Druhý Štefanec? Šimečka sa kvôli výrokom Sakovej obrátil na Európsku komisiu
pravdive+seznam

Druhý Štefanec? Šimečka sa kvôli výrokom Sakovej obrátil na Európsku komisiu

Bratislava 20. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel )
 
Europoslanec Michal Šimečka na sociálnej sieti informoval o tom, že sa na Európsku komisiu obrátil kvôli nedávnym výrokom ministerky vnútra Denisy Sakovej, ktorá na zverejnenom zázname hovorí, že nesmú dovoliť Slovákom v zahraničí, aby rozhodli voľby
Na snímke Michal Šimečka
„Dalo sa nad tým mávnuť rukou: ako už stokrát predtým, smeráci v kampani potrebovali vraziť klin do našej spoločnosti. Rozdeliť ju, aby si mohli k sebe pritiahnuť jej rozbité kúsky. Ale nemôžeme nad tým mávnuť rukou. Lebo ten výrok nevyslovil žiadny Blaha, ale ministerka s priamou zodpovednosťou za integritu volieb. Je to ďaleko za hranicou toho, čo je normálne v európskej demokracii,“ píše Šimečka.
Europoslanec sa rozhodol v tejto veci iniciovať písomnú otázku na Európsku komisiu, konkrétne na jej podpredsedníčku Věru Jourovú. Pretože podľa jeho názoru má tento prípad okrem Sakovej arogancie aj dôležitý európsky rozmer.
„V EÚ je 17 miliónov občanov, ktorí žijú, študujú alebo pracujú v inej členskej krajine. Je priamo zodpovednosťou EÚ, aby občanom garantovala – v Lisabonskej zmluve zakotvené – právo na slobodný pohyb. To okrem iného znamená, že kvôli využitiu tohto práva by nemali čeliť žiadnej diskriminácii. Ani pri voľbách. A vieme, aké nezmyselné byrokratické prekážky musia dnes prekonať Slováci, ktorí chcú hlasovať zo zahraničia. A vieme aj to, prečo v parlamente vládna koalícia utopila všetky návrhy na zjednodušenie.“
Šimečka dodal, že Věra Jourová ako podpredsedníčka Komisie pre demokraciu a hodnoty pripravuje nový akčný plán EÚ na podporu demokracie. To bol jeden z dôvodov, prečo sa práve jej rozhodol opýtať, aké kroky chce Komisia v rámci svojich kompetencií podniknúť, aby voľby zo zahraničia slovenským a všetkým európskym občanom uľahčila. Komisia má teraz na odpoveď tri týždne.
Šimečka v závere vyzdvihol prácu, ktorú pre Slovákov v zahraničí robí organizácia Srdcom doma. „Vďaka ich aktivite sa na tieto voľby zaregistrovalo vyše 50 tisíc voličov zo zahraničia. A boli to oni, kto sa po Sakovej škandalóznom výroku obrátili na Európsky parlament. Patrí im naša vďaka.“
Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) odmietla tvrdenia, že by svojimi výrokmi chcela mariť voľby zo zahraničia. V reakcii na výzvu, aby vysvetlila svoje slová, uviedla, že väčšina ľudí, ktorí chcú hlasovať vo februárových voľbách do Národnej rady SR zo zahraničia, je mobilizovaná opozíciou a dodala že ona ako kandidátka strany Smer-SD chce rovnako mobilizovať ich voličov z regiónov, aby o Slovensku nerozhodovala iba Bratislava.  Sakovej sa zastal aj premiér Peter Pellegrini.
 
Pred Šimečkom Štefanec
Šimečka nie je prvý europoslanec, ktorý svoj odlišný názor prenáša aj na pôdu Európskej únie. Europoslanec za KDH Ivan Štefanec v decembri 2018 podľa slov Petra Pellegriniho kydal na Slovensko.
„Je celý šťastný, že ešte pred Vianocami sem dovliekol zase nejakú vyšetrovaciu komisiu z Európskeho parlamentu, ktorá sa opäť hrabe v problémoch, ktoré sa týkali možno roku 2014 a 2015,“ uviedol Pellegrini.
„Dnes to povedal jeden člen vlády veľmi trefne. že najväčšou tragédiou je, že  najškaredšie veci na svoju vlastnú krajinu hovoria domáci a zahraniční to potom na základe týchto vyjadrení opakujú .“
„Ešte raz, mňa mrzí, že  naši europoslanci so slovenským pasom, so slovenskou národnosťou, so slovenským občianskym preukazom sú schopní takto očierňovať svoju krajinu v zahraničí.  Takto sa nemá správať hrdý Slovák. Takto sa nemá správať europoslanec a mne je jedno, z akej je strany. Ja mu takto verejne odkazujem, že sa hanbím za neho,“ odkázal v roku 2018 Pellegrini Štefancovi.
Tatiana Stará
 
Príspevok Druhý Štefanec? Šimečka sa kvôli výrokom Sakovej obrátil na Európsku komisiu zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější