partnerov o zvyšovaní daní?
Sulík: Napríklad hnutie Progresívne Slovensko má vo svojom programe viaceré nové dane, ako je daň na nezdravé potraviny, uhlíková daň, vyššia daň z nehnuteľností, atď. Tie vyššie dane sa, samozrejme, vždy pod niečo pekné skryjú, ale na konci dňa je tam vyššia záťaž pre ľudí. A my hovoríme, že v poriadku, napríklad uhlíková daň môže byť, ale potom zase iné dane zrušme tak, aby celkové daňové zaťaženie obyvateľstva nestúplo.
A pokiaľ ide o tých migrantov, tam je to jasné: akákoľvek forma povinného alebo dobrovoľného prerozdelenia je pre nás za čiarou.
 
Hlavné správy: Vládnu v tomto štáte politici alebo ľudia, ktorí ich vydierajú?
Sulík: Počas vlády Roberta Fica tu evidentne vládli oligarchovia, tie mená sú všeobecne známe. Som presvedčený, že ak vznikne slušná pravicová vláda – a spokojne aj s Igorom Matovičom na čele, s tým nemám žiadny problém – tak títo oligarchovia dovládli a budú vládnuť tí, ktorí boli volení. To som na betón presvedčený. A SaS a ja osobne k tomu prispejeme v maximálnej možnej miere, ako len budeme vedieť.
 
Hlavné správy: Ale je vôbec dobrý taký systém, v ktorom už z princípu môže nastať situácia, že ľudia ovládaní niekým z úzadia skryte zvnútra ovládnu celú krajinu?
Sulík: No ak si ľudia zvolia jednu veľkú zločineckú, zlodejskú rodinu menom Smer, tak v takom prípade sa to môže stať. Ale veľa ľuďom už otvorilo oči, čo sa udialo za posledné dva roky, koľko špiny vyplávalo na povrch, takže ja si myslím, že teraz sa to už nestane.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Sulík v rozhovore pre Hlavné správy: Vyššie dane a migračné kvóty v akejkoľvek podobe – tieto dve veci sú našou červenou čiarou zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější